Honnan lehet tudni,hogy egy háznak van-e földelése,és ha van,akkor jó-e?

Indította Attila1, 2020. szeptember 01., 07:54:44 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

A villanyszerelő alapból azt csinálja, amivel megbízod, nem mindenki dolgozik önszorgalomból.

De.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


bankoz

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 02., 00:18:20 DÉLELŐTT
Még egy kérdés:
1969-ben épült családi házban hol volt kötelező(mármint mely helyiségekben)a földelés kiépítése az akkori jogszabályok szerint?
Ilyen idős házban lakom.
Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszát és a segítségét!

Fecó válaszával csak egyet érteni tudok, de talán még hasznosnak találod adaléknak, hogyan nézett ki ugyanez nagymamámék házánál, ami szintén a '60-as években készült, s korához képest elég jó állapotban van. A lentiek talán segítenek, hogy mennyire érdemes villanyszerelőt hívni. :)

Szóval, a ház egyik része akkori viszonyok szerint elég normálisan szerelve (bergmann csővel rendesen csövezve, dobozok helyükön, földelés a szobákban, eph(!), stb.), de a ház többi része már kisipari mindenféle vezetékkel össze-vissza behányva a falba. A ház első része fel lett újítva egyébként 15 éve villanyaszatilag is.

Fél éve azzal hívott a nagymamám, hogy nem megy a hűtő, s kiderült, hogy szétégtek a vezetékek. Ekkor átnéztem az egész miskulanciát, majd kijavítottam. Az alábbiakat találtam:

  • az újrahúzott részen rejtett nullázás
  • C16-os biztosítékkal biztosítva még az ezer éves 1.5mm-es aluvezetékek is
  • régi földelés egy hajszálvékony rézdróttal volt összekötve, földelés ellenállás végtelen volt...
  • utólag épült részen semmi nem volt földelve, vizes helyiségek sem
  • nullák körök között közösítve
  • fém csillárok földelés nélkül kötve, szakadt vezetékekkel
  • padláson szalmától 20 centire elmelegedett sodrott kötések
  • kültéren vitt ezeréves mcu szétesett szigeteléssel
  • fi relé nyilván nem volt, s a régi vezetékek közül is gyakorlatilag cserélni kellett mindet

Az egész átnézése, javítása kb. öt nap volt. A nagyobb hibák viszont már az első körben kiestek.

Sztrogoff

Azért annyit jegyezzünk meg a tisztesség kedvéért a régi szakik védelmében, hogy az MSZ 172 az a 1962-es kiadástól kezdve egészen a 86-os bevezetéséig egyfolytában (azért az 24 év ám! és pont akkor, mikor a vidéki építkezés erősen működött) nem követelte meg nullázásnál a csatlakozási pont földelését akkor, ha az épület csatlakozóvezetéke 100 m-nél nem hosszabb, és a mérő meg max 20 A-es.