Panel lakás villanyszerelésének megújítása

Indította nova, 2014. január 09., 15:34:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Nincs két teljesen egyforma ÁVK. Nyilvánvalóan az fog hamarabb leoldani, amelyiknek a kioldási ideje kisebb.

G-man

Tisztelt Szakértő Urak!

Hasonló a helyzetem a korábbi hozzászólókhoz - némi különbséggel.
Albérletbe kényszerültem egy 4 emeletes panelházba egy 3. emeleti bútorozatlan lakásba. Mérnökként (igaz csak informatikus és nem villamos) rögtön a technikai dolgok felé vettem az irányt és sajnálattal tapasztaltam, hogy a lakásban csak földeletlen konnektorok vannak. Laktam már ilyen lakásban, durván tud szikrázni fogyasztó bedugásakor. Maga a ház átesett nyílászáró cserén, de sajnos az elektromos hálózat a lakásban a házzal egyidős. A fali kábelek nagyon rosszul festenek, de úgy általában a konnektorok és még a lakás elosztója is (képet nem posztolok, de nagyon igénytelenül fest, a fedele is hiányos). Előttem 2 csaj lakott, őket nem zavarta a témakör, elvoltak így is.
Egyeztettem a tulajjal: a régi kábelek a fali kábelcsatornából nem jönnek ki (be lehetnek gipszelve vagy ilyesmi) , vésni és lakást szétverni nem akar. Viszont abba belemenne, hogy a régi fali vezetékeket kikössük a lakás elosztójában és falon kívüli kábelcsatornában vigyünk szét új 3 eres kábeleket. A lakásban FI relé nincs, csak 2 kismegszakító. Mivel gáztűzhely (a sütő része elektromos), hűtő, mikró, tv stb. lesz a lakásban, mindenképp erőltetném a témát. A lakásba a mérőórától egyébként 2 vezeték jön be, tehát ha jól tudom akkor egy fázis és egy PEN vezető.

Kérdéseim:

1.) Elegendő lehet 1db ÁVK beépítése az egész lakásra? (40 amperes mondjuk) Természetesen a PEN szétválasztása után
2.) Az ÁVK után kötjük a kismegszakítókat ha jól tudom. Megfelel az 1P C karakterisztikájú kismegszakító?
3.) Hogyan számoljam, hogy mekkora áramú kismegszakító kell és hány darab - hogyan osszam el őket? (Pl. 4 db 10A-es)
4.) Milyen legyen a falkábel? Tömör réz vagy sodort? Átmérő hány mm2? PVC köpenyes duplán szigetelt 3 eres vagy az ereket külön kell vinni?
5.) Van valami komoly veszélye az áramkábelek kábelcsatornán való elvezetésének a falon? (plafonon mondjuk)
6.) Ha veszélyes a téma, megoldás lehet az is, hogy csak PE vezetéket viszem kábelcsatornában és a fázis meg a nulla maradnak a helyükön?

Köszönöm előre is a segítséget. Ha baromságot írok, kérlek javítsatok ki.

Innen indulnék ki a bekötésben:


Simon Endre

Hol van a mérőszekrény(ed) a pincében (alagsorban) vagy a lépcsőházban a saját szinteden? Hol van a mért főelosztó a bejárati ajtó felett vagy a bútorlap közműburkolatra szerelve, milyen vastag és milyen anyagú-érszerkezetű az állítólagos PEN vezeték? Mikor épült a ház? Van-e a "vizes" helyiségekben a dugaljzatoknak tényleges érintésvédelmi ? Hány konnektor van a fürdőszobában ? Ezek ismeretében tudok segíteni.

G-man

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2019. július 19., 21:44:25 DÉLUTÁN
Hol van a mérőszekrény(ed) a pincében (alagsorban) vagy a lépcsőházban a saját szinteden? Hol van a mért főelosztó a bejárati ajtó felett vagy a bútorlap közműburkolatra szerelve, milyen vastag és milyen anyagú-érszerkezetű az állítólagos PEN vezeték? Mikor épült a ház? Van-e a "vizes" helyiségekben a dugaljzatoknak tényleges érintésvédelmi ? Hány konnektor van a fürdőszobában ? Ezek ismeretében tudok segíteni.

A mérőszekrény a lakás szintjén,  3. Emeleten van a folyosón. A mért főelosztó a bejárat felett van a falra szerelve. Elnézést kérek, nem voltam elég körültekintő, ugyanis 3 veteték jön be a lakásba: fekete, kék és piros. Elég vastag, tömör alumínium vezetékek ezek. Sajnos nem tudom, mikor épült pontosan a ház. Igen, csak a fürdőszobában van 1db érintésvedett konnektor. Ezen kìvül van még egy tápegység féle a kismegszakítók mellett - a kaputelefoné.