Földkábel a kertben

Indította ablakzsiraf, 2021. június 19., 02:11:39 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

ablakzsiraf

Kedves Fórum!

A társasházunk közös kerti részén az egyik lakó 5db kültéri lámpát szereltetett,
a földkábelt kb. 10-15 cm mélyen cső, v. egyéb védelem nélkül vezetve a járda mellett.

A bekötést, szerelést villanyszerelő végezte, kérdésemre, hogy miért nincs jobban beásva, illetve, hogy ez kerti munka közben nem veszélyes-e,
annyit sikerült megtudnom, hogy "neki ekkora lyukat ástak" és nem, mert a "kismegszakító leold".

A képen látható a kábel, a termőföld réteg ráhordása előtt: https://imgur.com/a/UzNcO30

A kérdésem az lenne, hogy ez tényleg szokványos szerelés, (ha nem is teljesen szabványos) és nincs min aggódni, vagy kell-e ezzel kezdenünk valamit?

Köszönöm!




tothgyula

A földkábelt, de a kábelszerű vezetékeket is 0,7m mélységben (fagyhatár alatt)   kell elhelyezni. Betemetés előtt szigetelést kell mérni, és sárga jelzőszalaggal jelezni -30cm-re a nyomvonalat.A villanyszerelő felületessége emberéletet követelhet.
Én visszarendelném az illető urat és kiásatnám vele a kábelárkot.És addig nincs fizetség!!!

Atis57

Idézetet írta: ablakzsiraf Dátum 2021. június 19., 02:11:39 DÉLELŐTT
Kedves Fórum!

A társasházunk közös kerti részén az egyik lakó 5db kültéri lámpát szereltetett,
a földkábelt kb. 10-15 cm mélyen cső, v. egyéb védelem nélkül vezetve a járda mellett.

A bekötést, szerelést villanyszerelő végezte, kérdésemre, hogy miért nincs jobban beásva, illetve, hogy ez kerti munka közben nem veszélyes-e,
annyit sikerült megtudnom, hogy "neki ekkora lyukat ástak" és nem, mert a "kismegszakító leold".

A képen látható a kábel, a termőföld réteg ráhordása előtt: https://imgur.com/a/UzNcO30

Szia!
Nem  megfelelő , mert fagyhatár alá kellene tenni ( kb 70cm )

Viszont manapság és a jövőben egyre általánosabb lessz .  A sok "5 szakmás OKJ szagembör  " mind igy fogja csinálni.( mázoló, hideg  meleg burkoló gipszkartonos és villanyszerelő )
illetve  "én már bekötöttem ,maga meg ássa el ha zavarja ! ?

A kérdésem az lenne, hogy ez tényleg szokványos szerelés, (ha nem is teljesen szabványos) és nincs min aggódni, vagy kell-e ezzel kezdenünk valamit?

Köszönöm!

nyaki

Üdv!
Szokványosnak szokványos, de nem feltétlen szabványos. Ettől függetlenül működhet a dolog, mert nekem a látszólag fekete köpeny okán, 1000V-os vezetéknek tűnik, aminek igen jó anyagból van a köpenye. A szomszédomban ezelőtt 20 évvel sima MBCu vezetéket raktak a termőtalaj alá kb. 15 cm-re és azóta köszöni jól van úgy, hogy az ÁVK sem szólalt meg egyszer sem, bár kétségtelenül nála sima homokos és törmelékmentes a talaj és a kerti munkafolyamatoknál figyelmeznek rá.
A Ti esetetekben az inkább az a baj, közös a lovacska és már 5 év múlva nem feltétlen lesznek tisztában a gazdik, hogy hol és mi van a talajban. A villany"ász" meg jobb lenne, ha egy külön ÁVK-val is megbiztosítaná azt a vezetéket és a védelmet nem bízni a csak egy kismegszakítóra, már csak azért is, mert kültérre is kötelező az ÁVK használata.

ablakzsiraf

Köszönöm a válaszokat!

Sajnos a "szakember" már rég ki lett fizetve, számlát sem adott.

Nem tudtam, hogy kötelező az ÁVK, ezt mindenképp továbbítani fogom.

Sztrogoff

Bocsánat, de nincs ilyen, hogy fagyhatár alatt legyen. A szabványban ezek vannak:
6.1. Fektetési mélység
6.1.1. Szabályozott terepen a kábelárokba fektetett kábel fektetési mélysége 0,6 és 0,8 m között legyen.
6.1.2. Szabályozatlan terepen a kábelárokba fektetett kábel fektetési mélysége legalább 1,0 m legyen.
MEGJEGYZÉS: Ha a kiviteli terv szerint, a kábelvonal kivitelezése a későbbi talajfeltöltésre hivatkozva csökkentett fektetési mélységben történik a kábelt legalább N750 osztályú védőcsőben javasolt elhelyezni, a komplex építési munkálatok okozta sérülések elkerülésére.
6.1.3. Ha a 6.1.1. és 6.1.2. szakasz szerinti fektetési mélység a helyi körülmények miatt néhány kábelszakaszon nem biztosítható, fokozott mechanikai szilárdságú védőborítás vagy legalább az MSZ EN 61386-24 6.1.1.3. szakasza szerinti közepes nyomásállóságú és a 6.1.2.2. szakasz szerinti normál (N) ütésállósági osztályú védőcső alkalmazásával a kábel kisebb mélységben is elhelyezhető. A kisebb mélységben elhelyezett kábelszakaszokat, és azok hosszát a kábelnyomvonal rajzán fel kell tüntetni.
6.1.4. Ha az árnyékolás nélküli kábelek esetében nem tartható a 6.1.1. szakasz szerinti legalább 0,6m fektetési mélység, akkor e kábeleket csak akkor szabad alkalmazni, ha a kábelt legalább a 6.1.3. szakaszban meghatározott nyomásállóságú, normál (N) ütésállósági osztályú védőcsőben helyezik el, vagy a kábel felett e szabvány B mellékletének megfelelő szilárdságú védőborítást helyeznek el.

tothgyula

T. Nyaki!
Kérlek olvasd el a SZTROGOFF hozzászólását!
A fagyhatárt a közérthetőség miatt írtam! Magyarországon ez általában (villany, vízvezeték esetén 0,7-0,8m.) A 15-20cm-es mélységbe lefektetett kábelek, kábelszerű vezetékek soha nem voltak sem szabványosak, sem pedig elfogadhatóak. Csak nem szerettek ÁSNI! A jelzőszalag pedig kötelező!

faxelektro

Az lenne a kérdésem, hogy ki van ásva egy 20méter hosszú 70cm mély sánc 5x10-es földkábelnek és ebbe a sáncba leverhetném-e a földelő szondákat meg csinálni a földelést?

S/K

Igen, és ha van anyagilag keret akkor össze is kötheted 10mm tüzihorg.köracéllal.

faxelektro

Mivel még nincs földelés ellenállás merő műszerem mert nem volt szükségem rá mással meg mérettem néha ha volt szűkség olvastam a Volt-Amper mérős megoldásról ha valaki csinálta már jó jönne egy tanács a merésről. Tudom hogy nem olyan pontos mint profi mérő műszerrel de meg fogom méretni csak jelenleg nincs a haver akinek a merő műszere van és minél hamarább be akarják takarni a sáncot.
                                                                                               Köszönöm