Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

S/K Üdvözletem!
Akkor legalább tegye fel az MSZT az angol nyelvű változatot mindenki számára hozzáférhetően!!!
TothGyula.MEE tag.

nyaki


rolland115

Tisztelt Feco!
Érdekelne az az egy napos képzés a napelemes mérésekkel kapcsolatban, amit az első bejegyzésében említett.
Köszönettel.

S/K


Fecó

Anno az 1 napos oktatás a C+D Automatika Kft. szervezésében volt. Nagyon hasznosnak találtam, de aki tényleg akar a tudás megszerzésén kívül mérni is, annak zsebbe kell nyúlni, sima ÉVÉ műszer nem jó. Egy jó műszer adatrögzítővel 800e környéke...

Novill

Igen, jó super jó és jó drága műszerekkel valóban lehet profi minösitő iratokat kiadni.
De vajon milyen szakmai munkát adunk ki a kezünkből? A kötelező továbbképzéseken részt veszünk rendszeresen!
Idönként szoktam vizsgálni a kiadott minösitő iratokat. Érdekes esetek állnak olykor elő.
Minap egy családiházban találkoztam egy minösitő irattal. Nullázási hurokellenállás és szigetelési ellenállást mért az illető.
A szokásos táblázat volt benne, amit a felülvizsgálói jegyzet, illetve a TVMI is tartalmaz.
A helyszínen  a nullavezető sinnél erös melegegési nyomok, a PE sinnél  a bejövő föld vezetéke a sin furatán (  nem érhüvely, nem csavaros kötés) átfüzve és sodorva volt.
Ebböl következik az elosztó fedelét le sem vette, valószinű nem mért földelési ellenáálást, nem gyözödött meg a TN rendszer feltétel teljesülésről egy háromfázisú csatlakozásnál.
Vajon ez a helyes jó szakmai munka? Tudom nagyon sok nem megfelelő ( nem szabványos)  létesitmény esetén a különböző kényszer esetek miatt kerülnek ki a kezekből elgondolkoztató minösitő iratok.

tothgyula

Hát igen. Hasonló tapasztalatokat szereztem bőven az elmult évtizedek során én is.
Hova lett a szakma BECSÜLETE? A megrendelő általában nem ért hozzá kellő mélységben.De azért a minimum, hogy az elosztótáblában alaposan átnézek amit lehet és pontosan mérek. Hiszen ha már melegszik valami, ott komolyabb a baj!!!
A villamos fogyasztás egyre nőni fog, jönnek a klímás időszakok, stb.
Én csak kérni tudom a tisztelt Kollégákat, hogy vegyék komolyan az ÉLET ÉS VAGYONVÉDELMET! MERT ÍGY IS SOK A LAKÁSTŰZ!

Fecó

Nos, ha már itt tartunk azért szerintem elgondolkodtató, hogy a napelemes rendszerrel rendelkező háztartások esetében sok helyen még az első felülvizsgálat sem kerül elvégzésre. A "régi EON" területeken ezt megkövetelte a szolgáltató a szerződéskötésnél, az ELMÜ területen nem kérték számon. Pedig ezek "betermelnek" a hálózatba, és a szolgáltató felelőssége is lenne, hogy mit enged fel rá. Arról nem beszélve, hogy a felülvizsgálatra vonatkozó MSZ EN  62446 szabvány 3 évente teljes-körű felülvizsgálatot kér. Senki nem csinálja, sok esetben közintézményeknél és egyéb helyeken még az érintésvédelmi felülvizsgálat vagy EBF megvan ugyan az épületre, de mintha a napelem nem lenne része a hálózatnak. Pedig azért a DC hálózatrész akár 1000 V környékén is üzemelhet, és sajnos van bőven kivitelezői hiányosság a fotovoltatikus rendszert telepítők körében is, úgy vettem észre, ezt is már mindenki csinálja...

Novill

Engem csak az bosszant, hogy egy egyszerű kis családiház esetében kiadják a megfelelő minősitéssel a minösitő iaratot. Úgy, hogy alapvetöen nem megfelelő az érintésvédeleme a háznak.
Azt is tudjuk, hogy legtöbb áramütéses baleset, illetve villamos tűz a háztartásokban keletkezik a tapasztalatom szerint. Jellemző magyarázat : csak a napelemet vizsgáltam , de azt se teljeskörüen.
Ez kisértesen hasonló eset a lakások használatba vételi engedélyezéshez. Van ahol csak kivitelezöi nyilatkozatot kérek csak a hatóságok, Van ahol felelős műszaki vezető se volt. És ezt a felsorolást lehetne így folytatni tovább.

Fecó

Sajnos ez is igaz, pedig a lényeg az lenne, hogy napelemet telepíteni csak olyan épületre szabad, ahol a villamos hálózat hibátlan. Tehát minden napelem telepítése előtt el kellene végezni vagy végeztetni egy felülvizsgálatot, és csak hibátlan minősítő irat után lehetne telepíteni a napelemet. Ehelyett mindenhova felrakják, ez csak a pénzről szól, mindenáron eladni és telepíteni. Nyilván tisztelet a kivételeknek (szerintem kevés van). Én is láttam olyat, hogy napelem telepítése helyett inkább felújításra kellett volna költeni. Csakhogy a támogatás nem arra van. A mi kis hazánkban nem arra költünk, amire valóban szükség van, hanem amire a támogatást adják...