Milyen fázisceruzát érdemes venni?

Indította Attila1, 2020. szeptember 10., 12:50:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila1

Több fajta kapható,nem tudom,van-e közöttük valami minőségi vagy tartóssági különbség?

S/K

...ha villanyszerelő vagy tudod a választ. Ha nem, akkor meg mindegy.
Ez az eszköz (és nem műszer) olyan mint a kreszben a sárga villogó lámpa. Jöhetnek mindenhonnan, figyelni kell.
A fázisceruza használatát ki kell tapasztalni, csupán csak tájékoztató jellegű.

Safety

A jelenleg érvényben lévő MSZ 1585:2016 szabvány 6.2.4.101. pontja értelmében:

"Próbalámpa helyett egysarkú feszültségkémlelőt szabad alkalmazni az 1000 V-nál kisebb névleges feszültségű
villamos berendezéseken végzett munkák olyan munkahelyein, ahol csak egyetlen fázisvezető férhető hozzá (a
másik fázisvezető vagy a nullavezető nem, pl. egysarkú világítási kapcsolók) és nincs a közelben hozzáférhető,
földpotenciálú fémszerkezet, továbbá e berendezések azon helyein is, ahol a csupasz vezetők egymáshoz közeli
elhelyezése miatt a kétsarkú ellenőrzés zárlat veszélye nélkül nem volna megvalósítható."

Tehát a használata nemcsak nagy odafigyelést igényel, hanem az alkalmazási helye is nagyon behatárolt. Hozzá nem értők számtalan téves következtetésre jutnak a használata során, ezért inkább kerülni kell.

Egyébként a kérdésre válaszolva ide is érvényes az az aranyszabály, hogy a minőségi feszültségkémlelők (Pl. FLUKE VoltAlert) meglehetősen borsos árúak, cserébe megbízhatóak és kellően szelektívek az olcsó típusokkal szemben.

Attila1

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. szeptember 11., 09:50:49 DÉLELŐTT
...ha villanyszerelő vagy tudod a választ. Ha nem, akkor meg mindegy.
Ez az eszköz (és nem műszer) olyan mint a kreszben a sárga villogó lámpa. Jöhetnek mindenhonnan, figyelni kell.
A fázisceruza használatát ki kell tapasztalni, csupán csak tájékoztató jellegű.
Értem,hogy mire gondolsz,viszont csak házi használatra gondoltam venni,és csak azért kérdeztem,mert ebben ti sokkal jártasabbak vagytok.
Én vásárlás előtt szoktam mindig kérdezősködni,nehogy befürödjek a vásárolt termékkel.

Sztrogoff

Itt nem a termék maga a lényeg, hanem a metódus. Azért az nem véletlen, hogy a villamos mérések című tárgy ugyanannyi időt, lapot, betűt igényel, mint bármi más, a villamosságtantól a villamos gépeken és készülékeken át akármiig.
Hinni mindenki azt hiszi, hogy azt odanyomom, és a parázsfény elmondja két kötetben, hogy mi a helyzet 4 kilométeres sugáron belül. És ezután jön a szokásos kérdés itt, meg bármelyik más villanyszerelési fórumon, hogy nem értem, miért világít ott, ahol nem kéne...
Így aztán a következő kérdés az, te melyik ponton állsz villamosságos szakmailag?

nyaki

Pl. Németországban a közvetlen érintéses glimmlámpás fázisceruza, az ördögűzés kategóriájába tartozik. Nem véletlenül, hiszen közel sem "bolondbiztos", ami miatt előfordulhat olyan helyzet (az előző MSZ 1585 szerint is), amely az óvatlan és szakavatatlan kezekben életveszélyes helyzetet teremthet. Ezzel csak azt akartam elrebegni, hogy laikus vagy ijedős villany"ász" ne erőltesse ennek az eszköznek a használatát, mert könnyen pórul járhat :).

Atis57

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 11., 20:26:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: S/K Dátum 2020. szeptember 11., 09:50:49 DÉLELŐTT
...ha villanyszerelő vagy tudod a választ. Ha nem, akkor meg mindegy.
Ez az eszköz (és nem műszer) olyan mint a kreszben a sárga villogó lámpa. Jöhetnek mindenhonnan, figyelni kell.
A fázisceruza használatát ki kell tapasztalni, csupán csak tájékoztató jellegű.
Értem,hogy mire gondolsz,viszont csak házi használatra gondoltam venni,és csak azért kérdeztem,mert ebben ti sokkal jártasabbak vagytok.
Én vásárlás előtt szoktam mindig kérdezősködni,nehogy befürödjek a vásárolt termékkel.

Szia!
Amig volt  "tanulo oktatás " a munkahelyeken  nagyjából 2hónapig kinoztuk a tanulókat  ezzel;

mit mutat a fázisceruza , s ugyanott mit mutat a próbalámpa , ezután mérje meg  voltmérővel .
S a kérdés , -megfogható-e a vezeték ?
Elég sok összetevője van, de be kell gyakoroltatni ,s akkor talán 90%ban nem fog mellé !

S/K

"Hasznossága" a kontaktus nélküli kijelzés. Ahol még nem tévedett az a hosszabbítók és kisgépek/kéziszerszámok vezetékeinek a szakadás kimutatása.
Nálam is azért ott lapul egy és sokszor használom ha találok egy itt-ott lógó szigeteletlen vagy szigetelt végű vezetéket.
Többször volt már hogy "de itt az áram, nézzem meg" és mutatják a dugaljba dugott fázisceruzát. Persze a fázis ott van (jó esetben).
Szóval mint mindenki, vagyis többen azon a véleményen vagyunk hogy: tudni kell használni.

Egy kis reklám. Én ezt használom, nekem bevált.
Volt Stick Bright
https://www.meter.hu/ocs_files/1/1993_Volt_Stick_Sound_Volt_Stick_Bright.pdf

Attila1

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. szeptember 12., 17:37:14 DÉLUTÁN
Itt nem a termék maga a lényeg, hanem a metódus. Azért az nem véletlen, hogy a villamos mérések című tárgy ugyanannyi időt, lapot, betűt igényel, mint bármi más, a villamosságtantól a villamos gépeken és készülékeken át akármiig.
Hinni mindenki azt hiszi, hogy azt odanyomom, és a parázsfény elmondja két kötetben, hogy mi a helyzet 4 kilométeres sugáron belül. És ezután jön a szokásos kérdés itt, meg bármelyik más villanyszerelési fórumon, hogy nem értem, miért világít ott, ahol nem kéne...
Így aztán a következő kérdés az, te melyik ponton állsz villamosságos szakmailag?
Szia!
Köszönöm a válaszod!
Kezdőként állok a dolog előtt.

Attila1

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. szeptember 13., 09:35:11 DÉLELŐTT
"Hasznossága" a kontaktus nélküli kijelzés. Ahol még nem tévedett az a hosszabbítók és kisgépek/kéziszerszámok vezetékeinek a szakadás kimutatása.
Nálam is azért ott lapul egy és sokszor használom ha találok egy itt-ott lógó szigeteletlen vagy szigetelt végű vezetéket.
Többször volt már hogy "de itt az áram, nézzem meg" és mutatják a dugaljba dugott fázisceruzát. Persze a fázis ott van (jó esetben).
Szóval mint mindenki, vagyis többen azon a véleményen vagyunk hogy: tudni kell használni.

Egy kis reklám. Én ezt használom, nekem bevált.
Volt Stick Bright
https://www.meter.hu/ocs_files/1/1993_Volt_Stick_Sound_Volt_Stick_Bright.pdf

Köszönöm szépen a segítségedet!