Melyek az elektromos tüzek okai?

Indította Attila1, 2019. december 24., 09:51:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Attila1

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. október 25., 19:02:11 DÉLUTÁN
Vannak abban a villanymesteres cikkben hülyeségek. Gyertya? Annak aztán sok köze van a villamos tüzekhez. :D
Egyrészt ész kell: Bedugva hagyott vasaló, tűzhelyen hagyott nitroglicerines tartály ne legyen.
A másik hülyeség az, hogy alulméretezett vezetékről meg túlterhelt vezetékről beszél, de hát olyan elméletileg nincs, hiszen az általános szokás szerint a vezeték a terhelhetőségére van biztosítva - bár ez sem lenne kötelező, nekem vannak világítási áramköreim, amelyeken 6 A és kisebb kismegszakító van (egy munkából maradtak, lehet, hogy amúgy nem lennének :D ). Természetesen a kontár szerelés (nagyobb túláramvédelem) és a kontár üzemeltetés (patkolás) kerülendő.
Ma szokás mindent bedugva hagyni. Lehetne vagy kihúzni, vagy kikapcsolni az aljzaton vagy a hosszabbítón levő kapcsolóval. Nem lakásbeli téma ugyan, de voltam kisfőnök, és egyik este meglepve tapasztaltam, hogy az irodában, ahol nyolc számítógép van, egyiket sem kapcsolta ki használója, mikor hazament. Megkérdeztem a fő munkavédelmest, mi erről a véleménye. Azt mondta, jó ez így. Addig nagyon tiszteltem...
Nem lakásban szokásos ezen fogyasztói csatlakozások egyedi biztosítása, bár ott sem a konkrét készülékre méretezik, hanem hogy bármit be lehessen dugni a harckocsiindítótól kezdve a bányafűtésig. És persze az üzemi áram nagyságú hibaáram ellen ez a túláramvédelem nem véd.
Van még az ívelő zárlat elleni védelmi készülék, az AFDD, ez a kismegszakítót is helyettesíti, 70 ezer forint feletti áron.

Egyszer egy riasztó kezelési utasításának végén olvastam, hogy a tűz észlelése utáni viselkedést is át kell beszélni a családtagokkal, s fel kell készülni rá. Mivel ez egy megállapodottabb országból származott (USA vagy Kanada), hát ilyenek voltak benne, hogy legyen egy létra a teraszon, ahonnan le lehet ereszkedni a talajra, legyen gyülekezőhely (valamelyik szomszéd), satöbbi. A tüzet otthon oltani próbálni az egy életveszélyes gondolat, kivéve, ha a tűz igen pici és a lakó észnél van.
Ez az,én pont ilyen segítőkész válaszokra gondoltam,nagyon szépen köszönöm a választ!