Honnan lehet tudni,hogy egy háznak van-e földelése,és ha van,akkor jó-e?

Indította Attila1, 2020. szeptember 01., 07:54:44 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Attila1

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 01., 21:18:38 DÉLUTÁN

https://banggood.app.link/zaFe1H4Uq9

Rendelj egy ilyet kínából, de a legjobb lenne, ha mindenkiben tudatosulna, pláne ha készen vett valami lakást, ami lehet sose látott tisztességes szakembert, legalább egyszer nézesse át szerelővel, felülvizsgálóval, és ne várja a tüneteket. Több tízmillió forintot elköltünk, és a családunk életére már nem jut pár tízezer forint sem sajnos...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről
Teljesen igazad van!
Köszönöm szépen a segítséget!

S/K

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 01., 20:43:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 01., 19:56:36 DÉLUTÁN


https://logout.hu/bejegyzes/dospalek/vedofoldeles_megletenek_es_a_bejovo_ac_feszultsegn.html

Valami ilyenre gondoltam,ha ez jó megoldás.

Ááá! Értem már miért váltóáram a váltóáram. Váltakozva be lehet kötni.
"Szabvány szerint a bal oldali érintkezőn kellene lennie a fázisnak (tehát itt kellene csak világítania a fázisceruzának), de van, hogy felcserélik a nullával. Mivel váltóáramról beszélünk, így működés szempontjából nem okoz gondot, de ez már egy jele a szakszerűtlen szerelésnek."

Legjobb hozzászólás az íráshoz:
"Hasznos volt! Bár esélynövelő az elhalálozásra."


Attila1

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. szeptember 01., 21:33:23 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 01., 20:43:47 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. szeptember 01., 19:56:36 DÉLUTÁN


https://logout.hu/bejegyzes/dospalek/vedofoldeles_megletenek_es_a_bejovo_ac_feszultsegn.html

Valami ilyenre gondoltam,ha ez jó megoldás.

Ááá! Értem már miért váltóáram a váltóáram. Váltakozva be lehet kötni.
"Szabvány szerint a bal oldali érintkezőn kellene lennie a fázisnak (tehát itt kellene csak világítania a fázisceruzának), de van, hogy felcserélik a nullával. Mivel váltóáramról beszélünk, így működés szempontjából nem okoz gondot, de ez már egy jele a szakszerűtlen szerelésnek."

Legjobb hozzászólás az íráshoz:
"Hasznos volt! Bár esélynövelő az elhalálozásra."

Ezért is gondoltam,hogy előbb megkérdezem ezt a dolgot a villanyszerelőktől,mielőtt neki fognék.
Ezért hasznos nekem ez a fórum.


Attila1

Még egy kérdés:
1969-ben épült családi házban hol volt kötelező(mármint mely helyiségekben)a földelés kiépítése az akkori jogszabályok szerint?
Ilyen idős házban lakom.
Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszát és a segítségét!

Fecó

Nah, akkor egy kis időutazás...

Abban az időben az MSZ 172/1-67 szabvány volt kötelező. Illetve lett volna kötelező.

Kötelező érintésvédelmet alkalmazni a következő hordozható cuccoknál:

-   villamos kéziszerszámok és kézilámpák,
-   villamos gyógyászati gépek és készülékek,
-   villamos fodrászati és kozmetikai készülékek,
-   villamos motorhajtású háztartási készülékek.

Más gépek, dugaljak esetén csak akkor, ha nem szigetelt volt a helyiség padlója (pl. föld, tégla, beton, nedvszívó kőzet, magnezit tartalmú anyag vagy fémlemez).

A padló anyagától függetlenül, lakásokban és irodákban nem kell érintésvédelem még időszakosan nedves helyiségekben sem a következőkre:

- szigetelő anyagból készült fogantyúval ellátott vasaló (megfelelően szabványos)
- hordozható asztali lámpa 1 izzóval, (megfelelően szabványos)
- Magasan szerelt lámpatest, amely a padlózatról segédeszköz nélkül nem érhető el és a lámpatesttől segédeszköz nélkül elérhető távolságban nincs másik lámpatest vagy földeltnek tekinthető fémtárgy.

A padló anyagától függetlenül kötelező érintésvédelem a:

-   szabadban
-   ha a helyiség szén vagy fémporos, időszakosan nedves, nedves, marópárás, meleg
-   vagy ha a helyiségben földeltnek minősíthető fémtárgy vagy más egyidejűleg érinthető vezetékes érintésvédelemmel ellátott villamos készülék van a géptől vagy a készüléktől elérhető távolságban. Ez
        utóbbi előírás alól kivételt képeznek lakások fa- vagy villamos szigetelőanyagpadlójú helyiségei.

Voltak még a rögzített villamos berendezésekre is előírások, ezeket most kihagytam, a dugaljak és lámpatestek voltak a lényeg, tehát elnézést kérek a teljességet kedvelő kollégáktól :)

Ez a ház több mint fél évszázados. Akkoriban hiánygazdaság volt, rengeteg házilagos kivitelezéssel, barkácsolással. Ha most összeszámolod azon technikai eszközök árát, melyet a villamos hálózatról használsz, majd beleszámolod milyen életbiztosításotok és lakásbiztosításotok van, arra fogsz jutni, érdemes lenne átnézetni. Nem azt mondom vegyél fel most azonnal providentet, de legyél vele tisztába hol éltek, mivel érintkeztek napi szinten, és mi véd meg ha valami meghibásodik, és mitől nem tud kigyulladni. Majd ha ez megvan, mérlegeljetek és döntsetek hogyan tovább. Egy biztos, az 1969-es villanyszerelésnek már nincs meg a gazdája, de ha átnézi egy szakember, isten ne adja rendes felülvizsgáló, és közli a végeredményt, onnantól már te leszel a felelős...

S/K

Idézetet írta: Attila1 Dátum 2020. szeptember 02., 00:18:20 DÉLELŐTT
Még egy kérdés:
1969-ben épült családi házban hol volt kötelező(mármint mely helyiségekben)a földelés kiépítése az akkori jogszabályok szerint?
Ilyen idős házban lakom.
Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszát és a segítségét!

Szerintem hívj egy villanyszerelőt. Az is megoldja. Persze ha ilyen régi az épület milyen lehet a kiselosztó.
Ezen az oldalon senki nem fogja leírni mint az általad belinkelt oldalakon, hogy hogy csináld meg.
Illetve leírni le lehet, de akkor még hiányzik a műszeres mérés.

A kismegszakítóknál/biztosítóknál valószínű hogy van földelés. Onnan kéne külön vezetékkel kiindulni. Villanyszerelővel!

Sztrogoff

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. szeptember 02., 08:10:02 DÉLELŐTT
A kismegszakítóknál/biztosítóknál valószínű hogy van földelés.
Én még annak is adnék, ha nem is 50 %, de 49 % esélyt, hogy ott sincs.

Attila1

Köszönöm a válaszokat!
Annyira azért nem rossz a helyzet,mert volt már villanyszerelő azóta nálunk,és húzott is le erősáramot.

Attila1

Ilyenkor ha jön egy villanyszerelő,gondolom,alapból átnézi a régi kötéseket is?
Egyébként amely dugaljról működik most a hűtőgép,az egy hidrofórnak készült volna eredetileg.
Annak alapból is kellett volna földelés,nem?