Forrásimpedancia max. érték

Indította DrótosTóth, 2021. június 23., 07:21:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

DrótosTóth

Tisztelt Felülvizsgálók,
Létezik szabványos maximum érték a szolgáltatói oldalon a forrásimpedanciával kapcsolatban?
Méregdrága mûszer híján azért csak jó lenne valamilyen egységes értékkel számolnom a fogyasztói oldalon hozzáadott extra  impedancia nagyságát illetõen.

Sztrogoff

Szerintem nem kell szabványos értéknek, mint olyan fogalomnak lennie. Szerintem a hálózati szolgáltató kötelmei szempontjából a lényeges az, hogy a végpontok hurokimpedanciája és az alkalmazott biztosítás paraméterei kielégítsék a követelményeket.
Ha számolni akarsz, akkor fel kell mérned az adott hálózatot a transzformátorig. A hálózati egység-paraméterek megtalálhatóak a szakirodalomban, a transzformátor reaktancia a gyári adatlapon. Ha még precízebb akarsz lenni, akkor a sorban levő biztosítóaljzatoknak is beleveszel valamennyit (volt egy ELMŰ-s anyag, amelyik számos mérés alapján levonta a következtetést, hogy egy biztosítócsoport mennyi többlet, bár fejből nem emlékszem az értékre).
Hát, ha ezekre gondoltál.

Sztrogoff

"Méregdrága műszer híján"
És szintén szerintem a mérést a számítás nem tudja helyettesíteni.

DrótosTóth

Csak gondoltam létezik vmiféle maximum aminél rosszabb nem lehet.
Felhasználói oldalon tudok mérni pontos értéket áramtalanítás után, de az önmagában nem mond semmit arról, hogy a kismegszakítók helyesen vannak-e megválasztva, hiszen a zárlati áram nagyságát a forráshálózat impedanciája is befolyásolja.
Így viszont, mûszer hiányában, maradok annyira konzervatív az mcb- k kiválasztásával, amennyire ez lehetséges...

DrótosTóth

Közben rájöttem, hogy honnét gondoltam, hogy van vmiféle min. garantált értek:
PL UK-ben, TN-C-S  rendszerre a forr.imp. értékét 0.35 Ohmban maximalizálják, TN-S-nél Meg 0.8R ez az érték. Bár mintha ott is csak javasolt lenne, semmint kõbe vésett vállalás.

Sztrogoff

Érdekes! Én ilyenről sosem hallottam/olvastam. Nem rossz gondolat.