EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

APeti

EPH-val kapcsolatban kérnék egy kis segítséget. A problémám a következõ.
Ipari csarnokban nagy fém polc rendszert telepítettek. A helyi villamos szaki megmutatta hol a legközelebbi EPH osztó amire ráköthetek. Idáig sima a dolog. A mûveletrõl Érintésvédeli jegyzõkönyvet kérnek, a polcrendszer EPH ra való rákötésérõl. Mivel kezdõ vagyok ebben a dologban amikor papíroznom kell, így csak az került a jegyzõkönyvbe hogy a fémszerkezet folytonos és EPH ba bekötve. Na ezt nem fogadták el mer ilyen nincs. Én nem vitatkozok velük, viszont megoldást keresnék olyat ahol van egy tuti elfogadott séma erre. A gázszolgátató fele van egy csomó hely ahonnan lehet letölteni( ezekkel nem is volt gondom soha), de ilyenre még nem találtam. Ha jól emlékszem az EPH-t elég szemrevételezéssel ellenõrizni, de ezt mérési jegyzõkönyvbe leírni?....

JUVILL

Idézetet írta: APeti Dátum 2012. június 02., 20:22:49 DÉLUTÁN
EPH-val kapcsolatban kérnék egy kis segítséget. A problémám a következõ.
Ipari csarnokban nagy fém polc rendszert telepítettek. A helyi villamos szaki megmutatta hol a legközelebbi EPH osztó amire ráköthetek. Idáig sima a dolog. A mûveletrõl Érintésvédeli jegyzõkönyvet kérnek, a polcrendszer EPH ra való rákötésérõl. Mivel kezdõ vagyok ebben a dologban amikor papíroznom kell, így csak az került a jegyzõkönyvbe hogy a fémszerkezet folytonos és EPH ba bekötve. Na ezt nem fogadták el mer ilyen nincs. Én nem vitatkozok velük, viszont megoldást keresnék olyat ahol van egy tuti elfogadott séma erre. A gázszolgátató fele van egy csomó hely ahonnan lehet letölteni( ezekkel nem is volt gondom soha), de ilyenre még nem találtam. Ha jól emlékszem az EPH-t elég szemrevételezéssel ellenõrizni, de ezt mérési jegyzõkönyvbe leírni?....
Érintésvédelmi jegyzõkönyvet ne kérjenek, csak érintésvédelmi minõsítõ iratot, vagy EPH megfelelõségi nyilatkozatot.
Ez az egyik.
A másik.
Csak akkor állíthatsz ki a saját neved alatt érintésvédelmi minõsítõ iratot, ha van érintésvédelmi vizsgád. Ha nincs, de erõsáramú szakember vagy, akkor csak szerelõi ellenõrzést végezhetsz. Ez mért értéket nem tartalmaz.
Formai követelménye is van, sajnos egységesítve nincs.
A fórumon már foglalkoztunk ezzel, de elült a téma.
Ha például van érintésvédelmi vizsgaanyagod, abban találsz erre vonatkozó mintát.
De az internetrõl is tölthetsz le ilyet. Pl. EPH megfelelõségi nyilatkozat néven.



savair

Kedves kollégák..

Engem a következõ érdekelne:  Adott egy 30-éves családi ház fa vill óra  tokkal A  guman tábla alatt megkötve  a földelés TT  rendszer..  Ebben az óratokban hogy alakítanátok ki az eph  csomópontot??  elég ha  csak kihozom a földelésre kötött vezetéket egy  dobozba (eph sínre)  és onnan indítom a  6-os  gerincvezetõket?

Másik  szituáció Családi háznál kialakított  mûanyag  szekrény TN rendszer.  Az   eph csomópont  a mérõnél nincs kialakítva.. Itt a pe  kapocsból lehet indítani  az eph  gerinc vetõket??

Elõre is köszi a válaszokat! :)

JUVILL

Idézetet írta: savair Dátum 2012. augusztus 14., 20:10:13 DÉLUTÁN
Kedves kollégák..

Engem a következõ érdekelne:  Adott egy 30-éves családi ház fa vill óra  tokkal A  guman tábla alatt megkötve  a földelés TT  rendszer..  Ebben az óratokban hogy alakítanátok ki az eph  csomópontot??  elég ha  csak kihozom a földelésre kötött vezetéket egy  dobozba (eph sínre)  és onnan indítom a  6-os  gerincvezetõket?

Másik  szituáció Családi háznál kialakított  mûanyag  szekrény TN rendszer.  Az   eph csomópont  a mérõnél nincs kialakítva.. Itt a pe  kapocsból lehet indítani  az eph  gerinc vetõket??

Elõre is köszi a válaszokat! :)
Bocs, de nem nagyon tudom elképzelni, hogy TT rendszer legyen kialakítva.
Szeretném megkérdezni, hogy miért TT és miért nem TN?
Mi az akadálya, hogy TN rendszer legyen kialakítva?
Válaszod elõre is köszönöm.

A második részben, mûanyag szekrényrõl beszélsz, akkor ez szabványos fogyasztásmérõ szekrény?
Ebbe EPH sínt építeni nem lehet.  Az EPH csomópontot (sínt) létesítheted az elsõ elosztótáblánál. Az EPH sínre egy EPH gerincvezetékkel csatlakozol. Ezt az EPH gerincvezetõt az elosztótábla PE sínjérõl tudod leágaztatni.

savair

Gondolom annak idején amikor  a  bekötést  csinálták nem voltak a nullázás külsõ feltételei adottak....   és azóta  úgymaradt,  nem lett korszerûsítve..  6-os aluminium (L.N)vezeték jön az órától  és  6 os zöld-sárga    a  földelés dobozától egyenesen az elosztóig.
Nem lesz teljesítmény növelés ezért   nem nyúlok a plombához  sem  marad  a régi rendszer

Szóval ebben az esetben is   elegendõ  a  földelõ  (pe) kapocsról leágazni az eph  csomópontnak?? 

Igen ez  egy  szabványos  mûanyag szekrény...   akkor  a PE  kapocsról egy 16-os  mkh-val  leágazhatok az eph  csomópontnka?

Novill

Régi elnevezés szerint a lakóépület érintésvédelmi módját a mérõtõl kijövõ mért hálózatnál lévõ házi elosztónál célszerû kialakítani. Adva vagyon az ott kialakított szondával az üzemi földelõ. A földelõ fém tûzi horganyzott vezetõt és az elmenõ földelõvezetõt (PE zöld/sárga Mkh 10-es vezetõ)  be viszed a házi elosztó PE pontjára. Ide csatlakoztatod a régi elnevezés szerinti EPH vezetõt, ami minimum 6-os zöld/sárga Mkh vezetõ és minden egyéb földelõ vezetõt. Ettõl a ponttól indulnak ki az áramkörökkel menõ PE vezetõk. Ezen a bejövõ földelés földelési ellenállását leméred, mely 10 ohm alatti értéket kell produkálni. És ha teljesülnek a feltételek a TN rendszerre elõírtak, itt az indulási ponton össze kötöd a nulla vezetõvel. Így feltehetõen a hurok ellenállási értékek elfogadhatóak lesznek. Célszerû áramvédõ kapcsolót is beépíteni az elmenõ áramkörök védelmének. Ekkor a TN kialakulást az ÁVK elõtt kell elvégezni.
Ha viszont maradsz a TT rendszernél , akkor feltehetõen nem fog tudni kialakítani megfelelõ érintésvédelmet. A 16-os Mkh vezeték az feltehetõen a túlfeszültségvédelmi kialakításnál jön be. Röviden talán ez a lényeg, ha nem tévedek. De ha tévedek akkor a nagyobb tudású szakemberek úgyis kijavítanak.  :)

JUVILL

Idézetet írta: savair Dátum 2012. augusztus 16., 20:05:49 DÉLUTÁN
Gondolom annak idején amikor  a  bekötést  csinálták nem voltak a nullázás külsõ feltételei adottak....   és azóta  úgymaradt,  nem lett korszerûsítve..  6-os aluminium (L.N)vezeték jön az órától  és  6 os zöld-sárga    a  földelés dobozától egyenesen az elosztóig.
Nem lesz teljesítmény növelés ezért   nem nyúlok a plombához  sem  marad  a régi rendszer

Szóval ebben az esetben is   elegendõ  a  földelõ  (pe) kapocsról leágazni az eph  csomópontnak?? 

Igen ez  egy  szabványos  mûanyag szekrény...   akkor  a PE  kapocsról egy 16-os  mkh-val  leágazhatok az eph  csomópontnka?

Szerintem igen, de nem értek egyet a szereléssel, mert már a nullázás feltételei adottak, ha jól értelmezem.
De ez az én véleményem.

Egyébként ha a szerelés régi, akkor vegyük alapul az MSZ 172/1-86 számú érintésvédelmi szabványt.
Nem tesz különbséget az EPH kialakításában TT és TN rendszer esetén tudomásom szerint.
A 3.1.2. pontjában leírja, hogy EPH hálózatot kell kialakítani minden olyan épületben, amelyben védõvezetõs érintésvédelmet alkalmaznak, és az épületben a helyhez kötött villamos szerkezetek testével egyidejûleg érinthetõ, kiterjedt fémszerkezet is van.
A szabvány védõvezetõs érintésvédelemrõl beszél. A TT és a TN rendszer is ez.

Közben Novill kolléga is válaszolt, és szintén a TN rendszerre történõ szerelést javasolta.
Teljes mértékben egyetértek írásával, mert egyáltalán nem mindegy, mennyi a mért hurokellenállás értéke.


savair

Köszi a  választ mesterek!!

Persze  a nullázás  lenne  a  legmegfelelõbb  de én  úgy tudom hogy nullázni  a  az épületbe  csatlakozó  fõvezeték legelsõ  kötési pontjánál  szabad , ami  ez esetben  plomba alatt van... Az  pedig nem háborgathatom  anyagi okok miatt...  ismereteim  szerint  óra  után  nem szabad  nullázni..   Én  tudom rosszul???

Gyurmaúr(fi-relé)

De még mennyire,hogy lehet, sõt kell is! Nézzük pl a "népszerû" FK.A dobozt, abban ugyebár van egy 10mm2-es MCu vezetékdarab, mely gyárilag kerûl bele és összeköti a fent található N sínt az alant található PE sínnel és melyet eltávolítani csak akkor lehet, ha RCD-t teszünk az FK.A-ba! Egyébként, épp ezért a legjobb,ha a méretlen hálózatban alakítasz ki egy PEN; PE-N szétbontási pontot, melyet akár egy plombálható tokozottban alakítasz ki, az EPH csomóponttal - melyre érkezik az utcai önhordó betápkábel, vagy a földkábel PEN vezetõje- egyetemben. Ezzel egyébként nem teszed lehetetlenné a földtõl érkezõ PE hálózat -mérési célból történõ- bonthatóságát, hiszen azt ugyebár ezen cucc alatt, max 1 méteres távolságon belûl elhelyezett 100x100-as dobozban kell kialakítanod, ahol ugye találkozik a min. 8-as köracél (esetleg betonacél) a 16mm2-es MKh  fõ PE vezetékkel, természetesen egy odaillõ (pl.Ensto) kötõelemmel... 8)

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. augusztus 18., 12:10:37 DÉLUTÁN
De még mennyire,hogy lehet, sõt kell is! Nézzük pl a "népszerû" FK.A dobozt, abban ugyebár van egy 10mm2-es MCu vezetékdarab, mely gyárilag kerûl bele és összeköti a fent található N sínt az alant található PE sínnel és melyet eltávolítani csak akkor lehet, ha RCD-t teszünk az FK.A-ba! Egyébként, épp ezért a legjobb,ha a méretlen hálózatban alakítasz ki egy PEN; PE-N szétbontási pontot, melyet akár egy plombálható tokozottban alakítasz ki, az EPH csomóponttal - melyre érkezik az utcai önhordó betápkábel, vagy a földkábel PEN vezetõje- egyetemben. Ezzel egyébként nem teszed lehetetlenné a földtõl érkezõ PE hálózat -mérési célból történõ- bonthatóságát, hiszen azt ugyebár ezen cucc alatt, max 1 méteres távolságon belûl elhelyezett 100x100-as dobozban kell kialakítanod, ahol ugye találkozik a min. 8-as köracél (esetleg betonacél) a 16mm2-es MKh  fõ PE vezetékkel, természetesen egy odaillõ (pl.Ensto) kötõelemmel... 8)
Bocsi, de megkérdezem.
Az FKA tábla eredetileg beépített PE és N sínjének összekötését akkor sem veszed ki, ha a betáplálás már mondjuk 3 eres? (A védõ és a nulla vezetõ már külön - külön érkezik.) ;)