Megfelelő védőföldelés nélküli védelem?

Indította Novill, 2014. január 24., 18:16:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

czapi

Üdv!

Itt tárgyalják PEN vezeték szakadást és megjegyzik, hogy minél kisebb ellenállású a földelés annál jobb:
Emlékeztető az Érintésvédelmi Munkabizottság 2012. február 1.-jei üléséről

nyaki

Én személy szerint a 10Ω-os Rf értéket nagyon általánosnak tartom, de a szabvány ugye kompromisszumot köt. A lakások helyi földelése szigorúan betartandó kellene hogy legyen. A hírhedt PEN vezető szakadásánál érdekes képet mutat a dolog, hiszen 3 fázis esetén képbe jön a fázisszimmetria is, a lehetséges kioldás biztosítása mellett. Nem lehet ua. egy 10AB és egy 32AB főmegszakító esetén alkalmazandó Rf érték. Míg egy 10AB értékű kismegszakító esetén kb. max. 18Ω lehetne egy minimális Rf, hogy egy esetleges PEN szakadáskor ne mászkáljon el nagyon a szimmetria és egyben határesete is a kioldásnak, addig egy 32AB esetén már kb. max. 5Ω lenne az illő. Nyilván a hurokra vonatkozó érintésvédelmi szabványi számítások még szigorúbb értékeket adnának, de a fázisszimmetria biztosítása is nagyon fontos, amit a minél kisebb Rf-sal közelíthetünk. Sajnos az ideális értéket elérni legtöbb esetben, csupán hiú ábránd marad.
A 10Ω ezért lehet kompromisszum, de azt is tudomásul kell venni, hogy az áramütés veszélyét minimálisra csökkenteni, még ilyen érték mellett is, csak ÁVK alkalmazása mellett lehet!

czapi

Üdv!

Érdekes, hogy nem lehet kiverni az emberek fejéből ezt a 10Ω-t.

A régi visszavont MSZ 172-1-ben volt előírás a nullázás egyik belső feltételeként TT rendszereknél ha a fogyasztó mégis nullázni szeretett volna.

nyaki

Hja ::) , visszavonták és az MSZ HD 60364-4-41 nagyon komoly engedményeket tesz ez ügyben, ami nem jelenti azt, hogy most már leszúrok egy darab vasat, aztán csókolom, hanem törekszem a biztonság minél nagyobb fokozására. Nekem az ügyfelem biztonsága legalább olyan fontos, mint a sajátom. Ez nem lehet szabványi engedményezés kérdése! :-\

czapi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. január 30., 14:18:13 DÉLUTÁN
Hja ::) , visszavonták és az MSZ HD 60364-4-41 nagyon komoly engedményeket tesz ez ügyben, ami nem jelenti azt, hogy most már leszúrok egy darab vasat, aztán csókolom, hanem törekszem a biztonság minél nagyobb fokozására. Nekem az ügyfelem biztonsága legalább olyan fontos, mint a sajátom. Ez nem lehet szabványi engedményezés kérdése! :-\

Ebben teljesen igazad van, arra próbáltam rámutatni, hogy a régi szabványok sem írtak elő értéket TN rendszernél. :)

nyaki

Tudomásom szerint TN-rendszernél a nullázás alapfeltétele volt a max.10Ω-os Rf érték. ;)

czapi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. január 30., 15:02:38 DÉLUTÁN
Tudomásom szerint TN-rendszernél a nullázás alapfeltétele volt a max.10Ω-os Rf érték. ;)

Ezt mondom :), az emberek emlékeznek a TN -re a 10Ω-ra és hogy volt köztük valami kapcsolat, de mi is?
Olvasd már el az első hozzászólásomat a témában, különösen a szabvány idézet 3.3.5.2 pontját.

Novill

Igen sokunkban meg maradt a 10 ohm is és a 2 ohm  is. Viszont nem mehetünk el a csatlakozási pont földelése mellett.  Miért is? Mert a lakások terén szerintem súlyos problémák vannak.   Indítottuk itt a fórumon az ingyenes egyszerűsített felülvizsgálatot.  Ennek keretén belül volt szerencsém jó néhány lakást felülvizsgálni. Ezeket a lakásokat is jellemzően villanyszerelők szerelték. Megosztok néhány lakásnál mért földelési ellenállás mért értékét:
3xB16A ( méretlen oldal) -  15 ohm, TN-re az elosztónál, EPH és ÁVK nélkül.
3xB16A  - 24,3 ohm, ÁVK és EPH nélkül
3xB16A - nincs  mérhető érték ÁVK és EPh nélkül
3xC25A - 67,26 ohm  54,3ohm, ÁVK és EPH nélkül
3xC20A - nagyobb mint 2000ohm, ÁVK és EPH  nélkül
1xC25A - földelés nem található, első mérő fölötti elosztó táblánál Rh mérésnél L-N 0,23, L-PE 4,8 ohm, ehhez hasonló esetek kb. 10db külön lakásonként.

Ehhez hasonló esetekkel lehetett találkozni a vizsgálatoknál. Ezek között voltak új lakások is. 30 vizsgált lakásnál 2db volt elfogadható védelem tekintetében, de ezen belül még hiányosságokat találtam. Remélem nem ennyire rossz a helyzet, csak egy rossz merítési arány a hívások alapján.

Ezért jobban kellene értelmeznünk a számottevő értékeket. Igen is van jelentősége a földelési ellenállás értékeknek, jobban kellene tudatosítani bennünk. Akár az értékek megadásával, akár számításokkal, hogy a gyakorlatban is rögződjön a kollégákban.

nyaki

"...a régi szabványok sem írtak elő értéket TN rendszernél."

Czapi!
Nem értetlenkedni akartam, csupán a fenti megállapításodra reagáltam.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát ez biza lesújtó, Novill! Elő is kaptam az egyik haverom birtokán -igaz lassan 5 éve- készült ÉV jkv-t és -egyik melléképület, azaz konkrétan a műhely,ahol gépeket is használunk, ergo ezért kell még ott is törekedni a tökéletességre- abban rendre 1.0 Ohm mért értékeket találtam, tehát nem lehetetlen "álomszerű" hurokimpi értékeket elérni, "csak" egy alapvetően jól átgondolt, minden kábelvégződésnél lévő elosztónál leföldelt hálózatot kell kiépíteni és persze fontosan a jól elhelyezett, megfelelő érzékenységű RCD-k alkalmazása is.