Új építésű

Indította andorko, 2022. október 18., 20:59:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

andorko

Sziasztok.

Új építésű lakásban mennyire korrekt a lakáselosztó képen látható kialakítása? Van benne 3 fi relé, de az első két megszakítót (főzőlap és riasztó) egyik se védi. Engem zavar hogy van valami a lakásban amit nem véd fi relé, de a kivitelező szerint megfelel minden a szabályoknak.

janiwind83

Idézetet írta: andorko Dátum 2022. október 18., 20:59:26 DÉLUTÁN
Sziasztok.

Új építésű lakásban mennyire korrekt a lakáselosztó képen látható kialakítása? Van benne 3 fi relé, de az első két megszakítót (főzőlap és riasztó) egyik se védi. Engem zavar hogy van valami a lakásban amit nem véd fi relé, de a kivitelező szerint megfelel minden a szabályoknak.
Nem kötelező szerintem fi relé mindenhova, viszont a hálózat első eleme fi relének kéne legyen (szerintem). Viszont ez a kialakítás annyira durva, hogy műszerészként (tehát nem vagyok villanyszerelő), szerintem holnap belekezdek egy villanyszerelői vállalkozásba....


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

andorko

Ha a betáp egy fi relébe jönne be, akkor minden meg lenne védve ami a lakásban van. Azzal boldog lennék, bár ez a halom begyűrt vezeték akkor is zavarna.

Sztrogoff

Az egyik tény az, hogy a szabvány nem követeli meg az ÁVK alkalmazását a főzőlaphoz és a riasztóhoz.
A másik tény az, hogy az ÁVK alkalmazása előnyös a biztonság szempontjából.

janiwind83

Idézetet írta: andorko Dátum 2022. október 18., 21:08:27 DÉLUTÁN
Ha a betáp egy fi relébe jönne be, akkor minden meg lenne védve ami a lakásban van. Azzal boldog lennék, bár ez a halom begyűrt vezeték akkor is zavarna.
De akkor miért nem mondtad neki hogy ez így nagyon román (már bocs), akkor is ha betölti funkcióját. A villanyszerelőt nem csak azért fizetném meg mert tud logikusan és szakmai tapasztalat alapján(!) 3 dróttal bánni normálisan, hanem pl. igényesen kivitelezi, szintén tapasztalat alapján, ami szemmel láthatóan még a "villanyszerelőknek" sem megy annyira.
Mindenesetre a dolog biztos ellátja a szerepét, csak nekem furcsa hogy ilyet szakember kiad, mint befejezett munkát..


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

tothgyula

Én a riasztó áramkörét nem védeném ÁVK-val,mégpedig azért, mert ha hiba esetén leold,akkor nincs riasztásod!
Ez általában akkor szokott bekövetkezni,mikor elmész 2hét nyaralásra.De a hűtő áramkörét is az ÁVK előttről ágaztatom le!

S/K

A fotó alapján nem csak az első kettőn nincs ÁVK hanem a az ÁVK utáni áramkörökön sincs, vagyis 3 db áramkör van AVK-val védve, ami megfelelő is lehet akár ha nem lakás a rendeltetés. A középső ÁVK 32A-os ami a bekötött vezetékhez kicsit túlméretezett. (ha jól látszik a fotón a vezeték vastagsága)

andorko

A 32A-es AVK védi a mögötte levő összes C-s megszakítót.

janiwind83

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2022. október 19., 08:01:53 DÉLELŐTT
Én a riasztó áramkörét nem védeném ÁVK-val,mégpedig azért, mert ha hiba esetén leold,akkor nincs riasztásod!
Ez általában akkor szokott bekövetkezni,mikor elmész 2hét nyaralásra.De a hűtő áramkörét is az ÁVK előttről ágaztatom le!

Nálam új óra kialakításánál az óra után (még a kinti szekrénybe) tett az eonos villanyász egy 3 fázisú fi relét, szóval az én esetemben a hűtő és a riasztó alapból elbukik, viszont cserébe lehet fogdosni a fázist  ;D (mondjuk a riasztó 1-2 napig még oké lehet ha az akksi rendben van).

Ju13s

Ez egy gány, virágkötőit látszik hogy nem végzett az ember...bár ettől még működik...a 25A-es KMSZ ami a főzőlap biztosítója abban ugye van legalább 4-es kábel? - az ér átmérője minimum 2,25 mm-nek kell lennie ahhoz.
Nézzük a többit, egy blokkban a sínben nem lehet 2 ér, csak ha közös hüvelyben vannak, bár ezt én is leszarnám ha az a csavar rendesen kétoldalra kifeszítette az ereket. Mivel 3 ÁVK van így 3 nulla sínnek kéne lennie, de mivel van amit nem véd ÁVK így 4-nek kéne lennie, ezért ez a szénaboglya mert Wago-t használt gyűjtősínnek  ;D
De a legfontosabb hogy a bejövő 0 sínre való csatlakozás a többi 0 gyűjtősínről minimum a főbiztosítékhoz méretezett kábellal kell hidalni, ez itt szerintem erősen vitatható lenne mivel az oldhatatlan' wagóba max 2,5-es ér megy bele....szabványosan viszont akkorával kell ami a bejövő fővezetékek! Példa: ha az utolsó 7 áramkörödből kihozol pl 25 Ampert és 2,5-es összekötő van a bejövő N-re vagy ÁVK-ba akkor az 25A-t visz!