EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Gyakorlatilag Én feleslegesnek találom a 10-es vezetékkel kialakított EPH gerincet, ráadásul a bejövő is csak 6-os. Persze a biztonság rovására mindig lehet "tévedni". Az idézetem ami "Ha kétség merül fel" kezdetű, arra irányul, hogy ha nem tudod biztosan hogy összeköttetésben van 2 dolog egymással, akkor mérd meg a 2 pont közötti ellenállást, tekintve hogy FI-relé kötelező a fürdőben az Ia 30 mA lesz. Az idézetben szó sincs róla hogy be kell kötni a csapot. Elviekben ha bármi hiba történik , és egységesen van kialakítva az EPH hálózat, akkor minden eszköz, minden berendezés potenciálja egyformán "eltolódik" és egymáshoz képest akkor sem lesz potenciálkülönbség. Pont akkor van a baj, ha valami szigetüzemben van elszeparálva. Én személy szerint a bojlerhez vitt 2,5 mm2 z/s vezetékéről leágazva (mechanikailag védett elhelyezés esetén elég a 2,5 mm2) megcsinálnám a "helyi EPH-t", és összekötném a szabványban közölt dolgokat, és ha már megcsináltad a csapoknál a kialakítást, akkor most már kösd be azt is. A munkád végén egy ellenállásmérővel ha gondolod mérhetsz minden érinthető pont között, hogy kielégíti-e a feltételeket az összekötésed. De főként lemennék a pincébe, ellenőrizném és karbantartanám a központi EPH bekötéseket is.

BRUT

Fecó !

Nagyon szépen köszönöm a kimeritö részletes válaszokat. Nagyon sokban segitettek a hozzászólásaid.
Hozzá teszem még,hogy igen a lakás táp kábel 6mm2,de a különálló vádövezeték 10mm2 es ezért lett folytatva az EPH kötö dobozig is ugyanez a keresztmetszet.
Közben egy kis próbálkozás után megtaláltam a falban futó fém csö vezetéket is. Itt kivésem majd megfelelö mélységig ahol rögziteni tudom a földelö bilincset,és azt majd egy 6mm2 es sárga zöld vezetékkel bekötöm az EPH ba. Gondolom ez igy kielégitö lesz.
Ami a földelést illeti a pincében sehol nem találtam meg azt a pontot ahol a földelés van csatlakoztatva a védö vezetékekhez. Söt a vizhálózatot sem találtam,illetve csak egy fócsapnak tekinthetö szerelvényt mely a falban van.Valószinüleg ez a föcsap. De,hogy hol lett leföldelva az egész az sajnos rejtély számomra. Az épület kb 50 éves és a lakóknak fogalmuk sincs semmiröl.Ezt majd ki kell vizsgálni.
Mindenesetre én kérni fogok egy ÉVÉ mérést a lakásban.

Fecó

Abban az esetben ha a vízhálózat régi, akkor annak vasból kell lennie, ritkán láttam falba süllyesztve ezt a pinceszinten. Abban az esetben ha felújították, és KPE csövekre cserélték volna, annak megint inkább falon kívül kell lennie, sőt ha több strang van, akkor strangonként főelzáróval. A gáz felszállója is fémből szokott lenni. Érdemes lenne ezt rendbe tenni, ha nincs akkor kiépíteni, ez lenne az egésznek az alapja. Még olyan régi társasházaknál is láttam kiépített EPH-t a pincében, ahol a lakásokban földelés sem volt. Tudom hogy ez melós dolog, de egyébként közös érdek, és a közös képviselőnek pedig kötelessége lenne a közös helyiségek érintésvédelmi szerelői ellenőrzésének elvégeztetése, jegyzőkönyveztetése. Abban pedig, mint hiányosság, azonnal szerepelne is. Sajnos ilyen ellenőrzés szerintem soha nem volt nálatok, sőt, a társasházak 80 %-ban sem. Mondd meg neki, hogy van egy 8/1981 (XII. 27.) IpM rendelet, mely alapján:

"23. § (1) Az ingatlankezelő gondoskodik az épület érintésvédelmi rendszerének a
-rendszeres ellenőrzéséről
-karbantartásáról
-szükség szerinti javításáról"

Nos, ha baleset történik, valami olyan jellegű meghibásodás miatt mely a közös részeket érinti, vizsgálni fogják az ingatlankezelő mit tett, és mit nem. Az hogy valamit nem tudnak felújítani pénzhiány miatt egy dolog, de  legalább az ellenőrzés legyen meg. hogy tudják mi az égetően szükséges.



arsenelupin

sziasztok.
remélem jo helyre irok...
a dilemmám a következö: a fürdöszobában "csipnek a Csapok" jelenség van :) gondolom illetve tapasztalatbol tudom,hogy ez a villanybojler fütöszál elhasználtságára utal. a gondom az,hogy ha teljes mértékben lekapcsolom a bojlert,akkor is fennáll a dolog. régi a szerelés,illetve a régi szaki aki csinálta hanyag volt,Eph semmi nincs illetve a kád is fém. az sincs bekötve az Eph rendszerbe. valaki tapasztalt már hasonlot?
köszi elöre is!

nyaki

Üdv!
Az általad vázolt dolgok nem számítanak ismeretlen eseményeknek, sőt...
Ha lekapcsolt bojlernél is jelentkezik, akkor vagy a lefolyó felől vagy a vízhálózat felől, esetleg ha van védővezető hálózat, akkor más védővezetős készüléken keresztül kerül rá az idegen potenciál a rosszul kialakított hálózatra.
Sürgősen keress egy megbízható szakit, mert többe lesz egy temetés.

arsenelupin

köszi a választ.
az esetleg bejátszhat hogy a falban- ahol a vizcsövek futnak eléggé rosszul szigetelt és fürdés közben eléggé kapja a vizet-illetve a tuloldalán megy egy szobadugalj ák. és esetleg onnan "kap"a vizcsö?(ezt közben lekötöttem) Ávk van a házban.

nyaki

Ha nincs a szobai dugaljdobozban nedvesség, akkor elvileg mindegy. A csövek kaphatnak vizet, ha már így lett kialakítva, de ha nincs bevonva az EPH hálózatba, akkor ugyanolyan veszélyforrássá válik, mint maga a bojler vagy a lefolyó.
Az, hogy van ÁVK, az nem jelenti azt, hogy a védelem már is teljes, ugyanis teljességhez hozzátartozik a védővezetős és EPH hálózat, valamint a megfelelő értékű helyi földelő is. Az ÁVK megléte fontos, de önmagában és szerencsés esetben, csak a halálos áramütéstől menthet meg, de a csapok attól még simán rázhatnak.

xx_ASTHUN_xx

Sziasztok!
Végigolvastam ezen fórumtéma összes bejegyzését, és teljesen egyetértek a konklúzióval, nagyon jó kis fórum ez!
Egy dolog nem lett kivesézve rendesen - vagy új fórumozó lévén - nem látom rendesen a régi bejegyzéseket, ha így van elnézést; a fűtésradiátorok EPH-ba kötése.
Kérlek írjatok ezzel kapcsolatban pár kötelező érvényű szabályozást, érvet, ellenérvet, szabványt, gyakorlati tanácsot.
A klíma csövezésének EPH-ba kötése hangzott még el; ennek a gyakorlati kivitelezése érdekelne, esetleg fotóval - ezek nem valami erős csövek, hogyan csinálják a profik?
Előre is köszönöm!

nyaki

Üdv!
A fűtésrendszer az EPH részét kell képezze, hiszen ha a kazán és csövei be vannak vonva az EPH-ba, akkor a fixen csatlakoztatott radiátorok sem maradnak ki belőle vagy vezető anyaga vagy a rendszerben keringő elektrolit okán.
A klímaberendezéseknél különbséget kell tenni a szigetüzemű splitek és fan coilok, központi légkezelő berendezések között. A splitek nem igényelnek külön EPH kiépítést, ha a betápvezetéke min. 2,5mm2 keresztmetszetű.
A másik 2 esetben a nagy kiterjedések miatt, kötelezően minden elemét be kell vonni az EPH hálózatba, függetlenül az azt működtető eszközök érintésvédelmi osztályától.

xx_ASTHUN_xx

Köszönöm válaszod.
Valahogy én is így gondoltam.
Normál háztartási split klímáról van szó, 2,5mm2-es vezetékekkel.