Segítséget kérnék mint nagyon kezdõ villanyszerelõ.

Indította gaga, 2011. október 31., 20:15:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Én is  OKJ tanfolyamon végeztem a szakmát 9 hónap alatt.250 ezer forintért.
Hála isten elméleti síkon,és gyarolatin is toppon voltam,mivel évekig dolgoztam villanyszerelõ mellett,és folyamatosan tanulgattam a gyakorlati szerelést is,Hámory Albert könyvébõl,ezen kívül elektronikát,és rádiótechnikát is.
Jelessel végeztem a szakmát.
Az hülyeség,hogy nem oktatnak semmit,oktatnak tanfolyamon is,csak volt aki nem járt el,lett kettes eredmény is,és volt akit buktattak.
Az sem igaz,hogy könyveket nem adnak,mai napig olvasom az elektrotechnika könyvét,és a tanárok végig azon voltak,hogy alaposan felkészítsenek minket a vizsgára,és az életre is.
Még Fémipari alapképzést is kaptunk,Elektrotechnikát,munkavédelmet,mûszaki rajzot,gyakorlati szerelést,számítógépes ismereteket,és vizsgázni is kellett belõle,szóval nem "hülyén" jön ki az ember onnan.
Megtanították még a rendes szemhajlítást is.
Egy társammal bent maradtunk órák után is plusz kérdezni a tanároktól,amiket nem értettünk.
Azóta is olvasom a folyó iratokat,szabványokat,és egyéb.
Tudom mi az a hurokimpedancia, tudom hogy a kismegszakítót is kell méretezni önmûködõ lekapcsolásra alapvédelemként,zárlati áramra is tudom mi az a lépésálló gége csõ,ismerem a méretezéseket,vettem egy ÉVÉ univerzált,hitelesíttettem,és tanulom folyamatosan,mert nem szeretnék kontár melót végezni.
Az egész pusztán önképzés lényege,én például az unalmas utazási idõmet szabvány olvasással töltöm.
Azt is tudom,hogy a gyakorlati szintû tudáshoz sok év tapasztalatra van szükség.
Amikbõl vizsgáztunk:Villamos gépek és ipari elosztó berendezések szerelése
Épület villamossági szerelés.
Informatikai,munkaszervezési,és tervezési tevékenységek végzése
Fémipari méretezések
Szóbeli,és gyakorlati vizsga.
Gyakorlati vizsgán tekercs direkt keresztreteszelés,és lépcsõházi világítás szerelés volt.
Szóbelinél,túlfeszültségvédelem,földkábel fektetés,és elosztóban való áramköri elemek elhelyezése volt a vizsga feladatom.



flatskerrobert

Villanyreszelõ!
     
    Gratulálok a sikeres vizsgádhoz és a szorgalmadhoz. Az biztos, hogy sokat segített az hogy villanyszerelõ(k) mellett dolgoztál korábban. És mi van azokkal a srácokkal vagy hölgyekkel akiknek semmi elõ gyakorlatuk nem volt, azoknak is elég a 9 hónap, elméleti és gyakorlati idõvel együtt?
A gyakorlati vizsgán a tekercs direkt keresztreteszelés az mi akart lenni. Egy motor indítás forgás irány váltással és nyomógombos keresztreteszeléssel?
    Egy M6-os csavarnak hányas fúróval kell elõfúrni, hogy menetet lehessen csinálni?
FR.

Villanyreszelő

 flatskerrobert!

Köszönöm!
Igen,azért hangsúlyoztam ki,hogy szerelõk mellett dolgoztam,ez is elõnyöm volt,elméleti síkon pedig majd 13 év elektronikai tapasztalat,és tanulmány,aminek tudom nem sok köze van a villanyszereléshez,de mint tudjuk,a "modern" villanyszerelésbe bele ivódik
Az elektronikai isntalláció is.
Tisztában vagyok vele,hogy nem lehet valakit 9 hónap alatt felkészíteni egy szakmára,de az önszorgalom,a keresgélés utána nézés meghozza az eredményét,hisz ez a fórum ezért is lett létrehozva ha jól tudom.
Hozzánk jártak magasabb szintû képzésben  lévõ emberek is,akik a szerelést nem végezhették papír nélkül,de jártak olyanok is,akik gyakorlati szinten csinálták évtizedek óta,és nem tudtak vizsgán alapszintû kérdésre válaszolni.
A tekercs direkt keresztreteszelés,pontosan a nyomógombos,mágneskapcsolós motorikus forgásirányváltásról szólt,ami megakadályozza,a két mágneskapcsoló behúzótekercsének egy idõben történõ meghúzását,és rövidzárlati áramok kialakulását. Emellett még sok mindent megtanítottak,például a szerszámgépeknél öntartós motorindítást,és 3 fázisú fénycsõ világítást,színhatásokat,megvilágítást stb.
Ha valaki nem értett valamit,volt rá lehetõség kérdezni a tanártól,bent maradt óra után,és aki nem volt rest,bent is maradt.
Kérlek, az M6 os csavar Metrikus 60 fokos profilszögû csavar,melyet menet metszéssel,esztergálással,mángorlással,örvénylõ menetvágással állítanak elõ.Elõfúrásnál 0.8 a szorzó egészen 10-es furatig,ami 4.8 miliméterre jön ki,tehát 5 miliméteres elõfúrást alkalmazunk,ha csak nincs tizedes emelkedésû fúrónk. Ezt a méretezést a tanár nem találta pontosnak,van rá táblázat,de úgy gondolom ez már túllépi a villanyszerelõ hatáskörét,de ha pontosítanék,akkor megkérdezném,hogy finom métermenet-e,mert akkor 5.25 mm :)
Remélem helyesen válaszoltam mester úr.

flatskerrobert

      Ha esetleg a lelkivilágodba tapostam volna akkor elnézést kérek, nem ez volt a szándékom.  Hasonló dolgok miatt voltak rossz tapasztalataim. Az nem derült ki a korábbi írásból, hogy már 13 éve dolgozol a szakmában.
Egyébként a válasz helyes volt.
FR.

Villanyreszelő

Szó sincs errõl.
Pusztán azt szeretném kifejteni,hogy szerintem lehet villanyszerelõ abból is,aki tanfolyamon végzi a szakmát,és laikus.
De fontos hogy tegyen érte,amihez nem elég az iskola.
Konkrét villanyszerelésben eltöltött idõm kb 4 év,amihez van most papírom.
A többi elektronika.
ÜDV. Attila

flatskerrobert


nova

Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. október 23., 23:00:47 DÉLUTÁN

De fontos hogy tegyen érte,amihez nem elég az iskola.


A lényeg talán ebben van igazán, hiszen az elméleti oktatások mellett fontos a gyakorlat is és természetesen a megfelelõ szakmai érdeklõdés. Viszont ha ezek megvannak, akkor folyamatosan lehet bõvíteni ismereteinket a villamos iparban mint villanyszerelõ.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

femil

"villanyszerelo" atkuldened legyszives az oktato kozpont nevet ahol te vegezted a tanfolyamot en is toprengek azon hogy elvegeznem de nehezemre esik magamtol kivalasztani a sulit foleg a fentiekre valo tekintettel. Koszonom

Villanyreszelő

Öveges József gyakorló szakközép iskola,és szakiskola :http://www.oveges.hu/
Remek tanárok,vannak segítőkészek,barátságosak,poénosak.

bp1

Idézetet írta: szmihaly Dátum 2011. december 20., 16:26:32 DÉLUTÁN
privátkopó! Felraktam a DATA.HU -ra,onnan letöltheted,vagy bárki aki akarja.Nem néztem meg,de talán 2-3 évvel ezelõtti kiadás.Mind a 3 év könyve egybe csomagolva.
Vill_szakmai_ismeretek_1-3.zip (55.7 MB) letöltése
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Kedves szmihaly!

El tudnád nekem is küldeni (vagy feltölteni) a "Vill_szakmai_ismeretek_1-3.zip" anyagot és a szabványokat (MSZ 447:2009, MSZ 10900:2009 és az MSZ 1585:2009)?
Most kezdek villanyszerelő képzésben részt venni és ki szeretném egészíteni az elméleti ismereteimet.

Előre is köszi.