Leválasztó vagy biztonsàgi transzformátor

Indította mda871, 2017. november 21., 04:39:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

mda871

Le tudná írni valaki hogyan is működik mire jó?Úgy mint egy kezdőnek hogy megértse mi a lényege?Mert nekem az amit szaknyelven leírnak elég érthetetlen.

JUVILL

Röviden, a kollégák majd kiegészítik.
Mindkét transzformátor primer, szekunder tekercse külön- külön vasmagon helyezkedik el.
A védőelválasztó transzformátor a védőelválasztás érintésvédelmi mód eszköze. A biztonsági transzformátort én a törpefeszültség érintésvédelmi módhoz írnám.
Lényeges különbség, hogy a védőelválasztó transzformátor primer - szekunder feszültségszintje megegyező.

nyaki

"Mindkét transzformátor primer, szekunder tekercse külön- külön vasmagon helyezkedik el."
Klasszikus értelemben így néz ki a dolog, de nem feltétlen csak ez a kialakítás, mert pl. lehet egy vasmagon is a két tekercs osztott csévetesten vagy akár egy csévetesten és a két tekercs között megerősített szigeteléssel, impregnálva. Sőt van olyan is, amelynél egyetlen csévetesten van a két tekercs és a két tekercs megerősített szigetelése közé raknak egy rézfóliát, melyet a védővezetőre kötnek a villamos zajcsökkentés miatt és a végén impregnálják.
A transzformátor minősítése a gyártótól függ, amit a transzformátoron egyértelműen fel kell tüntetni.

Sztrogoff

Ezek a fogalmak sajnos ma (is) erősen keverednek a társadalom szakképzett részében.
A 60-as és 70-es években az érintésvédelmi szabványban a törpefeszültséghez tartozó transzformátor neve MSZ 9229/1 szerinti biztonsági transzformátor volt. A védőelválasztáshoz tartozó pedig MSZ 9229/5 szerinti elválasztó transzformátor (hivatalból olyan SOSEM volt, hogy védőelválasztó transzformátor).
A 86-os MSZ 172-ben törpefeszültségre és védőelválasztásra egyaránt a követelmény: MSZ 9229 szerinti biztonsági transzformátor.
A 90-es évek 2364-ében a védőelválasztás név megváltozott villamos elválasztás-sá, a hozzá szükséges eszköz az elválasztó transzformátor, a törpefeszültséghez pedig "EN 60742 szerinti biztonsági elválasztó transzformátor".
A ma érvényes szabvány szerint még mindig villamos elválasztás van, de hozzá "egyszerű elválasztással rendelkező tápforrás" kell, a törpefeszültséghez pedig "EN 61558-2-6 szerinti biztonsági szigetelőtranszformátor".
Fentiekben törpefeszültség alatt az régi érintésvédelmi törpefeszültség-et, illetve SELV/PELV-et értve.


Mellesleg egy másik topikban tavaly írtam, hogy: Az osztott csévetest az 1989-től érvényes magyar szabványban (9229) már biztosan nem volt előírva. Kettős és/vagy megerősített szigetelés volt előírva.