Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

...hát az biza "forgórészes" lesz.

Sacc-placc

Tisztelt Kollégák!

A következő esettel szembesültem a minap.
Adott egy családi ház, rendes villamos hálózat, lakáselosztó 30mA-es "FI relé".
Nagy lapos TV a kábeltv szolgáltató hálózatához csatlakoztatva koaxon keresztül a nappaliban.
A kamaszgyerek fogta a PC-jét, (és ahogy a szomszéd srác az Xboxot) ő is rá akarta dugni a számítógépet a TV-re! (hát mer a fullHD az mégiscsak... na)
Ahogy a VGA dugót bedugta azonnal lement a ÉV relé!!!
Hívtak is azonnal hogy jajjjaj... nincs amper az egész házban.
Amikor elkezdtem volna magyarázni hogy a TV fémrészei a koaxon keresztül PEN, a PC háza meg (a FI relé után) PE ... hát néztek nagyot.
No... mesterkém akkor csinálja már úgy, hogy a gyerök nyomhassa a "majdkraftot" a laptévén!


Atis57

Idézetet írta: Sacc-placc Dátum 2021. december 01., 15:49:43 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák!

A következő esettel szembesültem a minap.
Adott egy családi ház, rendes villamos hálózat, lakáselosztó 30mA-es "FI relé".
Nagy lapos TV a kábeltv szolgáltató hálózatához csatlakoztatva koaxon keresztül a nappaliban.
A kamaszgyerek fogta a PC-jét, (és ahogy a szomszéd srác az Xboxot) ő is rá akarta dugni a számítógépet a TV-re! (hát mer a fullHD az mégiscsak... na)
Ahogy a VGA dugót bedugta azonnal lement a ÉV relé!!!
Hívtak is azonnal hogy jajjjaj... nincs amper az egész házban.
Amikor elkezdtem volna magyarázni hogy a TV fémrészei a koaxon keresztül PEN, a PC háza meg (a FI relé után) PE ... hát néztek nagyot.
No... mesterkém akkor csinálja már úgy, hogy a gyerök nyomhassa a "majdkraftot" a laptévén!

Szia!

Lehet  ----a TV és a PC  ugyanazon a fázison legyen-esetleg a kiegészitő modem kütyük !
A másik fontos  A TV antenna bemenet , galvanikus leválasztóval legyen megoldva .

Sacc-placc

Egyetlen fázis van! Az antenna koax az utcán oszlopról egy elosztó erősítőn keresztül jön be a házba.
Pont ez a probléma, mert az, vagyis annak a háza a közcélú hálózat PEN rendszerére van kötve.
Várom a szakértő megoldásokat  ::)


Atis57

Idézetet írta: Sacc-placc Dátum 2021. december 02., 08:53:09 DÉLELŐTT
Egyetlen fázis van! Az antenna koax az utcán oszlopról egy elosztó erősítőn keresztül jön be a házba.
Pont ez a probléma, mert az, vagyis annak a háza a közcélú hálózat PEN rendszerére van kötve.
Várom a szakértő megoldásokat  ::)
?

Szia!
A legegyszerűbbek;  ---  A TV ból kihúzod az antenna csatlakozást.
                             ---    A gyereknek  vesznek egy akkora lapos monitort.

Esetleg a galvanikus leválasztó?

Sacc-placc

Igen a galvanikus antenna leválasztó a megoldás!
(kb 2000 HUF) és egy hosszabb magyarázkodás a tulajnak, hogy a "villanyrendszer" a házban rendben van.
:-\

S/K

Idézetet írta: Sacc-placc Dátum 2021. december 01., 15:49:43 DÉLUTÁN
Amikor elkezdtem volna magyarázni hogy a TV fémrészei a koaxon keresztül PEN, a PC háza meg (a FI relé után) PE ... hát néztek nagyot.

...hát én is nézek nagyot.
Amúgy üdv, (100 évben 1x itt.)
Szóval mi köze lenne a PEN-nek az ÁVK utáni PE-hez? PEN szétválasztva elosztóban vagy mérőnél érkezik PE és N. ÁVK-ba L és N kötöm, PE a sínre vagyis ua mint PEN és így halad tovább valahol közösítve van. Illetve tudjuk hogy vagy az elosztóban vagy a mérőnél.

Vagy nem fogtam fel a feladványt?

nyaki

Ez akkor szokott előfordulni, amikor házba/lakásba érkező koax fémharisnyáját nem egyesítik a ház/lakás PE rendszerével. Sőt, ilyenkor panaszkodnak a koax vagy a TV-be dugott koax esetén, a kommunikációs aljaztok csipkedésére is.

S/K

Ezért is van előírva hogy az épületbe belépő idegen potenciált behozó  fém szerkezeteket, árnyékolásokat (ha a gyengeáramú szolgáltató másképp nem rendelkezik) be kell kötni a védőösszekötő-vezető rendszerbe. (EPH) Ennek ugyebár egyesülni kell a fő földelőkapoccsal ahonnan a lakások PE vezetője is indul. (elosztón keresztül)
Tehát nem léphet fel potenciálkülönbség.
Szerintem.

Atis57

Idézetet írta: nyaki Dátum 2021. december 03., 18:36:39 DÉLUTÁN
Ez akkor szokott előfordulni, amikor házba/lakásba érkező koax fémharisnyáját nem egyesítik a ház/lakás PE rendszerével. Sőt, ilyenkor panaszkodnak a koax vagy a TV-be dugott koax esetén, a kommunikációs aljaztok csipkedésére is.

Szia!
Talán ,igen (nem fogtad fel a feladványt)
A rajzodról hiányzik a baloldalon egy összekötés .
A kábelhálózat gerince oszloponként össze van kötve az utcai PEN -l (mindenféle fém szerelvény földelve )

A lakás elosztóban szétválasztod PE+N, a TV aljzatba dugottkoaxon keresztül meg összekötöd .N+ PEN

Még olyan hibával is lehet találkozni , hogy 50V jön a koax meleg erén (a tápfeladás  nincs leválasztva ) persze  a FI relé "ezt is jól érzékeli " !