Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2016. november 09., 20:27:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sacc-placc

Üdv S/K!

Teljesen igazad van. A "hevenyészett" rajzom lakáselosztója valóban rosszul lett lerajzolva!!!
Tény hogy az elosztó és benne az ÉV relé, és utána a N és PE sínek jól vannak kialakítva.
A feladvány nem más, csak annyi, hogy a "lapostévé" (kettős szigetelt! de) fémrészei, az antennakábel fémharisnyáján keresztül PEN, míg a PC videocsatlakozójának árnyékolása a FI relé után PE. ...és ha a kettőt "összegyugjuk lemegy a FI relé" (mert ugye az a dolga!)
Csupán okulásként és érdekességként vetettem fel... hogy ha más is találkozik a helyzettel azonnal felismerje.
;)

Sacc-placc

Bocs még annyi azért felmerült kérdésként bennem, hogy a "kábeltv-s kolléga" -aki behúzta az oszlopról a koaxot-, dolga -e az EPH bekötés kialakítása...
(Ennek "memoárjaim" megírásakor egy fejezetet biztos szentelek majd, "Fémharisnya törzsfőnök és az EPH esete Tóth Marival... címmel  ;D )

S/K

Idézetet írta: Atis57 Dátum 2021. december 04., 11:51:50 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2021. december 03., 18:36:39 DÉLUTÁN
Ez akkor szokott előfordulni, amikor házba/lakásba érkező koax fémharisnyáját nem egyesítik a ház/lakás PE rendszerével. Sőt, ilyenkor panaszkodnak a koax vagy a TV-be dugott koax esetén, a kommunikációs aljaztok csipkedésére is.

Szia!
Talán ,igen (nem fogtad fel a feladványt)
A rajzodról hiányzik a baloldalon egy összekötés .
A kábelhálózat gerince oszloponként össze van kötve az utcai PEN -l (mindenféle fém szerelvény földelve )

A lakás elosztóban szétválasztod PE+N, a TV aljzatba dugottkoaxon keresztül meg összekötöd .N+ PEN

Még olyan hibával is lehet találkozni , hogy 50V jön a koax meleg erén (a tápfeladás  nincs leválasztva ) persze  a FI relé "ezt is jól érzékeli " !

tothgyula

T! Sacc-placc!
Amennyiben a kábel TV üzemeltetője nem tiltja meg a koax fémharisnya összekötését a PEN vezetővel az oszlopon,akkor kötelező az összekötés.(Régebben EPH, most Védőösszekötő-hálózat.)

S/K

Minden most átadásra kerülő lakóépületnél, társasházaknál a képeken látható kialakítással adjuk ki a villámvédelmi és az első ellenőrzés jegyzőkönyvét. Eddig egyik gyengeáramú szolgáltató sem tiltakozott hogy nem köti be a külső fémharisnyát/köpenyt stb.
...na meg a gyengeáramú túlfesz levezető is be van kötve a fö földelő kapocsba, tehát legalább két előírás van hogy "földelni" kell.
A képek egy 8 lakásos koaxos betáplálásnál készültek ahol a tülfesz levezető is be van építve.

...még most sem értem miért megy le az AVK.  AVK után hogy lesz az N-ből PE? (mint ahogy írták) Pláne ha a TV kettős szigetelt akkor hogy van az antennabemenet/kimeneten PE?

S/K

Idézetet írta: S/K Dátum 2021. december 09., 21:07:39 DÉLUTÁN
Minden most átadásra kerülő lakóépületnél, társasházaknál a képeken látható kialakítással adjuk ki a villámvédelmi és az első ellenőrzés jegyzőkönyvét. Eddig egyik gyengeáramú szolgáltató sem tiltakozott hogy nem köti be a külső fémharisnyát/köpenyt stb.
...na meg a gyengeáramú túlfesz levezető is be van kötve a fö földelő kapocsba, tehát legalább két előírás van hogy "földelni" kell.
A képek egy 8 lakásos koaxos betáplálásnál készültek ahol a tülfesz levezető is be van építve.

...még most sem értem miért megy le az AVK.  AVK után hogy lesz az N-ből PE? (mint ahogy írták) Pláne ha a TV kettős szigetelt akkor hogy van az antennabemenet/kimeneten PE?

....az előzőhöz csatolandó fotó.

Simon Endre

ÁVK leoldás csak hibás csatlakozás estén áll fenn, azt kell megkeresni. Kettős földelés csak zajhurkot okozhat.

tothgyula

Fejtsd ki részletesebben, mi a zajhurok. Gondolom,hogy az épületben lévő erős és gyengeáramú hálózati hurkokra szuperponálódott jel. De nem vagyok ebben biztos! Köszönöm.

Simon Endre

Törekedni kell arra hogy csak kapacitív hurkok keletkezzenek az árnyékolásban (altométereknél) egyébként az árnykolásnak is szigeteltnek kell lennie. Méréstechnika !

István678

Sziasztok! Egy érdekességet vettem észre mégpedig, hogy a csillár lekapcsolt állapotában a becsatlakozásánál mindkét vezetékén (fázison és nullán is) világít a fázisceruza. Azt nem tudom, hogy milyen feszültség van ilyenkor rajta, de így lekapcsolt állapotban nem ég, vagy nem is pislákol benne a led izzó. Ha nincsenek égők a csillárban, akkor is ugyanez a helyzet, mindkét vezetéken világít, illetve a körte foglalat mindkét pólusán szintén világít a fázisceruza. Ha kikötöm a csillárból a bejövő vezetékeket, akkor sincs változás, a bejövő vezetéken ugyanúgy a nullán és fázison is világít a mérő. Visszakötve felkapcsolt állapotban normálisan, csak a fázison jelez a mérő, a nullán már nem. De, hogy lekapcsolt állapotban mindkét vezetéken jelez a fázisceruza, ezt nem értem. Nem világítós kapcsolóról van szó, nem glimmlámpás kapcsoló, ahol ez szóba kerülhetne becsavart égőknél.

Továbbá a lámpa kapcsolójánál (normál egypólusú kapcsoló) egy vezeték jön be, amin jelez a fázisceruza, amikor a kapcsoló le van kapcsolva. Amikor felkapcsolom a kapcsolót, akkor felkapcsol rendesen a lámpa, viszont a fázis ceruza ebben a pillanatban elalszik a kapcsolónál, se a bejövő, se a kimenő oldalon nem mutat áramot a kapcsolón. Ha a kapcsolót kiveszem, akkor is ez a helyzet, a bejövő vezetéken mutatja az áramot, de ahogy összeérintem a dobozban a megszakított vezetéket (mintha a kapcsolót felkapcsolnám), a lámpa fel is kapcsolódik, de a fázisceruza ebben a pillanatban kialszik a kapcsoló vezetékén. Nem tudom, ez mennyire normális jelenség, de ilyennel még nem találkoztam.

Segítségeteket a témában előre is köszönöm!