eAutótöltő bekötéshez,vezetékezéshez szakmák

Indította libertitas, 2020. november 10., 11:13:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

libertitas

Sziasztok!

Villanyszerelési feladatot legegyértelműbb, hogy villanyszerelő végzettségű szakember lát el.
Ugyanakkor tudjuk, hogy van még más erősáramú végzettség is, mint pl. az "erősáramú elektrotechnikus", ami mukaköri leírását tekintve jogot adhat villamos berendezések és azok hálózatba kötését érintő villanyszerelésre. (ha jól tudom)

Háztartási viszonyokban, pl. elektromosautó-töltő telepítéséhez szükséges, mérőóra utáni hálózatátalakítási munkát végezhet nem csak villanyszerelő végzettségű személy?

Köszi!

Fecó

Egy idézettel válaszolok:

"A 21/2010. (V. 14.) NFGM rendelet az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről egyértelműen leírja, hogy villanyszerelést csak villanyszerelő végezhet. A rendelet így fogalmaz: ,,1. § (1) A rendelet mellékletében meghatározott tevékenységek... csak az ott megjelölt képesítéssel, illetve a *** jelöléssel ellátott tevékenységek esetén a rendeletben meghatározott, akkreditált felnőttképzést folytató intézmény által szervezett, akkreditált képzési program sikeres elvégzéséről szóló igazolás (a továbbiakban: szaktanfolyami képzettség) birtokában végezhetők."

Nyilván otthon, a saját lakásában, mindenki azt csinál, amit akar. Én is betonoztam, gipszkartonoztam, festettem, burkoltam. Általában ezekbe nem halnak meg emberek ha elrontanak valamit. A felelősség azé, aki csinálja, jogilag nem teheti végzettség nélkül...

nyaki

Érdekes ez, a szakmai kvalitások erősen és gyakorta értelmetlenül szabályozott tengerében.
A korai köznyelvben, ha egy lakóépületben bármilyen jellegű elektromos hiba keletkezett, azonnal villanyszerelőért kiáltottak, ami valamilyen szinten jogos is, hiszen mindenben áram folyik és a villanyszerelőt az épület teljes villamos rendszerével azonosították, meg aztán korábban nem voltak részleteiben szabályozott szakmai kvalitások.
Nyilván a folyamatosan fejlődő technológia és anyagismeret miatt, az egyéni tudás- és gyakorlati szintet is ehhez kellene igazítani, amit az idő és az egyéni ambíciók nem feltétlen hoznak közös nevezőre, ezért fordulhat elő az, hogy ha villanyszerelőért kiáltanak, a munka vége nem éppen lesz olyan, mint ami elvárható lenne. Ezt ugyan felismerte a jogalkotás, de sajnos a jogalkotás még ha józan paraszti ésszel is gondolkodna, akkor sem fog minden flottul működni, mert erre rátelepszik a pénzisten hatalma (mi több a jogalkotás része ennek) és mindenből üzletet csinálnak, ami pedig a szerzett tudást és az egyéni ambíciókat is rombolja. Az is nyilvánvaló, hogy ennek egyenesági következménye lett az, hogy a polihisztorok kora leáldozott és az egyéni kompetenciákat ki-ki a maga képességei szerint fejleszti, így akaratával el tudna jutni valamilyen szintre jog és törvények nélkül is. Ember által alkotott joggal és törvényekkel nem lehet rendet tenni. Ezekkel szorosan összefonódott pénzügyi rendszer ebben nem feltétlen lesz partner, mert a pénzisten mást diktál. Ezen mózesi-rendszer sajnos nem az ember szellemi fejlődését szolgálja, de ha tűzzel-vassal, akkor is betartatják, így lesznek olyanok, akik elfogadva ezt kiemelkednek és lesznek olyanok, akik hanyatlanak, de bármelyik is következik be, a végeredményt nem a természetes szelekció fogja eldönteni.
A fenti véleményem csupán egy intermezzo volt, így akként is kezelendő. ;)