Nagyon régi társasházakban EPH bekötés

Indította Laszló 75, 2015. október 14., 17:34:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Laszló 75

Sziasztok Tisztelt kollégák!
Előre jelezném hogy még kezdő felülvizsgáló vagyok és van mit még tanulnom.....

Következőkkel szembesültem legutóbb. Régi budapesti belvárosi több lakásos épületbe Eph t kellet kiépitenem mivel régi gázkészüléket uj kondenzációs cirkóra cserélték. Gázművektől a meós nem vette át a fűtésszerelő kollégától a munkát mivel nem volt sem fi relé sem eph kiépítve.
A mérő óra a lakásban van elhelyezve 25A -es kismegszakító 1 fázis. Régi Fk tábal 25 A és 2 db C 10 A // kismegszakító kb ácskapoccsal szerelve /// A mérőtől az elosztóig 6mm2 alu vezeték jött fel  csak a fázis és a nulla van föledelés sehol.
A földszinten lévő elosztószekrénybe látottaktól komoly aggájaim lettek. Ha nulla szakadás lesz véletlenül akkor az általam bekötött Eph megjelenhet elvileg a feszültség?

Gyurmaúr(fi-relé)

Hajjjaj, de még mennyire hogy! Ez a házikó egy időzített bomba, úgyhogy vizsgáld felül és adj rá egy akkora karót, hogy csak úgy kilógjon a jegyzőkönyvből, aztán természetesen ajánld fel a megszeppent közösbőhmbácsinak a hatékony és lukratív segítséged, s így 2in1 keretében minden résztvevő fenemód jól jár  ;)
PS: azért kattints pár fotót arról a F.SZ csatlakozó szerkényről, mégis több szem többet kacsint...

Simon Endre

Miféle álltalad létesített EPH-ról írsz az honnan ered? Netán egy virágcserép földjébe van dugva? Egyébként a központi mérőhelyes lakásokban a tábla mögött ott a "gerinc" PE legfeljebb nincs rákötve az mért elosztó. Az épületnek is kell legyen központi EPH-ja, jellemzően a méretlen fogadó szekrénye közelében van és onnan kell elvezetned a lakásíg. 1985-től fel is vitték a kakásokba vagy a lakáshoz közeli dobozba, jellemzően 6-os(piros) aluval. Számtalan ilyennel tlálkoztam múzeális XIII. kerületi  gangos kaszárnyalakásban. Meg van egy kis zavar, ha a fogyasztásmérő a lakásban van akkor honnan "jön fel" a fázis-nulla vezetékpár?

JUVILL


Az első írás úgy fogalmaz, hogy régi társasházi épület.
Az, hogy régi, az viszonylagos. Ettől eltekintve nem igazán találkoztam - pl. egy 1970-ben kivitelezett társasház esetén - létesített EPH-van.
Védővezetős dg.aljzatok sincsenek a szobákban, csak a fürdőszobában, konyhában és az étkezőben.
Akkor hogyan is van az, hogy minden épület villamos berendezéseit a létesítés idején érvényben volt szabványok és előírások alapján kell felülvizsgálni?
(Megjegyzem hogy a KLÉSZ is csak 1981-es IPM rendelettel lett kiadva.)

Laszló 75

Régi 1970 előtti .foldeleltlen dugaljak  a lakásban. az épület kb az épület kb az 1900 évek környékén épülhetett 9kerület ha jól emlékszem Kinizsi u. Hogy a lakásba miképp jut be a méretlen azt csak úgy tudnám megálapitani, ha le bontanám a gumantáblát.

A földsziniten lévő fogadószekrény a szolgálltatói oldal az Hensel, na de ami utánna vagy inkább felette van az az aggasztó faszerényben nkj tömkellege. van olyan ahol be van rakva 3db 63 A bizti de a az elmenő le van róla vágva. Ilyen szekrénnyel én még nem találkoztam vagy én vagyok most túl fiatal, vagy a szekrény a villamosipari múzeum aktív darbja. Gyakorlatilag Tn redszer az egész. és ez innen  a delej miképp jut el a lakásokig azt nem  sikerült megállapitani.


JUVILL


Nem akarok okoskodni. :) Azért nem kell annyira kétségbe esni. Ha még nem láttál ilyet, akkor majd még fogsz. ;)
Sajnos elég gyakran találkozok olyan elosztókkal, közös mérőhelyekkel, melyek olyanok, mint ha trotilt robbantottak volna bennük.
Ha nincs regisztrált villanyszerelő vizsgád, akkor kérj meg egy ilyen vállalkozót. (A költség egy más téma.)
Ha van regisztrációd, te is lebonthatod - javítás céljából - a gúmantáblát. Előzetesen be kell jelenteni ezt az ELMŰ-nek, a plombákat szám szerint meg kell őrizni! Ha kész a javítás, ismét be kell szólni, és időpontot egyeztetve a tulajdonossal, kijönnek plombálni.
Ettől eltekintve nem biztos, hogy le kell szedni a táblát. A lakókkal egyeztetve - lekapcsolásokkal - ki lehet keresni a betápot.

Laszló 75

Sajnos nincs védővezető kiépítve :( kicseréltem a az Fk táblát csináltam egy átkötést a 0 és földsin között be tettem egy fi -relét és  c6 kismegszakitót a cirkónak a lakás régi kismegszakitót kicseréltem. majd a földsint és a poti sint összekötöttem egy 10mm2 mkh val. Azon gondolkozom, , hogy be fogok építeni egy Tn redszerhez való túlfeszvédelmet csillagponteltolódás esetére.

A tulajdonost felvilgositottam, hogy a lakás elektromos rendszere igen csak lehangoló állapotban van . Hát nem volt őszinte a mosolyuk :(

Simon Endre

Vagyis EPH helyett csináltál egy nullázó hálózatot. Ennek az a veszélye, hogy fázis nulla zárlatok esetén a nem megfelelő, (a PEN-re előírt) keresztmetszet nem lévén a nullavezetőn keletkező zárlati feszülségemelkedést szétteríti minden"EPH-ba" bevont készülékre és fémszerkezetre. A tápgerincen bekövetkező nulla szakadás vagy érintkezési hiba hatása is katasztrófális lehet. Magam részéről csak középületeknél és ipari területen tartom elfogadottnak a PEN rendszert, lakásoknál ha mód van rá szétválasztom a mérőtől még akkor is ha egyébként megfelelő keresztmetszettel lett létesítve. Továbbá az ÁVK nem óv meg az ilyen feszütlségemelkedéstől, mivel zárlatnál nem keletkezik diferenciális áram és nem old le (legfeljebb a kombó ÁVK.)

Fecó

Nos, nézzük csak ezt az EPH kérdést. Sok nagyon régi épület esetében azért a ház pincéjében meg fogod találni. A KLÉSZ előírja, hogy az épület alsó szintjén be kell kötni a nagy-kiterjedésű házi fémhálózatokat. Ha 4 szintnél magasabb, akkor a felső szinten is meg kell ismételni. Indulásnak nézd meg a pinceszinten a bekötést, időközben sajnos a vízcső már lehet hogy műanyag lett, vagy részben műanyag lett, de a gázcső biztosan végig vasból van. Van egy fontos idézet:

"7. § (1) Az EPH-t ki kell alakítani minden olyan épületben, amelyben házi fémhálózat van
a) új épület esetén a házi fémhálózatok, illetve a villamos fogyasztói vezetékhálózat létesítésével egyidőben,
b) meglevő épület esetén a házi fémhálózatok, illetve az épületben levő méretlen villamos fogyasztói hálózat felújításával
egyidőben."

Szóval meglévő épületnél a méretlen villamos fogyasztói hálózat felújításával egyidőben! Történt ilyen? Ugye érdekes, a kígyó a farkába harapott :)

Mi legyen az elosztótáblában?

6. § (1) Áram-védőkapcsolást kell a védővezetőt igénylő érintésvédelmi módként alkalmazni, ha
a) a kizárólag nullázásos, vagy védőföldeléses érintésvédelem nem valósítható meg műszaki, illetve gazdasági okokból,
illetve
b) a korábban létesített nullázásos vagy védőföldeléses érintésvédelem a hálózati, illetve fogyasztói követelményeknek
már nem felel meg és gazdaságos módon nem állítható helyre.

A régi MSZ 172 sem tudott mit kezdeni ezzel:

"Megjegyzés:
Az áram-védőkapcsoló védővezető kiépítése nélküli alkalmazása nem egyenértékű a védővezetős érintésvédelmi
módokkal. De a régi, érintésvédelem nélküli lakásokban az áramütés elleni biztonságot fokozza és a szabványos
érintésvédelmi módok létesítése első részletének (lépcsőjének) tekinthető."

Na de ez kinek a dolga hogy legyen földelés?

KLÉSZ: "(2) Ha meglevő fogyasztói vezetékhálózaton védővezetős érintésvédelmi rendszer létesítése, illetve kiegészítése - ideértve
az EPH-t és az áram-védőkapcsolót is - az ilyen érintésvédelmi rendszert igénylő fogyasztóberendezés alkalmazása miatt
szükségessé válik, annak a létesítési előírásoknak megfelelő megvalósításáról
a) az épület méretlen fogyasztói hálózatán, illetve házi fémhálózatain
- ha az igény az épületben levő kettőnél több fogyasztónál jelentkezik: az ingatlankezelő,
- egyéb esetben: az érdekelt fogyasztó
b) a mért fogyasztói hálózaton: a fogyasztó köteles gondoskodni."

Gondolom máris összedobják a pénzt egy felújításra :) Ha pinceszinten be van kötve a gázcső, az jó, mérjél rá. Emeleten kösd át a gázmérőt, és a kazán alatti csöveket, és szerintem az elosztóig vigyél be egy EPH vezetőt. Így ha lesz FI reléd, és jól meg van csinálva a pincébe az EPH, akkor hibás készüléknél a gázcsövön kapott földön keresztül biztosan gyorsan létrejön a hibaáram, és megtörténik a kioldás. Az elosztóban NE kösd össze a nulla és földsínt! Természetesen ez sem teljesen jó megoldás, a gázcső NEM használható fel ilyen célra, de legalább tutira vasból van és folytonos, és a 30 mA nem tesz benne kárt. Valóban egy vékony alumínium vezetőre nem biztos hogy jó PEN vezetőként tekinteni. Kövezzetek meg ha butaságot beszélek, sajnos kompromisszumot kell kötni. Nincs itt jó megoldás a felújításon kívül, csak rossz, meg még rosszabb...

Laszló 75

én is gondoltam arra , hogy nem kötöm be a potisin gerincvezetékét a lakás elosztóba, de gyakorlatilg csinálnék egy lebegtett Eph-t. na az se jó.
A perkettába leverni egy földelőszondát az első emeleten, furán néznének rám, hát még az alsó szomszéd akinél a földelőszonda megjelenik a menyezeten.
Leg jobb lenne ha az égész társasházat lehetne kötelezni a villamos rendszerük felülvizsgálatára illetve felujításra. Csak nem vagyok hatóság és semmilyen jogköröm nincs. És gyakorlatilag senki sem vizsgálhatja és kérheti számon rajtuk a villamos rendeszük felülvizsgálatát és kijavítását?
Jó értem , hogy kb 10millás lenne a költség. Terveztetés engedélyeztetés szintenként elosztórendszer kiépitése lakásokból a mérőt kihelyezni a folyosóra.
Gáz szolgáltató  könnyű helyzetben van ,nincs kiépitve az eph, leszereli az órát és nincs fűtés a lakásban. 
én meg max csak javaslatot tehetek....


Viszont ma is láttam egy érdekességet  társas ház elsoztószekrény fogadók méretlen oldalon 600x600 rittal szekrény benne 4 réz sin L1 L2 L3 majd Pe ami hibás feliratozás mert az Pen Lenne a másik érdekes dolog hogy erről a sinről nem szabványos fázis kötö kapcsokkal mentek el a mérőkhöz. Felcsavaroztak mindegyik sinre egy egy olyan réz sint ami az elosztó szekrényben szoktonk bekötni nulla föld sin és ebbe vannak be kötve az elmenő vezetékek a mérőkhöz... mondjuk ehez is csak gartulálni tudok :(