Földelés érték?

Indította deve94, 2013. november 21., 17:39:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

deve94

Kedves Kollégák!

1.)Töltögetem a tesztkérdéseket az ÉV vizsgához, és több helyen világos, hogy a TN rendszer ún. alátámasztó földelésének az "értéke nincs meghatározva", vagy "nincs számszerű kikötés". Az oktató sokszor elmondta, hogy a földelést mérni kell!; Jó megmérjük, de akkor mihez képest? Tapasztalt kollégáktól 10 Ohm-ra emlékeztem, de ezek szerint ez itt már nem érvényes, csak a villámvédelmi célú földelőknél?

2.) 5.24-es kérdés:
Földelési hurokellenállás mérésnél mekkora értéket kell alapul venni a védőföldelés értékelésénél?
a, a hurokellenállás mért értékét
b,      " "  2/3
c,       "  "  fele
én a felére tippeltem, de a kulcs szerint az a, válasz a helyes.   Mit gondoltok?

köszönöm a segítséget!
Üdv:  Deve94   

czapi

Üdv!

Szerintem a könyv 6.4.2.8. Földelési hurokellenállás mérése című fejezete vonatkozik ide.

tothgyula

Valóban az "a" pont a helyes. Korábban felezni kellett a mért földelési hurkot, de megdőlt ez a szisztéma. A 10 ohm alatti érték viszont követelmény a PEN vezetők földelésénél. Üdv: Toth Gyula

nyaki

Még szép hogy a hurkot.
A védővezetőn keresztül és nem közvetlenül a földelőnél mért földelési hurokba beletartozik minden, a kötések átmeneti ellenállásától kezdve a vezeték impedanciáján át a földelő földelési ellenállásáig minden. A biztonságos üzemeltetéshez nem elég, hogy a földelőnek jó az értéke, az odáig vezető út is legyen tökéletes és ha abban bibi van, akkor cseszheted a jó földelő értéket. ;)

deve94

Köszönöm Nyaki a választ;
talán azt értettem félre, hogy nem földelési értékre utal, hanem a védőföldelés értékelésére; így az érintésvédelem értékelésére, amit az egész hurokellenállás alapján lehet megtenni.

Üzenet összefûzve: 2013. november 22., 00:53:44 DÉLELŐTT

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2013. november 21., 18:43:45 DÉLUTÁN
Valóban az "a" pont a helyes. Korábban felezni kellett a mért földelési hurkot, de megdőlt ez a szisztéma. A 10 ohm alatti érték viszont követelmény a PEN vezetők földelésénél. Üdv: Toth Gyula
Hol található az erre vonatkozó utalás? (10 ohm alatt)

Novill

Az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabványnál a TN rendszerrel kapcsolatos résznél, továbbá a régi  nem hatályos MSZ 172-1:1986 szabványnál a nullázás feltételeinél olvasható a 10 ohm -nál nem nagyobb értékről.

faxelektro


      Jó estét kivánok
 
   Egy mai esetről szeretnék tanácsot kérni. Egy udvaron két lakás van egymásután
  az egyik ujjlakás külön merő külön betáp ujjszerelés.A másik egy régi lakás annak is
  külön betáp külön merő Mivel a régi lakás  biztosíték táblájába csak null-fázis jön be 
  egy dugaljba sincs földelés és vásároltak egy mosogatógépet a földelést a másik
  lakás legközelebb levő elosztódobozából hozták a padláson át egy 4-es réz vezetékkel a mosogatógép dugaljához. A régi lakás 2,5-ős alumínium vezeték.
Az ujjlakásban felújítás végett elkellet költöztetni azt az elosztódobozt amelyikből
a földelést kikötötték. Amikor le kötöttem a régi lakásba menő földelést megrázott
    Mi lehetett az oka ?
                                              Köszönöm a segítséget

Gyurmaúr(fi-relé)

hát figyu, ez nekem kissé zűrösnek tűnik. Szerintem az lenne a legjobb, ha a régi kecónak is kiépítenél egy zsírúj 10-es PE vezetőt, akár onnantól indítva, ahol a felújított kecóé indul, mert ott valószínűleg még megfelelő hurokimpi érték áll fenn?! Fi-relét mindegyik kecóba rakj be! Nem tudom, 1 vagy 3 fázisú a kecók betápja, illetve van-e vezérelt áramkör?? Ha van, tehetnél fel fotókat is, mert azok alapján okosabbak leszünk és esetleg még találunk mondani neked vmi nagy igazságot... ;)

Novill

Először is nem jó megoldás, hogy két külön álló rendszer ( mérőhöz tartozó) keveredik egy lakáson belül. A biztonsági és felelősségi kérdésekben is elgondolkoztató. Tehát egy másik lakás rendszeréből át hozod a földelő vezetőt, ami rázott nem kontrollálható.  Vagyis jelen esetben nem megfelelő,mert azon nem folyhat hibaáram ha minden rendben van. Ezen így vagy hibaáram folyik, vagy fogyasztó van rá kötve. Ezért fontos a becsatlakozási ponton földpotenciálra hozni a PE vezetőt. Ehhez hozzá tartozik a megfelelő földelési ellenállás érték és a tökéletesen kialakított EPH hálózat is.

deve94

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. november 22., 06:46:09 DÉLELŐTT
Az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabványnál a TN rendszerrel kapcsolatos résznél, továbbá a régi  nem hatályos MSZ 172-1:1986 szabványnál a nullázás feltételeinél olvasható a 10 ohm -nál nem nagyobb értékről.

A szabványban még nem, de a tanfolyami jegyzetben megtaláltam, hogy A nullázás belső feltételeként ki kell alakítani az EPH hálózatot és azt  vagy betonalapföldeléssel, illetve/vagy méréssel igazoltan 10 ohm alatti földeléssel kell összekötni.
A PEN vezetőről általában találtam azt, hogy mindig földpotenciálon legyen, máshol előforduló hibák ne okozhassanak benne veszélyes szintű potenciálemelkedést.