Kerti világitás-fírelé

Indította Anton, 2019. augusztus 26., 10:18:56 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Anton

Tisztelt mesterek!

A következő problémában kérném segítségeteket:
Adott egy kerti rendszer rengeteg földkábellel(kb 10 éve építették ki) kerti szivattyúk stb. A főelosztóból  ahol van a fí relé ,a kerti elosztódobozba is földkábel megy ahol a kert kismegszakítói vannak. A probléma az,hogy időnként  folyamatosan leveri a fí relét a kertben a világítás rész,mivel ha lekapcsolom ennek a kismegszakítóját akkor nem.Kb 15 lámpatest   30  ledes izzóval (14w). Akár száraz akár nedves időben .Át lettek nézve a lámpatestek ,nincs beázás.
Lehetetlennek tartom felásni az összes kábelt ,mivel be van füvesítve ,ezért arra gondoltam,hogy a kerti világítást egy kb. 500w-os leválasztótrafóval táplálom meg,így földfüggetlenítem a rendszert.Kíváncsi lennék a véleményetekre,más megoldást nem tartok kivitelezhetőnek.

Simon Endre

Bizonyára a lámpáknál van a párhuzamosítás, bontsd felezésekkel szakaszokra és a kiszűrt hibás részt kell csak kiásni. A korábbi (törölt) hozzászólásodban ellenállásadat is volt az a néhány kilohmos érték téves adat, mert az a PE-PEN-nulla-fogyasztók-fázis sorból is eredhet. A fényforrások eltávolításával csak a földzárlat dominál. Nem melesleg terhelt hálózatnál a nulla-PE zárlat is leoldást okoz, mert a PE felé folyó áram is asszimetriát hoz létre az ÁVK-ban.

Anton

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2019. augusztus 26., 22:48:22 DÉLUTÁN
Bizonyára a lámpáknál van a párhuzamosítás, bontsd felezésekkel szakaszokra és a kiszűrt hibás részt kell csak kiásni. A korábbi (törölt) hozzászólásodban ellenállásadat is volt az a néhány kilohmos érték téves adat, mert az a PE-PEN-nulla-fogyasztók-fázis sorból is eredhet. A fényforrások eltávolításával csak a földzárlat dominál. Nem melesleg terhelt hálózatnál a nulla-PE zárlat is leoldást okoz, mert a PE felé folyó áram is asszimetriát hoz létre az ÁVK-ban.

Köszönöm előszőr is  a választ! Az a baj ezek vegyesen vannak kötve és fogalmam sincs hogyan.Lekötöttem  a teljes világítás részt,úgy mértem a 6 kohmot.Próbáltam felcserélni a fázist  meg a nullát is akkor meg furcsa dolgokat láttam,nem verte  le a fí relét de  lekapcsolt kapcsolóállásnál is  kis fényerővel égett pár izzó,felkapcsoltnál meg két lámpánál,amiben elvileg párhuzamosan három izzó van ,csak kettő,ill egy égett.Ásni nem lehet semmiképpen sem,szerinted a leválasztótrafós megoldás nem lenne megfelelő? A világítótestek egymástól több méterre vannak,így kizárnám a legszerencsétlenebb esetet ,hogy valaki egyszerre fog meg két lámpatestet ,amin az egyik a föld ,a másik meg a fázis felé vezet át.

Simon Endre

Többfogyasztós transzformátoros leválasztásnál a készülék testeknek is összekötve kell lenniük és én javasolom a kétsarkú biztosítást is jó közel a névleges áramhoz. Csodálkozom  azon hogy vegyesen (?) kötöttél fogyasztókat, 230 V-os LED fényforrásoknál ez nem ajánlatos. A fordított bekötésnél üzemelő lámpáknál nyilván a föld felé zárt az áramút, netán ott a hiba?

Anton

Amikor csinálták a kertet ,még hagyományos izzókkal szerelték,tavaly lettek ledesre cserélve az összes. Mit értesz az alatt kétsarkú biztosítás? Védőföld össze van kötve ,bár valamelyik műanyagházas .

Szelei

Nekem a hangyák kavartak be. Nem egy lámpát használtak fészeknek.

Sztrogoff

Az ilyen, több készüléket tápláló elválasztás először is "Csak szakképzett vagy kioktatott személyek által irányított vagy felügyelt berendezésekre alkalmazható védelmi mód", tehát a minimum, hogy kell lenni egy üzemviteli utasításnak, arról első és időszakos oktatásnak és vizsgának - mindez dokumentálva természetesen. Hát, ez értelmezés kérdése, de a "csak szakképzett..." passzusba nyugodtan beleérthető az, hogy ilyen táplálású berendezés nem lehet a kertben, ahol a feleség vagy a gyermek is hozzáérhet. Illetve, lehet, hogy hozzáérhet, ha  kezelő személyzet ugye épp felügyeli.
Másodszor is műszaki intézkedéseket kell foganatosítani.

(Maradjunk a pont egy tucat éve érvényes elválasztás kifejezésnél a régebbi leválasztás szó helyett. :) )

Anton

Idézetet írta: Szelei Dátum 2019. augusztus 27., 20:23:46 DÉLUTÁN
Nekem a hangyák kavartak be. Nem egy lámpát használtak fészeknek.
Nem említettem, de egy lámpatest alatt rengeteg hangya szökött ki ,mikor tavasszal javítani kellet a talpát ! Gondolom a többi alatt is mi lehet.... Erre nem is gondoltam volna,ezeket az állatokat pedig nem lehet kiirtani szerintem.Végső megoldásként gondoltam a leválasztást ,meg az idő is sürget mert egy közhasznú  intézmény kertje ez .Már tájékoztattam az érintésvédelmi stb dolgokról az illetékeseket  ha be lesz építve a trafó,nem nyúl ott senki az izzókhoz  ,esetleg én ha tönkremegy esetleg.Azért  merném ezt a megoldást  ,mertnem látok egyszerűen más kiutat ,tudom nem a leg szakszerűbb de mivel a lámpatestek több méterre vannak egymástól,így kizártnak látom az áramütés veszélyét.

Anton

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. augusztus 27., 22:34:26 DÉLUTÁN
Az ilyen, több készüléket tápláló elválasztás először is "Csak szakképzett vagy kioktatott személyek által irányított vagy felügyelt berendezésekre alkalmazható védelmi mód", tehát a minimum, hogy kell lenni egy üzemviteli utasításnak, arról első és időszakos oktatásnak és vizsgának - mindez dokumentálva természetesen. Hát, ez értelmezés kérdése, de a "csak szakképzett..." passzusba nyugodtan beleérthető az, hogy ilyen táplálású berendezés nem lehet a kertben, ahol a feleség vagy a gyermek is hozzáérhet. Illetve, lehet, hogy hozzáérhet, ha  kezelő személyzet ugye épp felügyeli.
Másodszor is műszaki intézkedéseket kell foganatosítani.

(Maradjunk a pont egy tucat éve érvényes elválasztás kifejezésnél a régebbi leválasztás szó helyett. :) )

Tudom  hogy  müszakilag nem ez a tökéletes megoldás ,de egy olyan kertről van szó ,ahol senki nem nyúl az izzőkhoz (búrában vannak ) ,meg a lámpatestek több méter ,valahol 20 méter távolságra vannak egymástól. Ásni meg mint írtam nem lehet ,hibafeltárást nem lehet végezni magyarán.

980POWER

Nem valószínű, hogy a kábel a sérült, ( de ki se zárható) minden kötést szétkötni lámpákat kipucolni, nagynyomású víz majd sűrített levegő. Földkábelek tesztelése egyesével. majd összekötve is lámpák nélkül. Aztán mehetnek a lámpák is szintén egyesével, az a baj, hogy nem zártak a lámpatestek a rovarok ellen, a foglalaton belül tudnak érdekes dolgokat művelni hasonlóan a hangyákhoz. Van benne tapasztalatom, több nap alatt találtam meg a tettes lámpát.