Kültéri kábel villámvédelme

Indította by_ron, 2011. augusztus 09., 10:24:43 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

by_ron

A wifi-s villámvédelmi téma kapcsán merült fel bennem a következõ kérdés, amire eddig nem sikerült egyértelmû választ kapnom:

Két épület kültéri réz vagy egyéb kábellel történõ összekötése esetén a villámvédelmi levezetõ patront (ami földelést igényel) minkét vagy csak az egyik oldalra kell telepíteni a megfelelõ védelem érdekében?

Novill

 A villámvédelem több részbõl tevõdik össze. Egyik része a külsõ villámvédelem, amihez hozzá tartozik a felfogó, a levezetõ és földelõ rendszer. Ami kb. a villámáramok 50%-t vezeti le.  Jelen esetben gondolom egy közvetlen villámcsapás esetén a réz kábel elszáll. Villám keletkezésekor elõforduló mágneses térerõ ellen jelenthet védelmet az árnyékolt kábel alkalmazása, természetesen mindkét végén bekötve az EPH hálózatba. Ügyelni kell arra, hogy nyitott hurkok ne keletkezzenek. A villámvédelem további részét képezi (induktív és kapacitív hatások) a belsõ védelem. Ebbe tartoznak bele a különbözõ épületgépészeti vezeték, melyek párhuzamosan futnak a külsõ védelemmel.  Ezek összekötése a megfelelõ szabályok betartásával történik.  A villámvédelem további részét képezi a villám és túlfeszültség védelem. A belsõ védelmek összessége hivatott a keletkezõ villámáram másik 50%-t levezetni. Amit az EPH rendszer és földelõ rendszeren keresztül, illetve a félvezetõkön keresztül fogyasztódik el. Ebbõl is látszik, hogy egy építmény védelmi szempontból egy egységes rendszert képeznek. Nem lehet a védelem egyik részét tökéletesen kialakítani a másik hiánya esetén. Az úgynevezett túlfeszültség védelem lényege hármas védelem alkalmazása régi jelöléssel B-C-D, illetve a mai jelölés 1-2-3 számokkal van jelölve. Az épületbe való becsatlakozáshoz alkalmazzuk az elsõ védelmet, a végpont elõtt pedig a finom védelmet. De ezzel még nem válaszoltam a feltett kérdésre igazán. Azon túl, hogy mindkét végét bekötném a védelembe, mert a védelem szempontjából sajnos mind a két irányba képzõdik egy-egy bejövõ irány szerintem.
Mindenesetre a kérdés jó, kíváncsi vagyok mások szakmai véleményére.

L.ZOLTÁN

Üdvözlöm a Fórum látogatóit !

A legutóbbi nagy vihar ami félelmetes volt,  okozott számomra  egy kis kárt.  A kinti nagy dörgések mellett hallottam  egy kis csattanást egyértelmûen a lakáson belülrõl. Olyan hang volt, mint amikor a kismegszakító leold. Megnéztem, rendben volt mind. Valamivel késõbb telefonálni akartam, de a sima vonal búgás helyett olyan "ûrbõl jövõ" hangot adott a készülék. Van három egyik sem mûködött. Elkezdtem sorban kihúzgálni és a vezeték nélkülit is kihúzva helyreállt a rend. Na mondom biztos bejött a villám, hát valóban a panel errõl árulkodott. Igazság szerint nem is bántam mert már utáltam.

Ekkor jöttek a kérdések! Az egyikkel felhívtam a szolgáltatót: "van e villámvédelem a hálózatukon?"  válasz: "nincs!"
újabb kérdés:"kapható e önöknél valamilyen védelmi eszköz ami a hálózatukról a házamba érkezõ villám ellen védelmet adhatna"  válasz "nincs ilyen" Jó köszönöm akkor majd megpróbálok valamit  felszereltetni. Nem nyúlhatok a hálózathoz mert az súlyos szerzõdés szegés büntetés vonalmegszüntetés stb-stb jár érte, hangzott a jóindulatú figyelmeztetés.

Na kedves kollégák mi errõl a véleményetek?! Szakmai válaszok mellett a jogi rész is érdekel.





Novill

Ugyanúgy, mint az erõsáramú hálózatoknak létezik a gyengeáramú hálózatoknak is védelme. Ennek a lényege, hogy a bejövõ gyengeáramú hálózat becsatlakozási pontján kell elhelyezni az elsõ védelmi eszközt. Vagyis a zóna határokon kell elhelyezni a védelmeket. A másik pont a kicsatlakozásoknál, továbbá a készülékekbe is be lehet építeni. Ez utóbbiak a finom védelem eszközei. Úgy gondolom, hogy a szolgáltatóval leegyeztette nem lehet semmilyen jogi és technikai akadálya a védelem beépítésének.

L.ZOLTÁN

NOVILL, köszi a választ!

Lehet hogy nagyon meleg van, de egy kissé zavarban vagyok
A telefonkábelbe ütött a ménnykû, ami ugye a szolgáltatóé a készülékig. Tehát abba beépíteni tilos bármit is. Vagy lehet kérni rá engedélyt?  Akkor nem értem, hogy a szolgáltató miért nem rendelkezik ilyen kütyüvel. 

nova

A te oldaladon olyan védelmi készüléket építesz be amilyet akarsz. Az õ oldalukon megvan a túlfeszültségvédelem kialakítása. A te oldaladon a te érdeked is, hogy gondoskodj errõl. Nem tudom jelenleg, hogy van  vonalas telefonoknál, de ugye ha ADSL internet szolgáltatást használsz akkor ott már két irányba is haladhat a túlfeszültség. Ha ezt az oldalt nézzük akkor a router, switch, számítógép, smart tv, esetleg játékkonzol eshet áldozatul. Ráadásul itt a fórumon is volt téma, hogy a biztosítók csak akkor térítik meg a villámcsapásból eredõ kárt ha a lakás rendelkezik túlfeszültség védelemmel.
Amúgy nem olyan drágák ezek az eszközök melyeket a gyengeáramú rendszerekhez lehet csatlakoztatni. Vannak egyszerû konnektoros kivitelek melyekhez csatlakoztatható RJ45 és RJ11 csatlakozók is. Persze 100%-os védelem nincsen.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A szolgáltató az épületig biztosítja a csatlakozást. Ide kell beépíteni az elsõ védelmi eszközt a fogyasztónak.  Innen a fogyasztó építteti ki a hálózatot, mely a fogyasztó tulajdona is. Az elõzõekben leírtak a telefon hálózatra is vonatkoznak.

JUVILL


A fórumon a villámvédelem témaköreiben többször foglalkoztunk a belsõ villámvédelemmel. Ez a mostani téma is idetartozik.
Volt már olyan téma is ami a villámvédelem kockázatelemzésével foglalkozott.
Novill kolléga leírta, hogy a zónahatárokra kell telepíteni, szerelni a védelmi eszközöket.
Ezek túlfeszültség levezetõk.
Ez a túlfeszültség most a leírtak szerint a telefonhálózaton érkezett.
De bejöhet minden épülethez csatlakozó fémes hálózaton, kábelen.
A kockázatelemzésnél ezeket mind figyelembe kell venni - mint épülethez csatlakozó hálózatot - és igen komolyan kell felmérni, hogy a bejövõ túlfeszültség milyen gazdasági kárt okozhat.
Még mindig olcsóbb egy lépcsõs túlfeszültség védelem, mint az elektromos berendezések cseréje. Itt erõs- és gyengeáramú berendezésre egyaránt gondolva.
Korábban is írtam, nagyon meg kell nézni a biztosítási szerzõdéseket, hogyan, mi van a villámcsapásokra írva, mert a kártérítés az nyögvenyelõs, vagy semmi.
Nem minden épületre, lakásra csatlakozik optikai kábel. A "drótos" csatlakozású kábeleket érõ villámcsapás nem csak a telefonokat, hanem a számítógépeket is tönkreteheti. De a televíziókészülékeket is.