Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tomifix

A patronos huzatszabályzó kevés védelmi mechanikának? Ha nagyon belobbanna a tűz, akkor leszabályozza a levegőt.

Simon Endre

Jó gondolat, aránylag nem is drága segédenergia nem kell hozzá, de csak billenős huzatajtóra jó viszont  csak két mérőcsonkos kazánnál használható mert különben  elveszi a kazánhőmérő helyét ami "humán" kezelésnél nem hagyható ki. Egyébként ez egy fűtővíz  (analóg) szabályozó és nem védelmi eszköz.

Marton

Jogos aggodalmai vannak Simon Endrének.
Egy berendezésnek, főleg hő termelőnek mindig valamilyen biztonsági eszközzel kell rendelkeznie. Lásd pl. a villanybojlerokat vagy különböző fűtő készülékeket, ezek mindig rendelkeznek hőkorlátozó kapcsolóval is.
Egy kazánnak meg olyannak kell lennie, hogy áramszünet esetén is biztonságos maradjon. Pl. nem elzárható nyitott tágulási tartállyal vagy megfelelő értékű szintén nem kiszakaszolható biztonsági szeleppel.
A huzat szabályozó patron, mint Endre is írta, nem biztonsági szerelvény. Ez is csak akkor tudja ellátni a feladatát ha az kazán ajtók bezárva vannak. Nálam a lakásban ezek állapota is vissza van jelezve.
Fontos, hogy a vegyes tüzelésű kazán a gáz kazánnal szemben vezérlés technikailag is előnyben részesül. Ha a vegyes meleg, a gáz nem működhet.
Másik fontos jelenség: a gáz kazánnál ha a gáz szelepet kikapcsoljuk, szinte azonnal megszűnik a hő termelés.
Vegyes kazánnál hiába csuk be a huzatszabályozó, még ekkor is izzásban van a tüzelő anyag, csak lomhán szűnik a hőtermelés

tomifix


Simon Endre

Tisztáznod kell hogy zárt vagy nyitott és túlnyomásra védett-e a fűtésrendszer, mekkora a gerinc csőmérete és a szivattyúban van-e megkerülő visszacsapószelep (azok öntvénye dupla magas) és a szivattyú forgástengelye vízszintes vagy függőleges és azt is, hogy a kazánnak hány mérőcsonkja van.

balzsi

Idézetet írta: tomifix Dátum 2016. december 05., 16:52:24 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Hogyan oldható meg egy vegyes tüzelésű kazán és egy gázkazán közötti átkapcsolása, hogy ha csökken a hőmérséklet, akkor termosztattal bekapcsol a gáz, de a keringető szivattyú ne üzemeljen tovább?!
Csatoltam kettő képet, egyiken az én kapcsolási elképzelésem látható.
Alapja a korábban említett csőtermosztát, mely legtöbb esetben vezérli a vegyestüzelésű kazánoknál a keringető szivattyút. Annyiban kiegészítettem egy relével, ha be van gyújtva a vegyestüzelésű kazánba, akkor egy időben ne üzemeljen a gázkazán is.
Mint korábban már írták, a vegy. kazán lassan reagál  a az automata levegőelzárásra, még sokáig termelődik hő és ezért nem lenne szerencsés, ha a szobatermosztát bekapcsolná a gázkazánt, mivel ez puffertartály hiányában a víz felforrásához vezethetne.
A másik képemen az én kazánom látható, melyen a kazán tetejétől 45cm távolságra van elhelyezve a csőtermosztát és így cca 10°C késéssel érzékeli a kazánvíz hőmérsékletét (nekem 2 digitális érzékelő is be van kötve a kazánba). Amennyiben 45°C érték van beállítva a csőtermosztáton, akkor legkésőbb 60°C-on biztos bekapcsolja a keringetőt.
A biztonság egy más kérdés. Mint a képen is látható, védekezni kell túl magas hőmérséklet és magas nyomásérték miatt is. Ez viszont alap lenne minden vegy. kazán esetében.

Üzenet összefûzve: 2016. december 14., 16:32:36 DÉLUTÁN

Ez lemaradt.  ;)

faxelektro

Jó estét
               Nem értem miért van két külömbözö teljesitmény feltűntetve és ugyan az a feszűltség 230-240V?

Üzenet összefûzve: 2016. December 14., 21:13:48 pm

Ez egy indukciós főzőlap sajnos nem jól láthatók az adatok le írom

                        230V-----7,3kW                          230V-----3,7kW 

Üzenet összefûzve: 2016. december 14., 21:26:37 DÉLUTÁN

A száma a következő: AEG HK 634150 XB

Simon Endre

A főzőlap egy fázisra is köthető egyébként kétfázisú, gondolom a harmadik fázis a sütőé (lehet.) Az össz 7,3 kW-ból 3,7kW indukciós.

Üzenet összefûzve: 2016. December 15., 01:35:53 am

Balzsinak;
90 cm pedig  mínusz húsz celziuszfok.

balzsi

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2016. december 15., 01:27:00 DÉLELŐTT
A főzőlap egy fázisra is köthető egyébként kétfázisú, gondolom a harmadik fázis a sütőé (lehet.) Az össz 7,3 kW-ból 3,7kW indukciós.

Ennél a típusnál nincs sütő csak főzőlap. Az 1-2-es bekötési pontra megy a kettő fázis, vagy egy fázis megosztva, a 3-N pedig átkötve. Annak kicsi a valószínűsége, hogy minden lapot maximumon használ valaki egyidejűleg de elég érdekes egy fázisról a 13,5kW teljesítmény a rásegítés funkcióval 60A.  ???

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2016. december 15., 01:27:00 DÉLELŐTT
Balzsinak;
90 cm pedig  mínusz húsz celziuszfok.

Ez így igaz, ennél a 45cm-nél csak közelebb célszerű felszerelni.

tomifix

Idézetet írta: balzsi Dátum 2016. december 14., 16:30:42 DÉLUTÁN
Idézetet írta: tomifix Dátum 2016. december 05., 16:52:24 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Hogyan oldható meg egy vegyes tüzelésű kazán és egy gázkazán közötti átkapcsolása, hogy ha csökken a hőmérséklet, akkor termosztattal bekapcsol a gáz, de a keringető szivattyú ne üzemeljen tovább?!
Csatoltam kettő képet, egyiken az én kapcsolási elképzelésem látható.
Alapja a korábban említett csőtermosztát, mely legtöbb esetben vezérli a vegyestüzelésű kazánoknál a keringető szivattyút. Annyiban kiegészítettem egy relével, ha be van gyújtva a vegyestüzelésű kazánba, akkor egy időben ne üzemeljen a gázkazán is.
Mint korábban már írták, a vegy. kazán lassan reagál  a az automata levegőelzárásra, még sokáig termelődik hő és ezért nem lenne szerencsés, ha a szobatermosztát bekapcsolná a gázkazánt, mivel ez puffertartály hiányában a víz felforrásához vezethetne.
A másik képemen az én kazánom látható, melyen a kazán tetejétől 45cm távolságra van elhelyezve a csőtermosztát és így cca 10°C késéssel érzékeli a kazánvíz hőmérsékletét (nekem 2 digitális érzékelő is be van kötve a kazánba). Amennyiben 45°C érték van beállítva a csőtermosztáton, akkor legkésőbb 60°C-on biztos bekapcsolja a keringetőt.
A biztonság egy más kérdés. Mint a képen is látható, védekezni kell túl magas hőmérséklet és magas nyomásérték miatt is. Ez viszont alap lenne minden vegy. kazán esetében.

Üzenet összefûzve: 2016. december 14., 16:32:36 DÉLUTÁN

Ez lemaradt.  ;)


A vegyesnél és a gáznál is van zárt tágulási tartály...25literes.