fáziseltolódás és nulla vezeték méretezése???

Indította ludikusz, 2017. május 18., 00:35:16 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Felülvizsgáló átvette? Tervezve is így volt vajon? [emoji2]

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Simon Endre

Valóban van öterű kábel külső PE-vel és evvel árusítottak kombi villanytűzhelyeket valamiiyen olasz gyártmányt. Én is találkoztam vele a kábel olaj vagy hőálló(?) gumi, számozott erek a külseje (a PE) vastag huzalból szött "kigyóbőr" a tűzhely bekötési rajzának angol szövege szerint egy és három fázisról is üzemelhet a második "nulla" a sütőé (meg az egyik fázis.) A tüzhely fogyasztása 7-8 kW közötti nem emlékszem pontosan és a hőfokozatok  száma 6. A belső huzalozása rendkívül vékony és üvegszál-szilikon szigetelésű. A fellelt állapotban egy fázisra volt felsaruzva piros zsugorcsővel szigetelten. A kábelt lecseréltem és szétosztottam a hazai csatlakozási metodika szerint. Ilyet még nem láttam két sütője van és négy főzőhelye ebből kettő elektromos. A gázpalack tároló is tűzhelyben van kialakítva. Azért tettem időzőjelbe a "nullát" mert használható 220/230 V vonaliról is.

Atis57

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2019. december 28., 13:33:18 DÉLUTÁN
A tranziensek kihatását a fogyasztói hálózatra nagyon eltúlozzátok egyrészt az a technika már nem járatos ami (régen) ebben jelentőséggel bírt pl. a transzduktoros szabályozás ez is csak a MW tartományban, másrészt az egyenirányítás után váltóirányítás (jellemzően frekvenciaváltók és kapcsolóüzem tápok) kb. akkora tranziens ÁRAMOKAT okoznak mint egy szelénes muzeális akkutöltő. A mögöttes rész sugárzása sokkal zavaróbb emiatt csak egyik végén földelt és szigetelt a motorkábel árnyékolása no és a hálózat min kisugárzó (antenna) jelenléte a rendszerben amennyiben nincs hálózati szűrés. A mai hálózatok és szolgáltatói rendszerek  párhuzamos csillapító hatása felbecsülhetetlen a fogyasztók visszahatása a tápfeszültségre sajnos a vezérlő jelek vonatkozásában is azt okozza hogy ezeket növelt jelszinten kell a hálózatra ültetni. A nullavezető keresztmetszete igazi laikus kérdés ebbe még "szakemberek " is belekeverednek.
Szia!
Nem rég találkoztam ilyennel .
A bejövő L1-L1-L2 -PEN vezeték(ez jött be az óra  alól ) , a konyhában rákötve egy 3fázisú 6,8kW ? indukciós főzőlap .+ sütő 3,5kW.
Természetesen melegedett az 5X2,5 mm2 MBCU. meg olyan zavarok voltak ,ami a TVken is látszódott !
Rádió vétel meg 0 !

Sztrogoff

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2019. december 28., 13:33:18 DÉLUTÁN
A tranziensek kihatását...
Eddig nem a tranziensekről volt szó, hanem a felharmonikusokról. A harmadik felharmonikusnál a fázisáramok a nullavezetőben nem kioltják egymást, hanem összeadódnak. A rézkufárok anyagában az van, hogy irodaházakban a fázisvezető áramának kétszeresét is mérték. Fejlettebb országrészben a THD eléri a 30-50 %-ot.

Simon Endre

Milyen fogyasztók (vagy berendezések) keltenek 150 Hz-es felharmonikus áramokat egy irodaházban ? főleg olyanok amelyek a nullát is használják.
A jelentős nulla/PEN áram  elképzelhető, de ez a PEN következménye is lehet a párhuzamos föld miatt és az sem közömbös hogy a kábel (vezeték, sín) névleges terhelésében 10% alatt vagy 60% felett van jelen.

Sztrogoff

A kérdés a Rézpiaci Központnak teendő fel. :)
Én konkrét mérési adatokat a Póluscenter és a békásmegyeri Cora fénykorából, 20 évvel ezelőttről ismerek, azok meg vagy irodaházaknak minősülnek, vagy nem. De a berendezések nevét azokból se.

Atis57

Idézetet írta: Fecó Dátum 2019. december 29., 21:22:20 DÉLUTÁN
Felülvizsgáló átvette? Tervezve is így volt vajon? [emoji2]

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Szia!
Igen -igy tervezték. Tehát a felülvizsgáló is ezt követhette. Mivel 5X 2,5------5X10  kábelek voltak ,végig szigetelt Z/S érrel ,ez zsugorcsövezve kéknek.

Fecó

Akkor ez nem szabványos:

"A nulla- vagy középvezetőket a teljes hosszukban kék színnel kell azonosítani."

"A védővezetőket a zöld-sárga színkombinációval kell megjelölni, és ezt a kombinációt más célokra nem szabad használni."

Kíváncsi lennék rá a tervező milyen kábeltípust tervezett, és hogyan vezette az átjelölést le a műszaki leírásban :)

S/K

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. január 02., 18:58:12 DÉLUTÁN


Kíváncsi lennék rá a tervező milyen kábeltípust tervezett, és hogyan vezette az átjelölést le a műszaki leírásban :)


Én is.

Atis57

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. január 02., 19:13:18 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. január 02., 18:58:12 DÉLUTÁN


Kíváncsi lennék rá a tervező milyen kábeltípust tervezett, és hogyan vezette az átjelölést le a műszaki leírásban :)


Én is.

Szia!
Erre már nem tudok válaszolni.
A tervek tipusterv ..német nyelven.