EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

L.ZOLTÁN

Üdvözöllek Fecó!

Fetrengtem a röhögéstől ;D . Annyira jól leírtad ezt az Unijós szart.

Nagyjából én is tisztában vagyok ezekkel a dolgokkal. Igazából én úgy gondoltam, hogy gyártatnám de nem esztergálva.
Ismerek egy nagyon profi céget akik kimondottan rozsdamentes, saválló anyagokból dolgoznak. tejipar, söripar stb. cégeknek.
Ott csak minősített anyagokból dolgozhatnak. Gyönyörűen felszerszámozott csarnok, nekik ez egy könnyed újjgyakorlat lenne.
Tudom még így is rengeteg buktatója lenne a dolognak,de talán így kevésbé lenne rögös út a kész termékig.
Ez még csak ötlet részemről, sajnos vagy hálistennek van időm ilyeneken filózni.

Visszatérve a kiinduló pontra, az EPH kialakítása más országokban is ilyen szigorú, mint nálunk? Máshol ezt hogy csinálják?





Fecó

A szabvány elvileg egységes, bár vannak nemzeti kitételek pár dologban. Talán nyugat felé nem kínai szifon van a kád alatt, talán arra létezik gyártmány hasonló bekötéshez...

Gyurmaúr(fi-relé)

Én még mindig nem értem, hogy mire, miért ez a vihar egy pohár vízben, amikor igenis van korrekt EPH lefolyó közdarab, mint ahogy a miskolci kolléga is pontosan tájékoztatott engem, s mert én közkinccsé tettem anno itt a fórumon, ezáltal mindegyiktek tájékozódhatott... Tessék megkeresni az akkor írott kommentemet!

nyaki

Ugyan má' Gyurmaúr! :)
Ne légy szófukar. Tudod, az ismétlés a tudás anyja. ;)

L.ZOLTÁN

Üdvözöllek Gyurmaúr!

Az említett EPH közdarabbal az a gond, mint Te is említetted hogy nehezen beszerezhető "...nincs rá igény..." ahogy leírtad.
Az említett cég gondolom 6m szálban kereskedik vele. Megveszed, levágsz 20centit, marad 5.80, majd elfogy.
Tehát az előbbi változat kézenfekvőbb, ha  nehezen is de méregdrágán kapható.

Mi a bajom vele? Nem csap, hüvely kapcsolatban köthető.  Az a megoldás amit Flatskerobert is említett: PVC cső-áttoló karmantyú-EPH közdarab /savállócső/- áttolókarmantyú-PVC cső. A csőre bilincs és beköthető.
Még ez tünhet a legkorrektebb megoldásnak.

De játszunk egy kicsit a gondolattal. A mester úr hosszúnak találja a csövet, elő a kéznél lévő flex amivel előtte az acél menetszárakat aprította. Levágja, körbenyalja a sorját, ha nagyon alapos a cső belsejét is lesorjázza. A fent említett módon összerakja.

Pár év múlva kopog az alsó szomszéd, mert egy nagy vizes folt van a plafonján. Bontás, a cső korrodált. A mesterúr hetedhéthatáron is túl.

A fenti "technológiát" ha nem is lefolyóval kapcsolatban de volt módom megtapasztalni.
És akkor, még nem beszéltem az illesztéseknél fennakadó hajszálakról stb, amiből meg a csőgörényes jól megél.

Akkor mi a megoldás? Szerintem az általam "kitalált" EPH idom, / Nem közdarab!/ pofon egyszerűvé tenné a dolgot.

A víz-gép bolt pultján kitéve még kíváncsivá is tenné a szakikat, sokan még most sem ismerik a fontosságát.

Engem már csípett meg lefolyó cső. Itt a fórumon közzé is tettem, fotókkal. Ugyanabból a hibából, a tőlem két emelettel feljebb lévő szomszéd fizikoterápiás kezelést is kapott a kádban. Még jó hogy nem verte agyon az áram.

Ezért nem értem hogy a neves gyártók palettáján miért nem szerepel egy ilyen idom. Nincs rá igény?? Ez elfogadhatatlan!









nyaki

Tudjátok mi az érdekes?
Amikor kint voltam a német kórház építésénél, külön fejezetet szenteltek az EPH rendszernek és a felülvizsgálatok végzése közben feltűnt a tervrajzokon, hogy a műa. zuhanytálca és kád nincs az EPH-ba bekötve, mint kiemelt célpont. Kérdésemre a német villamosmérnök építésvezető válasza ez volt(szabatosan fogalmazva): A fémet kötelezően bekötik, mert a náluk kapható tisztálkodó alkalmatosságoknál ki van alakítva a csatlakozási lehetőség, de a műanyagot minek is?
Én magyaráztam a kérdésem miértjét, de mintha tudatlan keletinek nézett volna, ezért nem erőltettem tovább a dolgot. Innentől kezdve folyamatosan megkérdőjelezte mindazt a tudásom, amit az évek alatt magamra szedtem és folyamatosan kioktató jelleggel magyarázott.
Nálunk egyre-másra erőltetik ezt, odakünn meg le sem szarják. Ez némi aggodalommal tölt el, mert megvezetve érzem magam saját országomban. Nem-i lehet, hogy a Magyarországon csöveket forgalmazó nagy cégek legjava német tulajdonú és innen ered eme "hiányosságuk"? ...esetleg az júnyiós szabványokat csupán nekünk találják ki, a büntethetőség miatt?

L.ZOLTÁN

Nyaki!

Érdekes dolgokat mondasz. A németek olyan lóellenzősek. Nekem is volt alkalmam velük vitába bocsátkozni egy gép telepítésénél.
Én azt láttam bennük, hogy ami kivan adva le van írva azt köbe vésetten betartják. Akkor sem enged, ha van más megoldás is.

Ennek azért van előnye, probléma esetén nem lehet kibúvót találni.

De maradjunk a témánál. Nem ismerem a szabványokat és ahogy visszaolvasgatok, ez ügyben voltak már viták.

Most akkor mi a pálya? 

Egy dolog egészen biztos, én méréssel is megállapítottam a vízcső és a lefolyócső közötti potenciál különbséget, ráadásul gumiharangon keresztül.
A szomszédom meg úgy ugrott ki a kádból mint egy szamuráj.

Tehát valós probléma! Nem tudom, a németeket nem rázza a víz?

Próbáltam külföldi oldalakon is megoldást keresni, hát meg sem említik. Ez akkor most HUNGARICUM?







Gyurmaúr(fi-relé)

Igen, annyiban "hungaricum", hogy az NSZK-ban pl már rég elfelejtették a bojlereket, míg nálunk mindenki arra erektál, pedig rég túlhaladott rajtuk az idő, mert csak abban az esetben ÁSZ, ha mondjuk van egy napkollektorod, esetleg egy fekete csőcsigád az alu tetőn, melyből ohne zsanér mehet be az akár 65-70C fokos víz, anélkül, hogy 1 percre is be kellene kapcsolni a bojlert. Az NSZK-ban, amennyiben villannyal melegítenek vizet, nos ez esetben van -egyebek mellett-  a fullos Stiebel Eltron átfolyós villanybojler, mely ugyan 18kW-tól indul, viszont csak addig fogyaszt áramot, ameddig engeded a meleg vizet. S mert azt gondosan bekötik az EPH-ba, illetve földelik is egyben, ezért sokkal elnézőbbek a kád/zuhitálca EPH-ba való integrálásával kapcsolatban. A legfontosabb, hogy általában véve sokkal jobbak, minőségibbek az ingatlanok mért hálózatai, beleértve a PE, ill az EPH hálózatot is! Persze, lehet erre mondani, hogy könnyű nekik a 3000 ojrós átlagbérekkel, minőségi villanyászati cuccokkal, de hát tényleg az van, hogy az tud gavallér lenni, akinek van miből...  :(

zsola

üdv.
tudom,hogy szerelővel kell megnézetnem a dolgot, de szeretném megérteni egy két független hozzászólásbol a problémámat.

Adott egy családi ház. új vízbekötés.tehát a régi fém csövezés ki,az új műanyag egész a fűrdőszobáig műanyag csőbe megy,onnan fém.
gázóra kint a ház oldalán,újratelepítve.védőföldeléshez szonda leszúrva a gázóra közelébe.
Ház egész villamos hálózata újravésve,újravezetékelve. A védőföldelésnél EPH jegyzőkönyves szerelés megtörtént.
A ház belső egyik részében gázkazán.cirko.szintén földelve a fűtéscsövek.
egy bajom van. épített zuhanytálca.sebess kézzel zuhanyiozva vettem észre,hogy amint vízbe ér a lábam, "ráz" a tus.nem nagy kb mint egy zyeblámpa elem,annyi csípkedést érzek a nyelvemen.
tehát nem fém zuhanytálca,és csíp a csap.
ja. 3 fázis megy a házba, ez után egy FI relé van bekötve.

szerelőnek szóltam,hogy nézze meg,sőt egy másiknak is,aki majd függetlenül átnézi újra a bekötéseket.
kérdésem hozzátok,hogy mi a helyes bekötése ennek a rendszernek?
de mondom, a ház az eontól hivatalos EPH jegyzőkönyvet kapott, mérve tökéletes volt minden, de szerintem valami nem frankó
tisztelettel köszönmöm a választ.

Novill

 " védőföldeléshez szonda leszúrva a gázóra közelébe."
Ez gyanús nagyon, mert a háznak egységes védőföldelésének kell lennie.
Javaslom, hogy a leválasztott állapotban a bejövő földelési ellenállást kell lemérni. Ez nagyon sok esetben már nem megfelelő.
Az eph kialakításnak az összes épületgépészeti és négykiterjedésű fémszerkezetének bevonásával a házi elosztó PE pontjára kell bekötni. A védővezető folytonosságát és keresztmetszetét ellenőrizni kell. Ha ezek mind megfelelőek, akkor lehet nullázni. Az eph bekötéseket műszerrel kell leellenőrizni.