Földelő szonda érték javítása

Indította Péter-Kátai, 2022. szeptember 25., 19:01:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Péter-Kátai

Sziasztok,

Szeretném megkérdezni, hogy a földelő szonda értékét hogyan tudom javítani? Szabvány szerint a földelő szonda Impedanciája Max 10 Ohm lehet.
Családi házban lakom, viszonylag közel vízparthoz.
Én megmértem a nálunk leütött földelő szonda értékét, 38,5 Ohm egy Metrel műszerrel mérve, ellenőrzésként egy Volt-Amper mérős mérést is végeztem ennek eredmény 33,3 Ohm, feltételezem, hogy a két eredmény között van a reális értéke a földelő szondának. De ez még így is majdnem a négyszerese a megengedettnek.
Kérdéseim:
-hogyan tudom kiszámolni, és milyen adatokkal, azt a várható eredményt, hogy elérjem a 10 Ohm, és alatti értéket.
-ehez milyen mérések kellenek,(lehetőleg olyan amit mondjuk egy átlag ember is el tud végezni, és nem kerül több százezer forintba)
Előre is köszönöm a válaszokat segítséget.
Üdv Péter

Sztrogoff

Lehet, hogy nem egészen értem a kérdéseket, szerintem addig kell földeléseket még leverni, míg le nem csökken az eredő 10 ohm alá. A rúdföldelők távolsága legyen nagyobb, mint bármelyiknek a  hossza. Ha a két földelő közti összekötés ugyanolyan anyagú, keresztmetszetű, satöbbi, mint a földelők, és legalább 80 cm mélyben van az összekötés, akkor az is csökkenti az ellenállást.
Minél hosszabb egy földelés, annál jobb (ha elég messze van a többitől a fentiek szerint).

Péter-Kátai

Ezek szerint azt mondod, hogy üssek le még egy szondát, csatlakoztassam a meglévő szondához, majd mérjek, aztán ha nem megfelelő akkor jöhet a következő, és így tovább....
Ez így rendben is van, de ezt valahogy nem lehet kiszámolni, hogy mondjuk kell még legalább 5db szonda, és akkor tuti megfelelő lesz.
Vagy marad a fenti megoldás, szonda-mérés-szonda-mérés....

Fecó

Azért a "szabvány" is olyan engedékenyen fogalmaz:

"(lehetőleg nem nagyobb, mint 10 Ohm értékű)"

A következő szonda hosszát tudod növelni? Fagyhatár alól, gödörből indítottad a szondát, vagy a feje a járdasíkban van? Hogyne lehetne számolni, ellenállások párhuzamos kapcsolása :)

Péter-Kátai

Rendben, köszönöm ezeket a válaszokat, szerintem meglesz a megoldás  :)

tothgyula

Csak annyit, hogy egy rúdföldelő korródálási ideje 40év körül van. Ha most lenyomsz egy 3m-es horganyzott rúdföldelőt és hozzákötöd a régit is, majdnem biztos a jó érték. Ez persze talajfüggő is.

Sztrogoff

"de ezt valahogy nem lehet kiszámolni, hogy mondjuk kell még legalább 5db szonda, és akkor tuti megfelelő lesz"
De ki lehet számolni. Ha megméred a talaj fajlagos ellenállását, ott, ahová levernéd. Utána van közelítő képlet, a földelő hosszúságát veszi csak a fajlagos ellenálláson kívül figyelembe. Ha előre tudod, milyen mélyre sikerül majd leverni, és hol. És ugye, ha előre tudod, meddig sikerül majd leverni, akkor annak megfelelő távolságon kívül kell az előzőhöz képest leverni. Aztán megint, a lehetőségek száma épp olyan mértékben növekszik, mint a sakkjátszmában. És az időjárástól is függ az ellenállás, tehát ha meghatározod, nedves időben hová és mennyit kell még leverned, akkor az eredőt még szorozni kell egynél nagyobb számmal, hogy megkapd a száraz időben érvényes értéket.
Hát nem egyszerűbb még egy lebökése után megint mérni, és ha kevés, még lebökni? Ez a Metreles mérés olyan bonyolult lett volna? Kiskoromban voltak áramszolgáltatós haverjaim, azok ezt csinálták. Kimentek, mértek, ha nem volt jó, levertek egyet, mértek, ha még nem volt jó... Két 20 méteres madzagot kellett kifektetni meg összetekerni. Ha lett volna jobb megoldás, biztosan azt csinálták volna.

Persze, ha homogén a talaj (oldalirányban), és tudod, milyen hosszú a harmincvalahány ohmos, akkor egyszerű a helyzet, még kettő pont olyant leversz másfélszer akkora távolságokra, mint ennek a meglévőnek meg a többi leverendőnek a hossza, az biztosan jó lesz.

"Azért a "szabvány" is olyan engedékenyen fogalmaz"
Bocs, de nem. A lehetőleg akkor van, ha önállóan is számottevő. Az meg nem a rúdföldelő. A 447 is (gondolom, innen vetted) pont ezt fogalmazza meg, vagy önállóan is számottevő, vagy rúdföldelő. De a 447-ből már az önállóan számottevő definíciója is hiányzik.
A 172-1:1986-ban:
Önállóan is számottevő földelés: az a nem villamos célra készített fémszerkezet (pl. fémcsőhálózat),
amelynek a talajban fekvő, hatásos (a talajfelszínnél legalább 0,5 méterrel mélyebben lévő) részeinek hossza legalább 4 méter.
Vagy a KLÉSZ-ben:
Önállóan is számottevő földelés:
- a vasbeton épületalap-földelés, továbbá az a más - természetes vagy mesterséges - földelés
- amelynek szétterjedési ellenállása (létesítés után vagy a földelőként való felhasználás előtt megmérve és bizonylatolva) 10 ohm-nál nem nagyobb, vagy
- amelynek a talajban fekvő hatásos (a talajfelszínnél legalább 0,7 m-rel mélyebben fekvő) teljes hossza
= vízszintes földelő esetén legalább 8 m,
= függőleges (rúd, cső) földelő esetén legalább 4 m, ezt a feltételt kielégíti 2 db egymástól legalább 2 m távolságra levő és egyenként 2 m hatásos hosszúságú földelő összekötése is.

Szóval vagy fizikai méret, vagy max ellenállás.

Fecó

Pont ez a probléma, hogy az "önállóan számottevő földelés" mint olyan, már csak a visszavont szabványokban és a KLÉSZ-ben van meghatározva, ami szintén visszavonásra került. Az MSZ 447-ben az az érdekes, hogy mintha csak az "önállóan számottevő földelést" fogadná el:

"az üzemi PEN-védővezető potenciálját önállóan számottevő (lehetőleg nem nagyobb, mint 10 Ohm értékű) földeléshez kell rögzíteni."

Én itt nem azt látom, hogy ha valamiért az önállóan számottevő földelést választom, akkor legyen 10 Ohm, hanem mintha csak ilyet lehetne kialakítanom. Márpedig ha csak ilyet szabad kialakítanom, akkor a visszavont MSZ 172 szerint csak "nem villamos célra készített fémszerkezetet" használhatok, tehát gyári földelőszonda kilőve! Azért ez így vicces lenne.

És a hab a tortán, hogy a jelenlegi földelővel és földelővezetőkkel kapcsolatos szabványunkban (MSZ HD 60364-5-54:2012) sem a mesterséges földelőszonda hosszára, sem az értékére vonatkozó előírás nincs (de a horganyréteg vastagsága meg van határozva). Az MSZ 447 meg olyan fogalmat említ, ami meg visszavonásra került már. A boltban meg lehet kapni 1,5 méteres földelőt is, szánalmas a helyzet...   




Sztrogoff

"Pont ez a probléma, hogy az "önállóan számottevő földelés" mint olyan, már csak a visszavont szabványokban és a KLÉSZ-ben van meghatározva, ami szintén visszavonásra került."
Szerintem ez nem probléma. Ami most nincs szabályozva, arra nézve a visszavont (de be nem tiltott) előírások az irányadóak. Ezen az alapon foglal állást az ÉV meg VBF jegyzet is.

Ju13s

Leütsz egy új szondát, mert már a mostani szar....
Vagy kinullázod a Penre a védővezetőidet és csá...és még ezzel közösíted a szonda kábelét, senki benem ugat ezért majd.