A készülékekben felgyülemlett por szokott-e bármilyen problémát csinálni?

Indította Attila1, 2020. szeptember 27., 12:34:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila1

Sziasztok!
TV-kre(képcsöves és lapos TV-k,monitorok),videómagnók,set-top boxok,műholdvevőkre,HDD/DVD felvevőkre gondoltam.

Atis57

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 27., 12:34:46 DÉLUTÁN
Sziasztok!
TV-kre(képcsöves és lapos TV-k,monitorok),videómagnók,set-top boxok,műholdvevőkre,HDD/DVD felvevőkre gondoltam.

Szia!
Igen , ezért is szokásos  időnként kiporszivózni.! Régen a szervizelésnél is előirás volt a takaritás (belülről)-

A CRT (képcsöves ) TV-k monitorok nagyfeszültséggel működnek  (régi fekete.fehét 16kV szines 25kV, a Pc monitorok 4-8kV )Itt a felgyülemlet por benedvesedve nagyon szép szikrákat okoz.Ezek a kisülések egy kisebb tápfeszről működő (tranzisztoros, IC-s ) áramkört  tönkre tudnak tenni.
A felgyülemlett por nagymértékben rontja a hőleadást is!  Igy egy -egy nagyobb teljesitményű fokozat elmelegedhet.

Számitógépeket is célszerű kiporszivózni. Szintén melegedési probléma miatt.
Persze elég óvatosan kell eljárni , célszerű ecsettel lazitani a port. S a csatlakozokat  legkevésbé elmozgatni.

Ehhez kaapcsolódóan -a porszivó csövét is célszerű földelő fóliával ellátni---mert az elektrosztatikus feltöltődéskellemetlenűl csip!

Attila1

Idézetet írta: Atis57 Dátum 2020. szeptember 27., 17:13:39 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 27., 12:34:46 DÉLUTÁN
Sziasztok!
TV-kre(képcsöves és lapos TV-k,monitorok),videómagnók,set-top boxok,műholdvevőkre,HDD/DVD felvevőkre gondoltam.

Szia!
Igen , ezért is szokásos  időnként kiporszivózni.! Régen a szervizelésnél is előirás volt a takaritás (belülről)-

A CRT (képcsöves ) TV-k monitorok nagyfeszültséggel működnek  (régi fekete.fehét 16kV szines 25kV, a Pc monitorok 4-8kV )Itt a felgyülemlet por benedvesedve nagyon szép szikrákat okoz.Ezek a kisülések egy kisebb tápfeszről működő (tranzisztoros, IC-s ) áramkört  tönkre tudnak tenni.
A felgyülemlett por nagymértékben rontja a hőleadást is!  Igy egy -egy nagyobb teljesitményű fokozat elmelegedhet.

Számitógépeket is célszerű kiporszivózni. Szintén melegedési probléma miatt.
Persze elég óvatosan kell eljárni , célszerű ecsettel lazitani a port. S a csatlakozokat  legkevésbé elmozgatni.

Ehhez kaapcsolódóan -a porszivó csövét is célszerű földelő fóliával ellátni---mert az elektrosztatikus feltöltődéskellemetlenűl csip!
Kompresszorral nem jó kifújatni?


Attila1

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2020. szeptember 27., 17:58:55 DÉLUTÁN
Attila1!
Nem!
Én megmondom őszintén,hogy jó régen,de egyszer kifújattam kompresszorral.
Többet akkor nem csinálom,de miért nem lehet?

nyaki

A kompresszor által keltett koncentrált nyomás:
- az érzékenyebb alkatrészeket elhajlítja, felszakítja vagy akár le is törheti a NYÁK-ról;
- a csatlakozókba préseli a port, ami kontaktossá válik előbb vagy utóbb, mert a porcica nagyon jó nedvesség megkötő;
- melegedő alkatrészek alá-, mögé-, mellépréseli a port, ami a hűtés hatékonyságát tovább rontja;
- még a ragasztott hűtőbordákat is képes elmozdítani, elhajlítani;
- a hűtőventilátor lapátját képes letörni;
- felkavarja a port és a kompresszió megszűnése után visszarakódik minden alkatrészre.
Ráadásul, az így felkavart állott és/vagy égett por roppant egészségtelen és a takarító sem fog neki örülni.
Természetesen vannak olyan helyek, ahová ecsettel már nem lehet beférni, oda, de csak oda, rövid impulzusokkal lehet csak befújni.

Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. szeptember 27., 20:35:09 DÉLUTÁN
A kompresszor által keltett koncentrált nyomás:
- az érzékenyebb alkatrészeket elhajlítja, felszakítja vagy akár le is törheti a NYÁK-ról;
- a csatlakozókba préseli a port, ami kontaktossá válik előbb vagy utóbb, mert a porcica nagyon jó nedvesség megkötő;
- melegedő alkatrészek alá-, mögé-, mellépréseli a port, ami a hűtés hatékonyságát tovább rontja;
- még a ragasztott hűtőbordákat is képes elmozdítani, elhajlítani;
- a hűtőventilátor lapátját képes letörni;
- felkavarja a port és a kompresszió megszűnése után visszarakódik minden alkatrészre.
Ráadásul, az így felkavart állott és/vagy égett por roppant egészségtelen és a takarító sem fog neki örülni.
Természetesen vannak olyan helyek, ahová ecsettel már nem lehet beférni, oda, de csak oda, rövid impulzusokkal lehet csak befújni.
Értem.
Akkor a televízióra is ugyanez vonatkozik,mint a számítógépre?
Régebben én a számítógépet fél évente fújattam ki,de csak óvatosan,a TV-t meg már nagyon régen.
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a választ!

nyaki

Minden elektronikus berendezésre igaz.
Amit felsoroltam, az csak akkor él, ha másnak, iparszerűen javítasz, hiszen nem akarunk sem magunknak, sem másnak nem várt kellemetlenségeket. Magadnak úgy csinálod, ahogy akarod. :)

Attila1


nyaki

Az halottnak egy forró csók  :) , mert kicsi a tömegáram, de több a semminél, ha a környezeti hatásokat figyelembe véve sűrűn vannak a karbantartások.