"Csengetés" megoldása siketeknek.

Indította harcsi, 2016. október 17., 07:15:21 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

harcsi

Sziasztok!

Egyik nap megkeresett egy siket ismerősöm, hogy elromlott a kaputelefonos "csengője". Itt nyilván nem egy hagyományos értelmben vett csengő jelzi a vendégek érkezését, hanem egy villogó lámpa.

A kaputelefonból kijövő 8VDC jelet, egy valamiféle áramkör segítségével húzat meg egy relét, ami kapcsolja a világítást.
Feltételezésem szerint ennek az áramkörnek az volt a szerepe, hogy szagatottan adja meg a relének a 8VDC-t így elérve a villogást.

Amint látszik a képen ez egy erőseg házilag készített áramkör.
Mivel abszolút fogalmatlan vagyok az ilyen áramkörök kapcsán, így nem tudom megjavítani, mivel nem tudom mi mehetett tönkre benne.

Ehelyett egy 8VDC működtető feszultségű relére gondoltam, ami tud szagatottan kapcsolni 230V ot, általam beálított gyakoriságall, vagy egy alapból késleltetett müködésű 8 voltos relé, aminek van NO es NC érintezője is és az NC éintkezőt a működtető elé bekötni, ezzel elérve a szagatott műkodést.

Lehet ilyen relét kapni valahol?
Vagy esetleg van valami jobb/ kölcséghatékonyabb módszer?

Előre is köszönöm a segítséget.

nyaki

Üdv!
Elméletem szerint az áramkör jobb felső sarkában van a tarfótól érkező állandó betáplálás. A biztosítékot bele kellene tenni, mert az hiányzik. A bal felső sarokban érkezik a kaputelefon egységtől a hívóhang. Kapacitív leválasztás után egy feszültségkétszerező felerősíti a jelet, amivel kapcsol egy tranzisztort, ami által meghúzásra kerülhet a relé. A kép alsó részén látható TO-220 tokozású alkatrész az egység részére biztosít stabilizált feszt. Mivel a reléből csak egy telefonzsinór megy tovább, így egy törpefeszültségű lámpát kapcsolhat be-ki potenciálfüggetlenül.
Ha a panel másik oldaláról is volna kép, úgy közelebbi elmélet is felállítható lenne. Véleményem szerint ez nem villogtat semmit, csupán ki-be kapcsol egy pilácsot.

Tret

A biztosíték be van helyezve,egy odatekert drótdarab formájában...:-D
Viszont.Egy relatíve olcsó megoldás lehet:[url]https://www.conrad.hu/hu/villogo-feny-epitokeszlet-conrad-components-199605-kivitel-epitokeszlet-45-vdc-5-vdc-6-vdc-9-vdc-12-vdc-199605.html/url]
ha szeretsz forrasztgatni.Egyébként lehet kapni alapból villogó figyelmeztető fényeket is,de ez az eredeti megoldáshoz hasonló.