EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

atom94

Köszönöm szépen a válaszokat!
Akkor ha jól értem, egy lakásban ezen csöveket "nem kell" belevenni az EPH-ba. Viszont a még nem földelt esetlegesen nagyobb kiterjedésű fém tárgyakat érdemes belevenni (fém fürdőkád?)?
Illetve az szeretném még kérdezni, hogy az ábra, amit feltöltöttem, melyen a nulla szakadás van, egy családi háznál mi történne?
-A családi házaknál a gázcső le van földelve? (vagy csak akkor lenne ha az EPH ra kötjük?) - Ez esetben a nulla szakadásos ábra itt is máködne , azzal a változtatással, hogy a gázcső után nem a szomszéd következne, hanem a földelt gázcső (ha máshol is földelve van?).
-Továbbá ha már ennél a témánál vagyok, ha egy családi háznál, nincs földelés, viszont a lakó újra szeretné vezetékeltetni a házát, a földelés kialakítása az áramszolgáltató feladata?

Elnézést kérek, hogy ebben az egy posztban ennyi kérdés lett, próbáltam összeszedni minden kérdésemet ezen témában.

nyaki

A lakásban elhelyezett nagyobb kiterjedésű fémtárgyakat be kell vonni az EPH rendszerbe oly módon, hogy a fém fürdőkádat vagy zuhanytálcát össze kell kötni az épület fém csővezetékeivel, fürdő esetén jellemzően a vízcsővel.
Családi házakba bevezetett gáz- és vízcsövek ha fémből készültek, úgy földeléssel el vannak látva, de mivel a gázcsövet hibaáram vezetésre használni szigorúan tilos, ezért ennek földelőképességére nem lehet támaszkodni. Ma már többnyire műanyag csöveken viszik mindkét közüzemet, így a földelőképességére nem is számíthatunk.
A PEN szakadás családi házas környezetben gyakrabban fordul elő, mint társasházak esetén, ezért különösen veszélyes üzemnek minősül, mert ha nincs vagy rossz értékű a helyi földelőberendezés, akkor az épület fogyasztói 3 fázisú táplálás estén, 0-400V feszültség között bármilyen feszültségszintet megkaphatnak, ami a kisebb impedanciás fogyasztók tönkremeneteléhez vezethet, ráadásul akár egy bekapcsolva hagyott készenléti tápon keresztül, a védő/EPH vezetőkön megjelenik a hálózati feszültség, ami még működő ÁVK esetén is, a kisebb áramokra érzékenyeknél halálos áramütést okozhat. Tehát summázva elmondhatjuk, hogy a jó értékű földelőberendezés PEN szakadás esetén elengedhetetlen és életmentő, aminek kialakítása és időszakos műszeres felülvizsgálata minden esetben, az épület tulajdonosának a feladata és felelőssége.

Sztrogoff

Bocs, fordítva, a nagyobb impedanciásokra jut nagyobb feszültség. Régen a tipikus helyzetismertetés az volt: bedugtam a vasalót, erre felvillant és kiégett a villanykörte.

tothgyula

Üdv.Nyaki!
Sztrogoff korrekciója a helyes!Mivel a kisebb teljesítményű (nagyobb impedanciájú) fogyasztó húzza a rövidebbet.Lehet, hogy Te is így akartad írni.

nyaki

Üdv Gyula!
Köszi a helyreigazítást mindkettőtöknek. Természetesen kisebb teljesítményt akartam írni, de közben más szavak szabatossági javítására is fókuszáltam, így a hozzászólás szerkesztgetésekor, véletlenül rosszul maradt benne ez a részlet és a többszöri átolvasás után már simán elsiklottam felette. ...röstellem, de ez van. :-\
A "legjobb" hiba, a műhiba!   ;)

Fecó

Én még annyiban korrigálnám az EPH-ba kötendő tárgyakat, hogy a "nagykiterjedésű" mint olyan, a mostani MSZ HD 60364 sorozatban már nem jelenik meg. Ugye tudjuk, ez a régi MSZ 172-ben volt kezelve (vízszintes kiterjedése 5m-nél, függőleges 1 szintmagasságnál nagyobb...)

Jelenleg bekötendő:
-  Közüzemi csővezetékek, gáz, víz stb. nyilván ha fémből van
-  Szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetőek, központi fűtés, légkondicionáló berendezések
  (idegen vezetőképes rész: nem része a villamos berendezésnek, de alkalmas mondjuk a helyi föld villamos potenciáljának odavezetésére)
-  Vasbeton épületszerkezet fémrészei, de csak ha azok hozzáférhetőek, és egymással megbízhatóan össze vannak kötve.

Itt nem firtatják a kiterjedést, és ezek alapján a 6 méteres salgó polc is mentesül, a kis fém asztalkával, és a fém mosogatóval egyetemben...

Fürdőszobában helyi EPH:

Kiegészítő eph összekötést kell létesíteni a testek, és a hozzáférhető idegen vezetőképes részek védővezetőhöz való csatlakoztatásával.

Az idegen vezetőképes részt fentebb magyaráztam, a test fogalma: A villamos szerkezet olyan vezetőanyagú megérinthető része, mely üzemszerűen nem, de hiba kapcsán feszültség alá kerülhet.

A fürdőszobára vonatkozó szabvány, az idegen vezetőképes részekre hoz példákat, mint fűtésrendszer, vízhálózat, gázvezeték, (nyilván csak ha ezek fémből vannak) de nem taglalja a hosszakat, hiszen mi van ha a gázvezeték rögtön a fürdőszobai cirkóhoz érkezik, lehet hogy csak 2 méter hosszú. És ami számomra a legérdekesebb, sem a fémből készült zuhanytálca, sem a fémből készült fürdőkád nem szerepel sehol...

nyaki

Ezek az ún. harmonizációs szabványok nem mindig életszerűek, hiszen gyakorta bebizonyosodott már, hogy szabvány ide-szabvány oda, biz az élet gyakorta mást mutat. Ez van, amikor az ember által tákolt törvényeket az emberekre akarják erőltetni, miközben a természeti törvények mindig magasabb rendűek és az életet hivatottak szolgálni, nem egy szűk embercsoport érdekeit.
https://www.youtube.com/watch?v=4VNQlgqmtck

Simon Endre

A szokásos hétvégi "visszaolvasásomban" beletaláltam nyaki  (#411) hozzászólásába ahol a PEN és a helyi egyenpotenciál létrehozása az igazi probléma. Abban alapvetően egyetértünk hogy a nem kellő értékü és nem ellenőrzött alkalmatlan  helyi fölelések hamis bíztonságérzetet sugalnak és ez nagyon-nagyon formális előírás. Amennyiben a fogyasztói csoport jelentős  PEN illetve ennek szakadása esetén FÖLD árama még a veszélyes szint alatt tudja tartani  PE-n és így a EPH feszülségemelkedését is,  mintegy jelzi hogy baj van de még nem életveszély. Ehhez a himi-humi szondázgatást elfogadhatatlannak tartom. Rokonságom és régebbi ügyfeleim elfogadják a jól megépített és hosszútávon is megbízható helyi földelők kényszerét és költségeit, (Lengyelországban ez kötelező tervezési és kivitelezési tétel.) Némelyeket nem tudtam meggyőzni mert nincs kellő érvem vagy csak a költségtényező az irányadó, onnan még időben elköszönök ezekem már az ÁVK sem segít legfeljebb az "üldözött" TT rendszer meg az emberi testen keresztül záródó PE hiányos "firelézés"

Sztrogoff

Nekem "csak" annyi bajom van a földeléssel, hogy az nem egy egzakt műszaki fogalom. Az egyik a mérés nehézségei, a másik pedig az időjárásfüggés. Tán valaki még emlékszik rajtam kívül, az MSZ 172/2 kötetes változatában volt egy méréssorozat leírása, ahol bizony kettőig terjedő szorzótényező volt az eredmény.
Azt bármikor lehet mondani, hogy ez a földelés nem 100, hanem 10 ohmos. De azt, hogy ez nem 9,8, hanem 10,2 ohm, na, azt nem.

istvan01

EPH, de sokkal inkább fő földelősín kialakítási kérdésem lenne.

Elkészült a több földelőszondás földelésem a családi házam körül, melyek talajszinten összekötve, és természetesen hozzá kötve a korábbi üzemi-érintésvédelmi földelőhöz. Ezek így majdnem B típusú keret földelést alkotnak a családi házam alapja körül 80% hosszban. A kvázi B típusú földelő első sorban villám földelés szempontú.
Adottság a ház oldalfalán kívül elhelyezett árammérő szekrény, ami 20évvel ezelőtt, tetőtér beépítéskor kiváltott egy régebbi kisebb óraszekrényt a mostanitól kb 7m távolságban másik falfelületen. A régi óraszekrénynél megmaradt annak földelő szondájára kötött földelése, ez így 40 évig biztosította(?) a földszint védővezetőit. Ez a régi óraszekrény ma már csak lakáselosztó, a nulla vezetőt az új szekrényből kapja, a földelést pedig az elöregedett, hozzáférhetetlen földelőszondáról. Norma szerint szükséges a földben lévő földelőket egymással is összekötni lehetőleg talajszinten, vagy alatta, de ezt az öreg szondát a terasz teljes szétverése nélkül nem tudom elérni.

Az új földelőszondák közül egy nem kapcsolódik villámlevezetőhöz, (de talajszinten bekötve földelések potenciál egyesítő vezetőhöz) ettől jön fel 8mm alu körvezető a képen látható EPH/MEB (főföldelő)sínhez. Az OBO sín  kb azonos oldal távolságban van az új, B+C túlfeszlevezetőt is tartalmazó óraszekrénytől és a régi, ma már csak lakáselosztó szekrénytől. A régi és új szekrényhez egy-egy 16mm2 rézvezeték megy az OBO síntől és indul egy EPH gerincvezeték is a lakásba. Ezzel a régi óraszekrény földelése megerősítése és a többi földelővel egyesítése megtörtént. Az új óraszekrényhez menő 16mm2 réz (kb 5m vezeték hossz) megerősíti annak földelő bekötését, mindezt azért, mert az a talajból egy kissé korrodált 8mm-es körvas, szekrény alatt átváltó 10mm2 alu vezetőn kapja a földelőszonda bekötést. További kényszerű adottság, ez az OBO főföldelősín a talajtól 2,5m magasságban van, a két óraszekrényben földelő sín-elosztója talajtól 1,8m magasan, tehát alacsonyabban vannak mint az OBO sín.

Tehát kérdésem:
A/ Az új és aktív óraszekrény ilyen módon megerősített földelése milyen problémát okozhat, ahhoz képest, hogy ennek minél közelebb kellene lenni a talajhoz és a két szekrényhez is?

B/ Alternatíva lehetne az, hogy az új szekrény nem kap közvetlen összekötést ettől az OBO síntől, viszont alul talajszinten, a képen látható módon a potenciál összekötő gyűrűtől a térkő alatt hozzákötés-egyesítése  megtörténik a falban felszálló régi 8mm-es köracélra. Ezzel is van kapcsolat az OBO sínnel, de jóval hosszabb úton (8mm-es alukörveztő+potenciál összekötő gyűrű aluvezetője talajjal párhuzamosan).

C/ Maradhat-e mindkét megerősítő bekötés, az óra alatti potenciál összekötő vezetőtől és az OBO síntől menő 16mm2 Z/S vezetővel?