Bergmann cső probléma

Indította ricsko80, 2020. december 13., 17:31:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

ricsko80

Üdvözlet! Segítségre, ötletre lenne szükségem. Vázolom a helyzetet: Adott a konyhában egy dupla kapcsoló, mellette közvetlenül egy konnektor. A kapcsoló egyik fele a teraszvilágítást, a másik fele a konyhai csillárt kapcsolja. Namost.... Valamiért a padlásról érkező vezetékek egy régi típusú fém, papírral bélelt csőben voltak. A vezetékek megértek a cserére, ezért kikötöttem majd kihúztam őket. Szám szerint 5 szálat.   Az új vezeték befűzésénél azonban elakadtam. Nem tudom a csőben eltolni. Próbáltam befűződróttal, de az is elakadt. Valószínűleg összegyűrődött a cső papírbélése. Szerintetek mit csináljak vele? Ötlet? A falat nem akarom kivésni a védőcső cseréhez, már csak azért sem, mert nemrég lett  kifestve.

S/K

Többféle behúzóval kéne megpróbálni mindkét oldalról. (műanyag, lapos acél, vagy a rugós)

(Ilyen esetekben egy szálat bent hagyunk a csőben és azzal húzzuk be az új vezetéket.)


ricsko80

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. december 13., 19:26:24 DÉLUTÁN
Többféle behúzóval kéne megpróbálni mindkét oldalról. (műanyag, lapos acél, vagy a rugós)

(Ilyen esetekben egy szálat bent hagyunk a csőben és azzal húzzuk be az új vezetéket.)

Próbáltam egy szálat visszafűzni de nem ment. Erősebb drótot sikerült majdnem végigtolni, de az elakadt az utolsó 15 cm-en. Létezik esetleg valami olyan eszköz amivel a papírt el lehet távolítani a fémcsőből?

Szelei

Kis műanyag golyóra vékony damil, zsineg és a másik oldalon porszívó segítségével át szívatni! Én hosszabb csöveknél használtam.

Atis57

Idézetet írta: ricsko80 Dátum 2020. december 13., 20:06:29 DÉLUTÁN
Idézetet írta: S/K Dátum 2020. december 13., 19:26:24 DÉLUTÁN
Többféle behúzóval kéne megpróbálni mindkét oldalról. (műanyag, lapos acél, vagy a rugós)

(Ilyen esetekben egy szálat bent hagyunk a csőben és azzal húzzuk be az új vezetéket.)

Próbáltam egy szálat visszafűzni de nem ment. Erősebb drótot sikerült majdnem végigtolni, de az elakadt az utolsó 15 cm-en. Létezik esetleg valami olyan eszköz amivel a papírt el lehet távolítani a fémcsőből?
Szia!
Azt az "erősebb drótot " betolod --elakadásig visszahúzol kb 10-20cm-t belőle ,szemből hasonló drótot betolva ,megforgatva összecsavarod .Majd áthúzod az elakadáson.
Türelem játék mint a horgászat.......

Ha meguntad s nem sikerül 2 nap alatt sem? akkor csatorna ? vésés ? Mfal vezeték  ragasztva  -lefestve ?

faxelektro

Hogy ha azt mondod a padláson megy a Berggmann cső akkor ahol fel érkezik a padlásra a cső vágd el az egyenes részbe be tudd tolni vagy húzni a NYM-J kábelt a világitótesteknél fel fúrsz majd ledugod a kábelt ha akarod a padláson gége csőbe húzhatod.

ricsko80

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. december 13., 20:52:30 DÉLUTÁN
Hogy ha azt mondod a padláson megy a Berggmann cső akkor ahol fel érkezik a padlásra a cső vágd el az egyenes részbe be tudd tolni vagy húzni a NYM-J kábelt a világitótesteknél fel fúrsz majd ledugod a kábelt ha akarod a padláson gége csőbe húzhatod.

A cső a falban megy a padlásig, kb. 2,5 méter. A padláson ezeket a csöveket és a régi vezetékelést kiiktattam. A falban lévő cső vége közvetlenül a tető alsó sarkába ér ki, elég nehezen hozzáférhető helyen. A cél az lenne, hogy vésés nélkül újra tudjam fűzni, majd ahol felér, egy új kötődobozban  "továbbágaztatni" a teraszon felszerelt lámpa és a konyhai függeszték felé. Az elképzelés az, hogy lehozok egy fázist, egy nullát, és egy földet a konnektorig, valamint két visszatérőt a  kapcsoló-hoz, illetve - tól. A kapcsoló "bejövő" fázisát egyszerűen átkötöm a konnektorról. Fent a padláson a kötődobozban összekötöm a lámpák és a konnektor nulláit,  a kapcsolótól "elmenő" fázisokat az egyik és a másik világítótestre, valamint a földeket is egyesítem. Remélem jól gondoltam.

bankoz

A javasolt porszívót próbáltad? Szinte mindig működik.

Nem tudom milyen behúzóval próbáltad, de ha már nincs bent vezeték akkor érdemes egy erősebb acélspirállal nekiállni, pont ugyanúgy mint dugulás elhárításnál. Azaz ki-be húzgálod és forgatod az elakadásnál. (Ha vezeték van a csőben, ilyet nem illik, mert ledarálhatod a szigetelését.) Emellett némi folyékony szappan/mosószer nyugodtan mehet a behúzó rugós végére, ártani nem árt.

Egyébként nem biztos, hogy a papírt gyűrted fel. Ezeknél a régi csöveknél volt hajlítható darab is, amit sokszor úgy oldottak meg anno a "szakemberek", hogy a vezetékekkel együtt hajtogatták őket. De már olyat is láttam, hogy a sima cső volt kettőbe törve szintén vezetékkel. Sajnos ilyenkor egyszerűen csak az utolsó régi szállal lehet átcibálni az új vezetékeket.

Még egy gondolat: hol akad el a vezeték? Ha a plafon alatt, akkor könnyen lehet, hogy ott van egy elvakolt doboz és azon nem találsz át a behúzóval. Régi házaknál nem egyszer belefutottam ilyenbe.

ricsko80

A porszívós dolgot holnap megpróbálom. Ha nem megy, akkor "bekeményítek". Felküldök egy csőgörényt, az erőszaknak talán enged. Ami érthetetlen a számomra, hogy 5 szál vezeték akadás nélkül kicsiny ellenállással simán kijött felfelé, alulról fűzve viszont az 5 eres kábel, ami kb. ugyanolyan vastag, elakad.

bankoz

Idézetet írta: ricsko80 Dátum 2020. december 13., 22:04:50 DÉLUTÁN
A porszívós dolgot holnap megpróbálom. Ha nem megy, akkor "bekeményítek". Felküldök egy csőgörényt, az erőszaknak talán enged. Ami érthetetlen a számomra, hogy 5 szál vezeték akadás nélkül kicsiny ellenállással simán kijött felfelé, alulról fűzve viszont az 5 eres kábel, ami kb. ugyanolyan vastag, elakad.

Kábelt/vezetéket áttolni még egy sima 90fokon sem sem nagyon tudsz, ezért kell a behúzó.

Csőgörényt pedig azért ne, elég lesz egy normális behúzó a jó technikával vagy a porszívó, ha nincs a falban falban valami nagy gányolás. :)