fáziseltolódás és nulla vezeték méretezése???

Indította ludikusz, 2017. május 18., 00:35:16 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

ludikusz

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy ha 3 fázison külön-külön egyideüleg 3 db folyamatosan működő 1 fázisú berendezést használok és mind a 3 berendezés ugyanazt a nulla vezetéket használja, akkor a nulla vezeték terhelését és szükséges átmérőjét hogyan kell meghatározni? Minden esetben igaz, hogy a fázisok egymáshoz való 120 fokos eltolódása miatt a nulla vezeték átmérője elég ha megegyezik egy fázis átmérőjével?

Sztrogoff

Manapság a felharmonikusok okozhatnak galibát:
http://www.muszeroldal.hu/measurenotes/harmonikusok.pdf

Egy-két évtizeddel ezelőttig a felharmonikusok nem kerültek szóba. Akkor az uralkodó álláspont az volt, mondhatni, abban bíztak, hogy a fázisonkénti terhelések azért eléggé egyforma jellegűek, így a nullavezető akár vékonyabb is lehet, de ez a feltevés általában be is vált. Elvileg lehetne úgy terhelni, hogy a nullavezetőn legyen nagyobb terhelés, mint a fázisvezetőkön, de ilyen helyzet előfordulásának az esélye kicsi.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2017. május 18., 12:35:13 DÉLUTÁN
Manapság a felharmonikusok okozhatnak galibát:
http://www.muszeroldal.hu/measurenotes/harmonikusok.pdf

Egy-két évtizeddel ezelőttig a felharmonikusok nem kerültek szóba. Akkor az uralkodó álláspont az volt, mondhatni, abban bíztak, hogy a fázisonkénti terhelések azért eléggé egyforma jellegűek, így a nullavezető akár vékonyabb is lehet, de ez a feltevés általában be is vált. Elvileg lehetne úgy terhelni, hogy a nullavezetőn legyen nagyobb terhelés, mint a fázisvezetőkön, de ilyen helyzet előfordulásának az esélye kicsi.

Szia!

Sajnos nem értek egyet! Régen lehetet igy is.
Ma a sok kapcsoló üzemű táp miatt magas a felharmonikus tartalom 100Hz  -50Hz Esetleg 10--40kHz ? . Az egyenirányitók miatt a fázistolás is
megváltozik .Ha még van valakinek "fényerőszabályzója" 300W -t meghaladó terheléssel  (állólámpa felső izzója )
Na akkor aztán mint a mesében --bármi lehetséges,--- lakatfogóval nagyon gyakori a 20--50% eltérés a Nulla vezető javára.!

Nem lehet véletlen , hogy annyi Nulla szakadás fordul elő,általában a kötéseknél!

Sztrogoff

Most akkor tisztázzuk:
1. Nem értesz egyet azzal, hogy szerintem ma a felharmonikusok okozhatnak galibát, de szerinted ma a felharmonikusok okoznak galibát?
2. Nem értesz egyet azzal, hogy szerintem régen a felharmonikusok nem okoztak galibát, de szerinted régen lehetett úgy, ahogy én mondom, hogy nem okoztak galibát?

Kicsit gallamikis, nem?


Simon Endre

A tranziensek kihatását a fogyasztói hálózatra nagyon eltúlozzátok egyrészt az a technika már nem járatos ami (régen) ebben jelentőséggel bírt pl. a transzduktoros szabályozás ez is csak a MW tartományban, másrészt az egyenirányítás után váltóirányítás (jellemzően frekvenciaváltók és kapcsolóüzem tápok) kb. akkora tranziens ÁRAMOKAT okoznak mint egy szelénes muzeális akkutöltő. A mögöttes rész sugárzása sokkal zavaróbb emiatt csak egyik végén földelt és szigetelt a motorkábel árnyékolása no és a hálózat min kisugárzó (antenna) jelenléte a rendszerben amennyiben nincs hálózati szűrés. A mai hálózatok és szolgáltatói rendszerek  párhuzamos csillapító hatása felbecsülhetetlen a fogyasztók visszahatása a tápfeszültségre sajnos a vezérlő jelek vonatkozásában is azt okozza hogy ezeket növelt jelszinten kell a hálózatra ültetni. A nullavezető keresztmetszete igazi laikus kérdés ebbe még "szakemberek " is belekeverednek.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. december 27., 20:18:41 DÉLUTÁN
Most akkor tisztázzuk:
1. Nem értesz egyet azzal, hogy szerintem ma a felharmonikusok okozhatnak galibát, de szerinted ma a felharmonikusok okoznak galibát?
2. Nem értesz egyet azzal, hogy szerintem régen a felharmonikusok nem okoztak galibát, de szerinted régen lehetett úgy, ahogy én mondom, hogy nem okoztak galibát?

Kicsit gallamikis, nem?

Szia!
Röviden; ---A felharmonikusokat nem hagyhatod figyelmen kivül,
              ----Ma már nem lehet vékonyabb a Nulla vezető .Mivel nagyobb összáram lehetséges.

remélem igy megfelel ?

Sztrogoff

Nem. Egyszerűbb lett volna az írásomra azt írni, hogy: úgy van.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. december 28., 18:39:11 DÉLUTÁN
Nem. Egyszerűbb lett volna az írásomra azt írni, hogy: úgy van.

Szia!

Aldi s üzletben találkoztam azzal az esettel--- a Nulla dupla mm2 re van véve. Tehát 5 eres kábel  + Pe vezető külön.

De akkor úgy van !

S/K

...és az öt eres kábelben melyik a "második" nulla?
(csak azt ne írd hogy a z/s)

Atis57

Idézetet írta: S/K Dátum 2019. december 29., 09:11:23 DÉLELŐTT
...és az öt eres kábelben melyik a "második" nulla?
(csak azt ne írd hogy a z/s)

Szia!
De csak azért nem irom --mert igy kérted!  Mi  lehetett volna még?