Set top box kimenetén fázis van

Indította Novill, 2014. május 26., 20:07:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 Egy koax kábelén a fázis ceruza jelzett. Így a set top box kimenetén fázis van.  Multiméterrel mérve a nullához viszonyítva 85 V-t mértem. Ez csak egy set top box kimenetén volt a többin nem. Érdekes eset! Mi erről a véleményetek?

nyaki

"Ez csak egy set top box kimenetén volt a többin nem."

Üdv!
A fenti alatt azt kell érteni, hogy a többi set top boxon nincs, vagy a többi más típusú készüléken?
Lényeges az is, hogy hogyan vannak összetyúkbelezve a különböző készülékek.
Egyébként lehet akár normális is, mert a kapcsolóüzemű tápok nagy részénél a hálózat felőli végeket egy-egy X típusú kondival hidegítik a készülék teste felé, ezért az alkatrészek szórásától függően, kb. a hálózati fesz felére áll be a látszólagos testpotenciál. Ezt az EMI szabványok betartása miatt követik el. Ha a set top box bemenetére földelt koax kerül, akkor a virtuális test földeltté fog válni és a hibafesz is el fog tűnni. Persze ettől még lehet hibás a táp része, különösen, ha ennek a boxnak földelt a tápcsatija, mert akkor belül kötési/érintkezési hiba van, de több mindent kellene tudni az EPH-ról és egyebekről.

Novill

Igen a három set top box közül csak az egyik okozta ezt a jelenséget a többi nem.

zoli_varga

Ezek a készülékek legtöbbször kettős szigeteltek és vagy gyengeáramuak. Táp hiba. 50%ban biztos.

Szirty

Üdv Novill!

Nagyon gyakori probléma hogy a koax kábel árnyékolásán a szolgáltató felől bejön 50-150V AC.
Nem csak hogy a fázisceruza világít rajta, de ráz is. Sőt láthatóan szikrázik amikor csatlakoztatja az ember.
Ilyenkor annak a készüléknek a GND-je (test, jel fererencia pont) amelyikbe a kábelt csatlakoztatjuk erre a feszültségre kerül.
Innentől kezdve minden más is, amit ebbe a készülékbe csatlakoztatunk audio vagy video kábelen át.

Nálam ugyanez volt. Mindenen rajta volt kb 130V AC, amit a koax kábel hozott be. Számítógép, monitorok, TV, az erősítő, a hangfalakon, mindenhol. Ráadásul komoly brummot okozott a hangátviteli rendszerben.

Egy "felül áteresztő/leválasztót" építettem, amit rákötöttem a bejövő koax kábelre. és a probléma megszűnt.

Próbáld ki, hogy ha kihúzod a koxaot akkor min marad meg ez a fesz. Ha a szabadon lógó koaxon, akkor nem a set top box okozza :-)

exchange

Ugyanez volt nekem is: Digi Tv rázós gond végin kiderült hogy nem is a DigiTV beltéri hanem maga a TVből jön a feszültség. Na a lényeg a javasolt splitter EPH/PE kötése megoldotta a bajt.

Magát a jelenséget még régen észleltem akkor még asztali gépem volt Tv tunerel rákötve a Koax számítógép konnektorból kihúzva viszont a TV bedugva véletlen hozzáértem a gépházhoz na persze azonnal megcsapot, először csak néztem hogy mi a jóisten rázott meg mikor a konnektorba nincs bedugva, fázis ceruza rá persze világított is, na ott jöttem rá hogy a Koaxból érkezik a ajándék feszültség :D

Szirty

Itt meg épp az EPH/PE összekötés okozta a problémát (búgást). Le kellett választani.
Itt is lehet hogy TV-ből jött a fesz. de valahonnan máshonnan, mert a bejövő koaxon is ott volt amikor nem volt rá csatlakoztatva (nálam) semmi.