Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna

Indította enner, 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Épület villanyszerelési feladatoknál általában tömör vezetõt szoktak használni, a hajlékonyabb sodrott erû vezetékeket kapcsolószekrényekben és olyan helyeken ahol esetleg nagyobb mozgásnak vannak kitéve a villamos készülékek.
A vezetékek kötésénél ha kiszámolod, hogy mindegyikre érvéghüvelyt nyomsz annak is költsége van. Ráadásul valahol tovább növeled a hiba lehetõségét, ha esetleg rosszul nyomsz meg egyet akkor ott késõbbiekben problémák lehetnek. (kötéslazulás, melegedés, stb.) Kötõelemek léteznek sodrott erû vezetõkhöz is a wagonál jellemzõen nem nem szabad hozzá használni érvéghüvelyt, mert olyan a kialakítása.
Gyurmaúr meglátásával nem értek egyet, hogy gipszkarton szerkezetek mögé érdemes rejteni a villanyszerelési vezetékek. Hiszen ezáltal mindenhol vesztesz a belsõ terek nagyságából. Ez a szerelési technika általában az irodai környezetben használatos ahol a mennyezet és a falak nagy része gipszkartonból készül. Egy családi házban érdemes szerintem végigvésni és a csövezést megfelelõen kialakítani, tény ez sokkal nehezebb feladat.
Visszatérve a vezeték mennyiség meghatározása szempontjára Gyurmaúrnak abban igaza volt, hogy az elosztó szekrény helyének megválasztása érdekes lehet, hiszen ide futnak be a különbözõ áramkörök.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

enner

Értem...köszönöm!
Az elosztó szekrény helyének meghatározásában  nekem mennyi beleszólásom lehet?
Azaz ha én az oldalsó bejárat mellé szeretném a külsõ falra, ( nem a legközelebbi sarokra,ahogy a környezõ házaknál látom ) akkor az áramszolgáltató nem akadékoskodik?
Mert akkor a mérõ elõtti vezetékszakasz hosszabb,így nekik nagyobb a veszteségük....jól gondolom?Vagy van egy távolság (méterben) amennyire max .elviszik az oszloptól?

Novill-tól kérdezem,hogy a sima falú "gégecsõ" alatt gyakorlatilag a mûanyag csövet érti?
Ott a kanyarokban   kilóg a vezeték nem?

Akkor ha én pl egy teljes szobát lambériázni szeretnék,attól függetlenül érdemes ugyanúgy falba vésni a vezetéket?
Csatoltam képet,egy villanyszerelési könyvbõl.Errõl mi a véleményetek?Helytelen?
Fa tartószerkezetes házaknál hogyan oldják meg?

Köszönöm!!

Novill

A sima falú mûanyagcsõ alatt a MÜIII csövet értem, melyet a falba süllyesztetten szerelünk. Elõfordul még a betonba symalen, MÜII, és MÜI csõ szerelése is.  A süllyesztett szerelés híve vagyok, mert mindent el lehet tüntetni biztonsággal a falban. A gégecsövet nem szeretem használni, mert sokkal nehezebb a vezeték behúzása mint a sima falú csõbe. Utólag a már behúzott vezeték mellé is könnyebb behúzni a nem gégecsõbe. Ez még szuper minõségû behúzó szalag esetén is fennáll. Ha a falba van süllyesztve a villamos hálózat és szabványos dobozban van kötve, szabványos doboz tetõvel fedve. Fa lambéria  ki van fúrva és vissza van illesztve, nem kifogásolható. De változatlanul tûzveszélyesnek tartom. Én a fa szerkezetes épületeket is leszoktam csövezni.
Elmû területen a családi ház külsõ falán lehet elhelyezni a mérõhelyet. Az utcával párhuzamos falon, oldalsó részen az utcai oldal sarkától 1,5 m-en belül. Természetesen ezen belül a lehetõ legbiztonságosabb helyen. Ezek többnyire a tetõtartós megoldásoknál vannak. Lehet földkábeles csatlakozással is, én kerítés belsõ falára javasolnám elhelyezni. Innen lehet a mért fõvezetéket szintén kábellel vinni. A minél rövidebb méretlen fõvezetéknek  a nyomvonal vezetés rövidebb szakasz nem csak a veszteség, hanem az áttekinthetõség és ellenõrizhetõségben is van szerepe.

nova

Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 29., 16:13:38 DÉLUTÁN
Akkor ha én pl egy teljes szobát lambériázni szeretnék,attól függetlenül érdemes ugyanúgy falba vésni a vezetéket?
Csatoltam képet,egy villanyszerelési könyvbõl.Errõl mi a véleményetek?Helytelen?
Fa tartószerkezetes házaknál hogyan oldják meg?

A mellékelt képen az nem tetszik nekem, hogy a vezetéket oldal irányba vezeték, így késõbb elég nehéz lesz a vezeték útvonalat azonosítani. Például egy kép felrögzítésénél, stb. Ha a hagyományos módon fentrõl lefele vezetjük, akkor késõbb lehet rá következtetni, hogy merre haladtak a villanyszerelési nyomvonalak. A másik része a kötõdobozok esetleges elérhetõsége.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 29., 16:13:38 DÉLUTÁN
Ott a kanyarokban   kilóg a vezeték nem?

Erre nem kaptál választ, ha jól láttam...
Ott is folytonos a csõ, hisz a  kábel húzhatósága csak úgy biztosított. Ezt a csõ hajlításával és egymáshoz toldásával érik el, esetleg készen kapható könyökökkel (de szerintem felesleges ezért pénzt adni). A csõ hajlításához belülre egy tömör gumicsõ, kívülre egy hajlító káva szükséges. Az összetoldáshoz egy egyszerû bõvítõ elem kell, amivel az egyik csövet felbõvíted, hogy belül átmenet mentes legyen a toldás és a kábel ne akadjon el benne.

enner

Errõl valakinek véleménye,tapasztalata?
Megéri ilyet venni,vagy a nem oldható is jó?
Ahogy olvasom,sodrott vezetékhez is megfelel,érvéghüvely nélkül......kérdés,hogy azonos keresztmetszetû merev,és sodrott  kapcsolható-e egymással vele?

Wago oldható sorkapocs


nova

Ezeknél annyi a különbség, hogy a rugós részt ezekkel a kis kallantyúval nyitod ki, a másik fajtánál pedig egy kis csavarhúzóval. Könnyebb a szerelése az elsõnek, fõleg gyakorlattal nem rendelkezõknek.

Üzenet összefûzve: 2012. február 01., 19:10:46 DÉLUTÁN

A feltöltött tervrajzok figyelembevételével és a tervezett vezeték beszerzéshez, azért érdemes még pár dologról beszélni a házaddal kapcsolatban.
Ha megvan az elosztó szekrény helye, aminek ha megoldható a szélfogó helységben is lehet akár, ami viszonylag középen van. Akkor tudsz a tervrajz alapján, már hosszakat számítani.
Milyen áramköröket alakítanék én ki:

Konyha:
- konyha villanytûzhelynek 3 fázis esetén 5x2,5 MCU, egyfázis esetén 3x4 MCU minimum, ha külön van a sütõ akkor annak külön 3x2,5 MCU
- mosogatógép
- a konnektorokat minimum 2-3 áramkörre osztanám szét, ezeket 3x1,5 igaz az új szabvány már 2,5 felest ír elõ, de szerintem ez is elbírja.

Kazánház:
- szintén külön áramkör 3x1,5
- az elosztó és a kazán közé az EPH 1x6 MKH, ha az épület falán van a gáz óra oda is ez a vezeték kell (EPH kialakításról olvashatsz a fórumon)

Háztartási helység:
- mosógép külön áramkör 3x1,5
Ha van villany bojler akkor annak is külön áramkör, esetleg a vezérlet áramkörrõl.

A padlásra is vinnék fel külön áramkört, mert igaz, hogy ritkán jár oda az ember, de néhány lámpatest esetleg konnektor jól jöhet késõbb még.

Szobánként külön áramkörök, kisebb helységeket csoportosítva összevonnám egy vagy két áramkörre a te esetedben. A riasztónak szintén külön áramkör.
Elektromos kapuhoz külön áramkör, bár lehet ezt a garázsba elhelyezett elosztó szekrénybe helyezném el.

Tervek alapján valami hasonlóban gondolkodnék a helyedben. A többi kollégának biztos lesz még hasznos ötlete az áramkörök kialakításával kapcsolatban.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Idézetet írta: enner Dátum 2012. február 01., 12:27:02 DÉLUTÁN
Errõl valakinek véleménye,tapasztalata?
Megéri ilyet venni,vagy a nem oldható is jó?
Ahogy olvasom,sodrott vezetékhez is megfelel,érvéghüvely nélkül......kérdés,hogy azonos keresztmetszetû merev,és sodrott  kapcsolható-e egymással vele?

Wago oldható sorkapocs

A nem oldható sorkapcsok oldalát kilehet nyitni és a nyíláson keresztül meg emelhetõ a leszorító lemez ami által bontható a kötés. Ezt véletlen mellékötés esetén jól jön. A 2,5 mm2 es sorkapocs esetén 1 mm2-es világítási vezeték esetén ha hajlékony javaslom az érhüvely használatát, de ez feletti keresztmetszet esetén kellõen irányba sodort ereket könnyedén be lehet kötni. Természetesen köthetõ mind a hajlékony mind merev vezeték ugyanazon sorkapocs különálló bevezetõkbe. Javaslom ha lehet mindig úgy használd a sorkapcsokat, hogy bõvítésre gondolva had szabadon legalább 1 bekötés helyet. Így ahol 3-as elég lenne tegyél 4-es elosztót. :)

Kazánház esetén ne feledkezz meg a termosztát vezetékérõl sem. Illetve a kétsarkú áramtalanító elhelyezésérõl sem! ;)

Marton

Nova felsorolását kiegészítve:
a világítási köröket külön biztosítani. Ajánlatos két világitási ák.-t kialakítani, ráadásul a kettõ más-más FI-relé csoporton legyen. Ha FI-relé leoldás történik akkor csak a ház egy része lesz sötétben.
Egyébiránt a felsorolt áramköri szétosztással teljesen egyetértek. Minél többfelé osztott áramkört,  többek között a szakaszolhatóság kedvéért is. Ha valamelyik fogyasztó, dugaljal valamiért szerlésre szorul, csak azt kell kiszakaszolni, leáramtalanítani.
"Wago" tipusú kötöelem tömör vezetékhez: látszólag nem bontható típusú elem de a vezeték tekerõ mozgatásával mégis kihúzható belõle a huzal. Ezt a Wagos képviselet mutatta nekem.

Gyurmaúr(fi-relé)

Szerintem is minél több Á.K,annál jobb, ugyanis -saját tapasztalat- egy családi ház villamossági rendszere soha nem lesz 100%-ig kész! Azon mindig kell majd "finomhangolni", ezt-azt átépíteni, illetve beépítésre kerül 1-2 csili-vili készülék, ami egybõl többlet kapacitást igényel. Épp ezért érdemes pl olyan fõelosztót feltenni, mely a beköltözéskor max. 70-80%-ig van telepakolva és van benne legalább 6-8 osztásegységnyi üres hely, illetve van benne 2-4 db tartalék kismegszakító, esetleg 1 db 16, vagy 32A-es szakaszolókapcsoló. De akár a kábelek esetén is lehet betenni 1 -mondjuk- 5x1.5-ös, de akár 5x2.5-ös MBCu-t,vagy MT-t és ha bekerül egy új "családtag", nos akkor csak be kell kötni a már "kéznél lévõ" kábel 2 végét és mehet is a móka...  8)
Azonban az is biztos, hogy felesleges minden helyiség minden dugaljának, lámpájának 1-1 önálló kismegszakító, viszont nagyobb helyiségek esetén célszerû (én így szoktam) több (legalább 2) fázisra bontani a dugaljakat, illetve ahol több lámpa van, akkor azok lehetõleg külön-külön fázisokról egyenek táplálva, nyilván úgy, hogy másik helyiségek lámpáit is viheti az a világítási kábel. Ha pedig valaki van annyira "tökös legény", hogy 3 fázist hozat be, akkor egyrészt nagyon jót tesz magával  8), másrészt nagy lehetõségeket nyit meg egy jól elrendezett, kellõ alapossággal elosztott fogyasztókkal rendelkezõ hálózat kialakítására.