Iskolai végzettség és vállalkozás ?

Indította K3NV3L0, 2016. szeptember 18., 18:23:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

K3NV3L0

Sziasztok! Első kőrben olyan kérdésem lenne hogy milyen iskolai végzettség és milyen vállalkozás szükséges ahhoz hogy elektromos szekrényeket csinálhassak. Erős áram gyenge áram (vezérlések) egyaránt?

Köszi előre is

Tret

Szia!Hát a kérdésed elég fura.Az elektromos szekrények szereléséhez célszerű egy elektromos szakmát választani. :) Viccen kívűl meg mondjuk egy erősáramú berendezés szerelőt minimum,aztán lehet ráhúzni különböző skilleket.:) Ezután ha meg is tanítottak rá már szerelheted is össze a szekrényeket,bár azért néhány év tapasztalat sokat dob a latba.Anélkül semmi képpen nem javasolnám hogy önállóan vállalkozz.A vállakozás pedig pénzügyi,és főleg adóügyi dolog,nincs összefüggésben a szereléssel.Van itt egy két ilyen téma már,de a tutit a könyvelő meséli el neked.Mert az kelleni fog.

tothgyula

Üdvözletem.
Ha olvasod a "Villanyszerelők Lapját", éppen a legutóbbi szám sorol fel jónéhány jogszabályt és szabványt, melyeket illik ismerni. De főleg az MSZ EN 61439-1-6:2010 Tipizált kapcsolóberendezés. Ált. szabályok. Stb.
Nem rossz az elképzelésed, csak még talán fel kell nőni hozzá!
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

joco81

Sziasztok!

Ma futottam bele egy hírdetésbe, amin meglepődtem.

Villanyszerelő képzés
Képzési időtartam: 10 hónap
Az OKJ-t váltó SZAKMA, mely államilag elismert
- KÖZÉPFOKÚ végzettséget ad
- szakképzettséget tanúsít
- egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére jogos
....
Sikeres tanfolyami befejezéssel és szakmai vizsgával államilag elismert szakmai bizonyítvány szerezhető, mely vállalkozás indítására is jogosít!
....
Képzésre jelentkezés feltételei:
- 8 osztályos általános iskolai bizonyítvány
- egészségügyi alkalmasság, mely szervezésünkben történik, így Önnek ezzel nincs költsége, teendője
Amennyiben Ön színtévesztő az sem kizáró ok! Ez esetben egy speciális szemüveg beszerzése lesz szükséges és Ön azzal együtt lesz alkalmas a szakmára!


Ez tényleg csak ennyi?
Bő 20 éve elektrotechnikai technikus szakról vágtak ki, 4. osztályból januárban, mert az új iskolaorvos szerint a színtévesztő nem foglalkozhat elektronikával.

Most 8 általánossal (aza érettségi nélkül), színtévesztőkent lehetek villanyszerelő vállalkozó?
Vagy ez nem ilyen egyszerű?
(Csak a papírozási oldal szempontjából kérdezem, mert az ott megszerezhető szakmai tudás szintjét sejtem)

Nagyon érdekel a téma elméleti síkon, mivel az elektronika/villanyszerelés a mindennapi életem része.
Így a negyedik X után nem hiszem, hogy belevágnék. Szeretem a jelenlegi szakmám minden nehézségével együtt.

pkajos

Semmi meglepő nem lehet, hogy 8 általánossal "kezdik" a villanyszerelő szakmát tanulni.
Egy általános iskolát végzett gyerek- anno is így volt - beiratkozott a szakmunkásképzőbe, vagy szakközépiskolába.. 
Járt 3 ill 4 évet ( ha nem bukott meg :) ) és egyéb nem szakmai tananyagok mellett tanulta a szakmai elméletet és gyakorlatot.
Ezzel nem lehetett technikus végzettséget szerezni, legfeljebb a szakközép (+érettségi) után tanult még  1 ill 2 évet, és lehetett csak technikus.
Az idézet sugallja, hogy középfokú szakmai képzettségre (szakmunkás bizonyítvány) gondolhattak, tehát, mintha egy szakközepet végzett volna.

Vállalkozónak lenni - vállalkozástól függően- eltérő követelménnyel lehet.  Villanyszerelő 8 általánossal, és ezzel a középfokú szakmai képesítéssel ezek szerint lehet. (esetleg gyakorlati idő kikötésével)
Később  pl. villamos biztonsági felülvizsgáló is lehet- villanyszerelő képesítés + -talán- 3 év szakmai gyakorlattal.
Villanyszerelő (energetikai, erősáramú) szerintem nem lehet színtévesztő - ugye tudjuk az okát-, de az elektronika szerteágazó ágazatában elképzelhető, hogy lehet ma is.

Fontos a gyakorlat, az évek száma, de a 30 év sok esetben csak 30x 1 év.  Sokan vannak akik "megálltak", nem fejlődnek. Nem haladnak, fejlődnek sem a műszaki, sem az egyéb fontos ismeretek megszerzése tekintetében. Rengeteg szabály, törvény, rendelet, szabvány szabályozza a munkánkat. A továbbképzéseket, egyéb ismeretszerzéseket - tisztelet a kivételeknek- sokan nagy ívben elkerülik. Megdöbbentő tudatlansággal lehet sajnos találkozni!   
10 hónap képzés után, ha folyamatosan foglakozik gyakorlatban is a villanyszerelés tudományával -a szakmai, szabvány, anyagismeret, technológiák ismerete bővítésével-, akkor rövid időn belül képes lehet az "aranykezű" már elavult tudású villanyszerelőket lekörözni.     


joco81

Az utólsó mondatodat csak megerősíteni tudom.
2008 megadta a kezdő lökést. Nyolc évig elvoltam autokábel javítóként, majd pár évig karbantartóként ugyanazon a munkahelyen. Mikor utcára kerültem rájöttem, hogy szakma nélkül nehéz a boldogulás. Elvégeztem egy CNC forgácsoló tanfolyamot. Alap tudás valamennyi volt, de sokat szenvedtem és tanultam. Lépegettem előre a szakmai elistmertség lépcsőin. Hét éve elértem az ottani lehetőségek maximumát, így munkahelyet váltottam. Újabb szenvedés és sok tanulás következett. Most egyedi 5-10 tonnás munkadarabokkal dolgozom, amiből robotrendszerek épülnek.
Talán egy hónapja szóba kerültek a tanfolyamos CNC-sek. Végighalgattam a nagy szakik véleményét, ők az előéletemről nem tudtak semmit. Végszóként odaszúrtam nekik:
- Ti ugye szoktatok tőlem segítséget kérni programozásban és forgácsolás technológiában? Holott én is csak egy 9 hónapos tanfolyamot végeztem el.
Senki nem tudott megszólalni.

Sztrogoff

"színtévesztőkent lehetek?"
Azt nem értem, hogy mit nem értesz ezen a színtévesztés dolgon. Én például egy csomó számot nem ismerek fel a japán könyvben, aztán mikor a professzor berakta a nekem megfelelő lencsét, akkor egyetlen eggyel volt csak problémám, de mikor azt mondta, talán segít, hogy két számot kéne keresni, akkor arra is rávágtam, hogy ja, akkor 52. Ilyen tökéletes a színtévesztős szemüveg. Ha! Van orvos, aki ezzel engedélyezi, mert nincs erre előírt országos eljárási rend, a szemüveg már 30 éve ismert, és nem foglalnak állást a hivatalok. De a szövegből az következik, hogy ők találtak egy orvost, aki vállalja a felelősséget. Időszakos vizsgálaton meg ez már nem szokott téma lenni, mert azt hiszik, mivel a színtévesztés születési anomália, tehát ha egyszer átment, akkor már felesleges vizsgálni.
Csak anekdota gyanánt, én úgy lettem villanyos szakember, hogy a kisvárosban (nyilván) nem volt elegendő japánkönyv a hatvanas években, így nyolcadikban a továbbtanulási egészségügyi vizsgálatok ezen részét egy védőnő egy gombolyag színes fonállal végezte, hol kihúzott egyet, hogy ez milyen szín, vagy felkért, hogy húzzak ki egy zöldet, stb. Nyilván elkerültük a buktatót, a kétes színű fonalakat, mert a gyakorlatban az én színtévesztésem úgy néz ki, hogy bizonyos zöldeket és bizonyos barnákat keverek. Aztán 15 éves koromban, mikor vitorlázórepülni jelentkeztem, akkor világosítottak fel a nagyvárosi szakorvosi rendelőben, hogy színtévesztő vagyok. :D
A szemüveg az drága, két évtizede volt egy százas, de hát akinek kell, az megfizeti.

A technikum, hát az úgy indult, hogy négy éves középfokú oktatási intézmény volt, melynek a képesítő vizsgája érettségivel egyenértékű középfokú végzettségnek volt és van elfogadva. Ez 72-ig volt, azóta csak egy kínlódás az egész ide-oda változtatás.

tothgyula

Komolyra fordítva a szót,ott van még a MUNKAVÉDELEM ÉS A TŰZVÉDELEM.Pl: az MSZ 1585:2012/2016 kiegészítése.Korábbi neve: Erősáramú üzemi szabályzat. Mai neve: Villamos berendezés üzemeltetése.(Elsősegélynyujtás,újraélesztés, stb.)A 10 hónapos képzés,és a 8ált.iskolai végzettség ezekre is elegendő???

pkajos

Ma már csak az MSZ 1585:2016-ról kell beszélnünk, 7 éve nem érvényes a 2012-es. Mindig tanulunk, tanuljuk és értsük is a változásokat.
A "10 hónaposoknak" csak ezt kell megismerni- az összes fejezetével, nemzeti kiegészítéseivel.

EZT  a -szerintem egyik legfontosabb- szabványt alapszinten is meg kell ismerni, de ahogy a többit is el kell tudni érni, és ha kell, valami nem tiszta ott meg kell/lehet nézni.
MA nem állhat munkába olyan villanyszerelő - elvileg- aki nem ismeri EZT a szabványt, és erről nem nyilatkozott.

A munkáltató pedig köteles biztosítani a villanyszerelő részére az aktuális MSZ1585-ös szabvány  (ma ez a 2016-os kiadás) elérhetőségét betekintésre.

Sem megtanulni, sem pontosan emlékezni nem lehet egy 60 oldalas szabványra, ami általánosságban rá vonatkozik (napi munka) azt esetleg rutinból,  de lehetnek "finomságok" amelyek miatt KELL az elérhetősége.

Egy-egy mondata, a fogalmak -amelyekből elég sok van "perdöntő" is lehet. A B melléklet  B1 részt is - Példa a felelősségi szintekre- fontos úgy a munkaadóknak, mint a munkavállalóknak megismerni, és megértni és a szerint végezni a munkát. 

Az én időmben -mondják így az öregek- az akkori MSZ1585 (még akkor) Üzemi szabályzatot, szép kis zöld könyvecske formájában- megkapták a végzős villanyszerelők.

Valahol az elején a villanyszerelő tevékenységgel kapcsolatban figyelemeztetésként a Btk  vonatkozó paragrafusát is beírták: Aki foglalkozása szabályainak megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétséget követ el....    EZ a figyelmeztetés ma is érvényes!
A szabvány pl. C100. melléklete szerinti tájékoztatás az elsősegélynyújtásról rész sem bonyolultabb mint egy gépjárművezetés jogsi megszerzés elsősegélynyújtás, mentés része- -amihez még hasonló szakmai képzettség sem kell- elég csak a 8 általános.



Sztrogoff

"és a 8ált.iskolai végzettség ezekre is elegendő???"
Miért, amikor régen elment valaki ipari tanulónak, az is megtanulta jó esetben az MSZ 1585 előírásait, miközben amíg kezébe nem vette a szakmunkás bizonyítványt, addig végzettsége csak 8 általános volt.