Szakma kiváló tanulója verseny (Szakmasztár fesztivál)

Indította petike199600, 2014. január 09., 19:15:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600


Simon Endre

Bocs hogy közbeszólok de ....
A közösségi (!) lépcsőház világításnak nem lehet tiltott helyzete csak kényszerkapcsolt, ezért a csillárkapcsoló helyett max váltó kapcsoló alkalmazható. Még inkább szabályszerű  a csillár vagy a váltókapcsoló helyett a  lépcsőházi automatát áthidaló közönséges egysarkú kapcsoló. A feladat szempontjából tökéletesen megfelel ez is. A lépcsőházi  automata tápszintű lekapcsolása nem illdomos , mert ez visszakapcsoláskor a legtöbb automatánál elindít egy felesleges ciklust. Ott ahol zárt lépcsőházas világítás van a kényszerkapcsoló nem is az üzemi tápellátásról hanem a bíztonsági (akkus vagy generátoros) tápról működik és mágneskapcsoló sincs, itt a kényszerkapcsoló a tápot a lépcsőházvilágításra közvetlen (kézikapcsolóval) adja ki. A gyakorlatban a lépcsőházvilágítás javítása, szerelése  csak a táplálás megszűntetésével engedélyezett. A házban ahol lakom igy van szerelve és a kényszerkapcsolt táp a főkapcsoló elötti pontról van természetesen bíztosítottan leágaztatva. A verseny szelleme nem tudom mennyit enged meg, de ne tanítsanak használhatatlan vagy élesben nem alkalmazható ismereteket. Ha ez az "oktatóanyag" nem a nevezett célra szolgálna, hanem modjuk egy időzített szellőzéshez nem szóltam volna.

Sztrogoff

Én még úgy mestervizsgáztam, hogy volt tiltott helyzet is, szállodai kapcsolót kellett elékötni, és az alábbi három állapot állt elő:
esti csúcs: világítanak az izzók
éjjeli üzemmód: nyomógombra indul, időzítés után leáll
nappali üzemmód: nem világít, akármit is csinálok
Persze ehhez kellett egy házmester, aki átkapcsolgatja az üzemmódokat.
Ennek a fentebb linkelt szerkezetnek meg már nem kellett az üzemmódváltó, ahogy olvasom, az előlapon váltható át az esti/éjjeli üzem között.