Továbbképzésekről gondolatok

Indította Novill, 2014. december 20., 19:55:08 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A továbbképzésekre valójában életünk végéig szükség van, de legalább is addig amíg műveljük. Igaz vannak akik nem foglalkoznak a saját továbbképzésükkel. Kérdés ki teszi jól?  Ezek a képzések lehetnek önképzések és fizetett képzéseken való részvétellel. Ma ha valaki a pályán akar maradni akár közép vagy felsőfokon annak mélyen a zsebébe kell nyúlni, hogy részt tudjon venni ezeken. Nézegetem vannak egy két napos továbbképzések 30-60 Eft körül van már. Viszont az OKJ-s képzések már több százezer forintba is be kerülnek. Sokszor feltehetjük a nagy kérdést, hogy valóban ezért megkapunk e mindent. Az is igaz, hogy a tanfolyamon való részvételnél a hallgatónak is mindent meg kell tennie. Életem során sok tanfolyamon vettem már részt. Volt olyan amikor nem voltam elégedett a leadott anyagokkal kapcsolatosan is. Igen ez az oktatás is egy nagy üzlet. Sokszor elgondolkodom rajta, ha a szabványok ingyenesen hozzáférhetőek lennének a szakma számára lehet, hogy kevesebb tanfolyamnak lenne létjogosultsága. Persze a szabványok is az üzlet része, nem beszélve a fordítások időbeli eltolódását is némi gondot jelent. Egy tanfolyam ideje  rövid, ha van jegyzet az sem tud mindenre kitérni. Így mindenképpen az önképzésre van szükség, ahhoz , hogy a tudásunk jobb legyen. Vajon mekkora segítséget kapunk ehhez, hogy minél jobban ki tudjunk teljesedni, illetve mire volna valójában szükség?

gabesz.mi074

Én villanyszerelő vagyok, erősáramú berendezés szereléssel foglalkozom. Egyet értek ezzel hgy az embernek figyelemmel kell kísérnie a szabványban bekövetkező új változásokat, és az új készülékekről folyamatosan informálódni kell. Igazából én abban kérnék itt kollégáktól tanácsot, hogy mit tanuljak ,vagy mik volnának azok a továbképzési lehetőségek amivel más területen is el helyezkedhetnék , mint jelenleg az építő iparnál.

Fecó

Erre nincs jó válasz. 2 irányban indulhatsz el. Felméred az igényeket, megnézed milyen jellegű szakmára van kereslet a környékeden szóba jöhető helyeken, és erre koncentrálsz, vagy kitanulod azt, ami érdekel, és szereted is csinálni, majd megpróbálsz erre munkahelyet is találni, esetleg vállalkozást indítani. Szóba jöhetnek különböző villamos felülvizsgálatok, gyárakban, nagyobb létesítményekben jó hasznát veheted egy villamos alállomás kezelő képesítésnek, ha szereted a kihívást és van igény szerelhetsz FAM-ban akár 20 kV-on is, esetleg kábelhálózaton végzendő munkák kapcsán még van pár tanfolyam. De elindulhatsz gyengeáram irányában, riasztók, kaputelefonok, kamerarendszerek, beléptetők, Tv telefon hálózatok. Vagy akár vezérléstechnika, elosztó és vezérlőszekrények, szenzorok, PLC stb. Megfelelő helyen mind jó szakma lehet, és értékes, de az sem árt ha az ember jó tud lenni egy adott területen, és szereti, bírja csinálni. Erre a kérdésre nehéz jó választ adni, és még a pénzügyi kérdésekről nem is beszéltünk, mert mindennek ára van.

Könyves Kálmán

Csütörtökön indul egy alállomás kezelő tanfolyam Budapesten az Oktáv szervezésében. Van valaki a fórum társak közt, aki részt vesz velem együtt esetleg?

Tapatalk-kal küldve az én D5503-el


Könyves Kálmán

A kereső nem dobott semmit, azért megkérdezem: alállomás kezelő kidolgozott tételek nincsenek valakinek esetleg, hogy ne nulláról kelljen kezdenem?

Novill

Mi a véleményetek a különböző kötelező és önkéntes továbbképzésekről? Ezek a képzések vajon szakmailag mennyire hasznosak, a továbbképzés során elégedettek-e kollégák?

Tret

A továbbképzés fontos.Szerintem a legjobb ha mindenki saját magát képezi.Legutóbb egy oktávos tanfolyamon vettem részt(ezt a cégem fizette)de az volt a tapasztalatom hogy a tanítási napok 80 % ra felesleges mentem el mert elvett 8 órát az életemből de nem lettem okosabb tőle.A jegyzetet amiből tanultam ők is a mee-től vették csak éppen nekünk dupla áron számolták fel.Végeredményben ha megtanulom itthon mint ahogy tettem is elég elmenni a vizsgára,bárhová.Elég sok minden elérhető az interneten és hát ugye itt ez a remek fórum! ... :)

Novill

Továbbképzésre kötelezettek felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök, tervezők, szakértők, felülvizsgálok, villanyszerelők,stb.  Nyilván egy huszonéves kollégának mást jelent mint az ötven felettieknek a továbbképzés hasznossága. Én az utóbbiakhoz tartozom. Az én személyes véleményem szerint a pénzünkért szinte semmit sem kapunk. A túlszabályozás már szinte a katasztrófához vezet szakmailag. Az igazságügy terén is a jellemzően hasonló. Itt a szakértőnek egy kirendelés esetén a témához kapcsolódóan kénytelen pontosan utána nézni a vonatkozó jogszabályoknak és az érvényben lévő műszaki előírásosoknak, majd szakvéleményben pontosan be idézni a vonatkozó pontokat. Tehát nem lehet mellé beszélni. Ez is egy önképzés, ami a leghasznosabb az egyén számára is. Itt a kötelező továbbképzés szerintem értelmetlen, főként ahogy a gyakorlatban megvalósul. Voltam a regisztrált villanyszerelői továbbképzésen, ahol jó indulattal 98%-ban nem adott semmilyen pluszt. A jogszabályok ma már neten keresztül elérhetőék, reméljük majd egy nagyon távoli jövőben a szabványok is elérhetőék lesznek ingyen.

nyaki

Abszurdisztánban olyan a szabványhozzáférés, mint az államigazgatásban a titkosítás.
Az állam (mint elnyomó szervezet) által titkosított dokumentumhoz, ami a köz érdekét szolgálná, nem lehet hozzáférni. Ja, hogy titkos, kinek, miért, mi okból? ... de azért van az a pénz, ami a titkot feloldja bárkinek. :-\
A szabvány sajnos pont ez a titok kategória lett, ráadásul úgy, hogy még ajánlottan kötelező is. Ezt nevezik a hatalommal való visszaélésnek. :'(

980POWER

A tanárunk azt mondta, hogy amikor valamilyen papírt kérnek tőlünk, hogy állítsunk ki, soha semmilyen módon ne hivatkozzunk semmilyen szabványra, mert ónnéttól kezdve, azt is megtudják kérdezni, hogy milyen módon tudom igazolni a szabvány ismeretének hivatalos megszerzésének módját.