Segítséget kérnék!

Indította Gyula8201, 2011. szeptember 18., 12:03:16 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyula8201

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni! Szeretnék, olyan anyagot letölteni ami a villamos berendezések Pl: fi relé, áramvédõ, idõkapcsoló felépítését, mûködését, szerepét  megtalálom, mert sajnos, csak külön-külön találtam meg õket! Köszönöm a segítséget!

nova

Hát az áramvédõ kapcsolóval kapcsolatosan van itt egy téma ami az áramvédõ kapcsoló mûködésével foglalkozik.

Idõkapcsolókkal kapcsolatban az a kérdés, hogy milyen mélységben érdekel a dolog, mivel rengeteg típus van és sok gyártó van. A legegyszerûbb az ha megkeresed az adott típust ami érdekel és letöltött a használati útmutatóját. Ezek általában egy két lapos leírások melyek tartalmazzák a mûködési paramétereket és a hozzájuk tartalmazó jelleggörbéket.

Bár igaz ezek is külön vannak. Egyben szerintem nem igazán találsz ilyet, hiszen a technika is folyamatosan fejlõdik ezeknél az elemeknél is.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Ambrus

Segítséget kérek:
Ma éjjel megszûnt a lakásban az áram. A villanyóraszekrényben van két óra, az órák fölött egy sor biztosíték automata (elnézést, ha nem szakkifejezéseket használok, nem értek hozzá) és az óra alatt is. A két óra között egy kb 20x25 cm-es doboz, azon egy nagy fekete billenõkapcsoló. Ha azt lekapcsolom, akkor az áramtalanít mindent.
Most ez kapcsolódott le, visszakapcsolni nem lehet. Minden alrelét, vagy biztosítékot lekapcsolok, az összes elmenõ áram gyakorlatilag le van választva, mégsem lehet visszakapcsolni.
Felhívtam az elmü ügyeletét, egy kedves hölgy elmondta, hogy az a hiba nem tartozik hozzájuk, mert az belsõ hiba.  Mondtam, hogy nem tudom javíttatni, mert ez le van plombálva, nem nyithatom fel. (Amúgy sem nyitnám ki, mert nem vagyok szakember)
Õ azt mondta, hogy nem lehet azon plomba, de ismét megnéztem, ugyanolyan plexi plomba van rajta piros mûanyag betéttel, mint az órákon.
Mit lehet tenni? Kijönnek azért, de ki kell fizetnem a kiszállási díjat, ha az belsõ problémának számít. Ez rendben van, de engem a hiba érdekel, hogy hogyan lehet elhárítani?


Elõzmények: Kb kéthavonta lekapcsolódott ez a fõkapcsoló, akkor rájöttem, hogy a kazánházban egy T dugó meghibásodva, az okozott néha rövidzárlatot. Egy darabig semmi, aztán megint jött a hiba. Kihúztam a kazánból mindent, majd a probléma megszûnt. Visszakapcsoltam, és nem kapcsolódott le. Kb 3 hete megint lekapcsolódott, akkor nem lehetett visszakapcsolni csak akkor, ha a felsõ sor automata egyikét nem kapcsoltam vissza. Tehát azon a körön kellett lenni problémának. Ott mindent kihúztam, ami létezett, és visszakapcsoltam. Mûködött. Visszaraktam minden fogyasztót, a hiba nem jelentkezett. Tehát sehogyan sem tudom megállapítani, hogy hol a hiba. Ráadásul mindig éjszaka, kettõ körül jelentkezett a hiba.

Viszont ma, mint írtam, hiába van minden biztosíték kapcsoló lekapcsolva, a fõkapcsolót (?) nem lehet bekapcsolni.
Ha az Elmü azt mondja, hogy belsõ hiba van, Gyálon kihez fordulhatok? Köszönöm a segítséget.

szmihaly

Üdv!
Csak azt tudom javasolni,hogy ott a környéken keress egy villanyszerelõt,aki megkeresi a hibát.Teljes biztonsággal kilehet jelenteni hogy ez belsõ hiba.A két mérõ közt lévõ "nagy fekete kapcsoló"az még a régi német fi relé lehet,és annakidején tényleg a méretlen vezetékbe kötötték be,találkoztam már én is ilyen megoldással,és tényleg le van blombálva.Lehet egy föld-nulla zárlat is mostmár,azért nem tudod vissza kapcsolni.Csak mégegyszer mondom,keres egy villanyszerelõt,mert át kell nézni az össze kötést a dobozokban,másképp igen nehéz lenne megtalálni a hibát.

Ambrus

Köszönöm szépen!
A fírelén lévõ plombát egyébként (ha szükséges) el lehet távolítani? Bár ezek szerint nem kell hozzányúlni.

szmihaly

Sajnos nem! Regiszrált szerelõ kell hozzá! Csak a belsõ hálózatot csinálhatja sima villanyszerelõ.De ha reg szerelõvel csináltatod,akkor a fi relét tétesd át a mért részre,akkor a jövõben ha meghibásodik,reg szerelõ nélkül is lehet cserélni.

Ambrus

A probléma ideiglenesen megoldódott. Az elsõ villanyszerelõ kórházban van, adott egy másikat, õ pedig vidéken. Viszont elmondta, hogy nézzem meg, van-e külsõ (beázható) fogyasztó? Eszembe jutott, hogy van a halak lélegezetõje, meg egy hosszabbító van kivezetve a garázsba, amely lehet vagy 10 éves. felhívtam a feleségem, és kihúzattam ezeket, és vártam, hogy visszahívjon, ha mûködik. (Amikor eljöttem otthonról, minden alrelét lekapcsoltam.) Nem hívott, vártam, vártam, megint felhívtam. Mondta, hogy nem mûködik, és most húzogatja ki a lakásban az összes fogyasztót. Mondom neki, drágám, ha le vannak kapcsolva a biztosítékok, akkor nem lesz áram. Erre: Ja? Az be kell kapcsolni? - kiderült, hogy amikor kihúzta a kinti fogyasztót, a fírelét vissza tudta kapcsolni.  ;) Na, bekapcsolta azokat is, és mûködik a dolog.

Egyet nem értek, ha az a kör biztosítékja is le volt kapcsolva, amelyiken a külsõ fogyasztó van, akkor is észleli a fírelé?

Köszönöm szépen az eddigi segítséget, hasznos tanácsokat kaptam.

szmihaly

Igen,észleli. A kismegszakító csak a fázist szakítja meg,így ha a nulla és a föld között van valamennyi potenciál különbség,és a nulla vezetõ nincs sehol megszakítva,és"test zárlatos"lesz,a fi leold.Az ilyen hibáknak az a hátránya hogy át kell nézni az egész lakást,hogy hol lehet a hiba. Az ilyen jellegû hibákat kétsarkú kismegszakítókkal egyszerû behatárolni,mivel az megszakítja a nullát is az adott körön.Csak persze ez a megoldás újabb beruházás is.

Ambrus

Értem. Kerestem az interneten kétsarkú kismegszakítókat, árral jelezve nem találtam. Sokba kerül? Ha jól emlékszem, 6 db kismegszakító van. Ha megoldás ez, akkor inkább beruházok.

szmihaly

Na most,hogy kétsarkú kismegszakítót rakjál fel, több feltételnek kell teljesülni.Elõször mint írod 6 db van felrakva,na ez dupla széles,vegyük úgy hogy12 db-nak kellene elférnie.Van-e megfelelõ hely neki? A másik ami bonyolultabb: az elosztóban ott kell lennie mind a 6 áramkör nullájának is! Mivel az adott áramkör kismegszakítóján át kell vezetni nem csak a fázist,hanem a nullát is,hogy lekapcsolt állapotban szakítsa meg mind a két vezetõt. Ha ezek a feltételek teljesültek,a hiba keresés is le egyszerûsödik,vagyis a hibás áramkört egyszerûen le lehet kapcsolni a hálózatról,a többi meg vígan megy tovább. Egy nulla-föld zárlatnál nem lesz áram nélkül az egész lakás,csak ami le van kapcsolva.Hiba keresés is egyszerû,ha le megy a fi relé:az elmenõ áramkörök kismegszakítóit lekapcsolni az összest,fi fel,utána egyesével vissza az áramköröket,amelyik leveri a fi-t,az a hibás áramkör,de viszont a lakás többi részében van villany. A kétsarkú kismegszakító ára durván duplája a simának. Értékre meg ugyan azok kellenek,mint amik most vannak fent.