40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

 Válaszok és újabb kérdések:

Nézzük az új rendelet értelmezés 2§ 24. pont mit ír: szerelői ellenőrzés,  kell hozzás erősáramú villamos szakképzettség, szigetelési ellenőrzésen kívül nem szükséges műszeres mérés az árütés elleni védelem alapvető hibáinak kimutatására.

Hol kell ezt a fajta vizsgálatot alkalmazni? 10§ (1) időszakos vizsgálatoknál 6 évente lakó, kommunális és egyéb épületeknél.

Ott vagyunk ahol voltunk, ezeknél az épületeknél nem kell csinálni semmit?, mert egy kéziszerszámnál még csak mérünk  szigetelési ellenállást, de egy óvodánál?

Továbbmenve egy kéziszerszám szabványossági felülvizsgálata mit takar ?

Alapprobléma:
Van egy új rendelet, ehhez van melléklet ez a VBSZ amiben az nincs leírva hol melyik épületeknél kell csak szerelői ellenőrzést végezni. A régi KLÉSZ legalább hozott példákat ( ezek közül az iskola óvoda a legáltalánosabb, legtöbbször előforduló )

Nincs megfogalmazva az sem mit kell csinálni szerelői ellenőrzésnél, ha valaki tudja szabány hivatkozással írja le! MSZ 172/1-86 5. pont nem ér!

Mondok egy másik példát VBSZ 1.1.25.
"Az áramütés elleni védelem, a villamos berendezés általános szabványossági állapotának  és a villámvédelem felülvizsgálatát csak az adott vizsgálatra jogszabályban meghatározott képesítő szavizsgát tett személy végezheti.
Hogy kerül ide a villámvédelem?, amihez ha jól tudom még villamos szakképzettség sem kell?

Másik 2.2.7.6-7. A villamos szerkezetek javítása, módosítása után a következő vizsgálatokat minden esetben el kell végezni ( c) szigetelés, villamos szilárdság , szükség lehet a következő vizsgálatok elvégzésére is:  (a) védővezető áram , (b) érintési áram stb mérésére.

Ezek a fogalmak hol szerepelnek, hol vannak leírva hogy kell megcsinálni?
Kezembe vettem a 2006-ban  kiadott Villamos Biztonsági Szakmai Elvárások szakmai irányelvet a maga 46 oldalával, ebből vettek át fogalmakat, oldalakat , de ott szerepeltek, ilyen mérések, rajzokkal együtt, ez itt hiányzik!

VBSZ 1.1.2 " A villamos berendezések létesítésére, üzemeltetésére, villámvédelmére, áramütés elleni védelmére , .. rb nem írom ide.., a villamos műszaki biztonsági követelményeket az e jogszabályban hivatkozott műszaki tárgyú szabványok tartalmazzák.   Na ez hol van felsorolva ??

Úgy látom kiadtak egy rendeletet, ennek a mellékletét amik nincsenek összhangban , gondolom erre lehet csinálni értelmező tanfolyamokat hogy ezeket hogy gondolták, és hogy lehetne alkalmazni:

Nem jól látom ?







S/K

24. szerelői ellenőrzés: legalább erősáramú villamos szakképzettség alapján végzett ellenőrzés, amelyhez a szigetelésellenállás-mérésen kívül nem szükséges az áramütés
elleni védelem alapvető hibáinak kimutatása céljából műszeres mérés és a mérési eredmények kiértékelése;

22. szabványossági felülvizsgálat: a villamos berendezések olyan részletes – a méréseket és azok számszerű eredményének kiértékelését is tartalmazó – különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát;

pgz

 Tisztelt  S/K !

Látlak itt és a KLÉSZ-es részben is, a probléma a szerelői ellenőrzésnel azzal van, hogy megmaradt a szerelői ellenőrzés fogalma a rendelet 10.§ 1. bekezdésben,  ahol a  rendelet szerinti időszakos ellenőrző szerelői ellenőrzést kell végezni ".. lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein hatévente. " 

A kommunális és egyéb épületekre azért jó lenne pár példát mondani! Ez a KLÉSZ-ben legalább le volt írva!

Tudom hogy az 1.  mellékletben kiadott Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat  1.1.22.1. már szabványossági felülvizsgálatokról beszél, ahol a c) pont az érdekes, mert nem tudom hogy hol kell "   egyéb esetekben legalább 6 évenként" szabványossági felülvizsgálatot csinálni.

Ugye látjátok az ellentmondást , mi a mérvadó a rendelet 10§, vagy a melléklet ??
Nem láttam egy szót sem a mellékletben a szerelői ellenőrzésről, mintha nem is lenne.

Üdv



egyéb esetekben

S/K

4. egyéb épület: közvetlenül a közcélú elosztóhálózatra csatlakozó, alaprendeltetése szerint kommunális épület vagy lakóépület kategóriájába nem tartozó különálló épület, amelyhez tartozó felhasználási hely csatlakozási pontján vagy csatlakozási pontjain összesen 50 kVA-nél nem nagyobb teljesítmény áll rendelkezésre;

Üzenet összefûzve: 2017. december 09., 19:44:30 DÉLUTÁN

40/2017.(XII.4.) NGM rendelet:
24. szerelői ellenőrzés: legalább erősáramú villamos szakképzettség alapján végzett ellenőrzés, amelyhez a szigetelésellenállás-mérésen kívül nem szükséges az áramütés elleni védelem alapvető hibáinak kimutatása céljából műszeres mérés és a mérési eredmények kiértékelése;

10/2016. (IV. 5.) NGM rendelete:
j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak
kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem
igénylő ellenőrzés;


???????

Sztrogoff

Idézetet írta: pgz Dátum 2017. december 09., 09:20:27 DÉLELŐTT
...Hogy kerül ide a villámvédelem?, amihez ha jól tudom még villamos szakképzettség sem kell?
...
Megleptél. :) De az OKJ szerint: "Szakmai előképzettség: 34 522 04 Villanyszerelő, vagy középfokú vagy felsőfokú erősáramú végzettség" Az kétségtelen, hogy a végzettség nem szakképzettség.

JUVILL



Nem látom, vagy elsiklottam felette.
A VBSZ valahol megemlíti, vagy tesz javaslatot a minősítő íratok tartalmi követelményére?

pgz

T Sztrogoff !

Igazad a tanfolyami előképzettségekről, elnéztem, de nagyon.

Azt hogy hogyan kerül ebbe a témakörbe a villámvédelem,  nem tudom ,ennyi erővel a tűzvédelmi szabványosságit is beírhatták volna.

Üdv

JUVILL



Szerintem az is benne van, csak hivatalosan erősáramú berendezések felülvizsgálata a neve.

Üzenet összefûzve: 2017. december 09., 21:10:40 DÉLUTÁN



Elnézést, de visszatérek a minősítő iratra.
Nem látok erre utalást a VBSZ-ben csak annyit, hogy a továbbképzéseknek kell foglalkozni a minősítő írat készítéssel.
Októberben voltam egy 2 napos szabványfrissítőn, ahol kaptam, kaptunk minősítő írat mintákat.
Kinek tetszik, kinek nem, saját döntése szerint átdolgozhatja.
A továbbképzéseket számos oktatás szervező cég fogja indítani.
Ahány oktatás, annyiféle minősítő itat minden felülvizsgálatra. Ezek majd hasonlóak lesznek, de nem egységesek.
Azért egy VBSZ-től szerintem elvárható lett volna az egységesítés.

pgz

 Tisztelt S/K

2.§.
   "4. egyéb épület: közvetlenül a közcélú elosztóhálózatra csatlakozó, alaprendeltetése szerint kommunális épület vagy lakóépület kategóriájába nem tartozó különálló épület, amelyhez tartozó felhasználási hely csatlakozási pontján vagy csatlakozási pontjain összesen 50 kVA-nél nem nagyobb teljesítmény áll rendelkezésre"
na most az ilyen épületnél( is a kommunálishoz hasonlóan)  a 10. §(1) b) szerint 6 évente időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel kell végezni?

Tehát ezt :40/2017.(XII.4.) NGM rendelet:
24. szerelői ellenőrzés: legalább erősáramú villamos szakképzettség alapján végzett ellenőrzés, amelyhez a szigetelésellenállás-mérésen kívül nem szükséges az áramütés elleni védelem alapvető hibáinak kimutatása céljából műszeres mérés és a mérési eredmények kiértékelése;

A mellékletben kiadott Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat-ban nem találtam ennél többet erről a vizsgálatról.

Milyen épület lehet ez, nem kommunális, /ez alatt  régen KLÉSZ iroda, szociális-bölcsőde,  egészségvédelmi, művelődési szinház-mozi-kultrtház, oktatási óvoda-iskola, ellátó-szolgáltató épületekről beszélt / , és ott is volt egy ilyen megjegyzés 1. §.  c) pont alatt de ott még 30kW csatlakozási teljesítménnyel, példaként műhely, üzem volt felsorolva. Gondolom ez most már munkahelynek minősülne .
De akkor milyen épület lehet, mit csinálhatnak ott??

De az alapkérdés még mindig az hogy ezeken a helyeken csak szerelői kell??

Akkor a sokat hivatkozott melléklet 1.1.22.1. szerint időszakos szabványossági felülvizsgálatot kell végezni
a) iparszerűen használt kéziszerszámok és hordozható biztonsági trafóknál évenként,
b) Rb területen, 1kV felett berendezéseken, valamint épületnek nem minősülő építmény 50kW-t meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén , továbbá jelentős villamos berendezéseken legalább 3 évenként,
c) egyéb esetekben legalább 6 évenként

Na a) pont ok, b) elmegy , de a c) pontot nem tudom minek értelmezni, mi lehet ez, milyen eset? hol kell 6 évente nem szerelői hanem szabványossági felülvizsgálat?

Üdv









A melléklet 1.1.22.1  c) pont

S/K

...hát én is csak próbálom megfejteni/értelmezni ezeket a dolgokat ezért írom én is az általam nem egyértelmű kérdéseket. Az a kérdés is jó hogy mi az egyéb épület. Valaki biztos majd megírja.
Én még elakadtam ott hogy mi a szerelői ellenőrzés illetve mit tartalmaz. Most kell szigetelésmérés vagy nem (az is műszeres vizsgálat)

40/2017.(XII.4.) NGM rendelet:
24. szerelői ellenőrzés: legalább erősáramú villamos szakképzettség alapján végzett ellenőrzés, amelyhez a szigetelésellenállás-mérésen kívül nem szükséges az áramütés elleni védelem alapvető hibáinak kimutatása céljából műszeres mérés és a mérési eredmények kiértékelése;

10/2016. (IV. 5.) NGM rendelete:
j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak
kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem
igénylő ellenőrzés;