A meglévő lakások villamos hálózatának biztonsági szintje, ÉV és tűzvédelmi.

Indította Novill, 2013. június 08., 21:36:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szerinted van-e értelme egy ilyen jellegű kezdeményezésnek?

Semmi értelme, mert ez csak kiadással jár. Nem valószínű, hogy ez változtat az emberek gondolkodásmódján.
5 (8.1%)
Van értelme, mert munkát is hozhat és talán pár embernek változik a hozzáállása a villamos hálózat biztonságáról.
57 (91.9%)

Összes szavazó: 62

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
Nyitott kaput döngettek. A KLÉSZ és a 14/2004.(IV.19.)FMM rendelet is elolvasható aNET-en. A szabványok sajnos még nem!
Én már a boylerek áramkörébe is külön ÁVK-t építek be, csak így vállalom. Ezt legtöbbször elfogadják a megrendelők. Mivel az a 2-3V is csipked!!De javaslom a fém tusoló gégecső cseréjét is műanyagra. EPH mindenek felett és műszeres mérés! Ez a biztos!
30 éves tapasztalattal írom ezeket. A Villanyszerelők Lapja rendszeresen közöl villamos baleseteket, amelyek megelőzhetők lettek volna. Tisztelettel:Toth Gyula

JUVILL


Nyitott kapuk döngetése.
Megkérlek, egy kicsit jobban magyarázd meg ezt légy szíves.
A KLÉSZ valóban érvényben van, 1981-es IPM rendelet adta ki. Ez eddig rendben.
De ezt a lakosság túlnyomó része nem ismeri azóta sem.
Hogy te a biztonságos szerelésre törekszel, az természetes.
De mi van azokkal a lakásokkal, melyekben érintésvédelem még foghíjasan sincs, és a tulajdonos nem is sejti milyen veszélyek között van nap-mint nap.
Feltételezhetően azt sem sejti, hogy baleset bekövetkezése esetén őt vonják felelősségre, még akkor is, ha nem ismeri a KLÉSZ-t.
Valahogyan itt kezdve kellene bezárni a kaput. ;)

Villanyreszelő

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. június 24., 17:38:10 DÉLUTÁN
Örömmel számolhatok be ma is kint voltam egy helyszínen vizsgálatot végeztem.  Leírom a tényeket a helyszínen tapasztaltakról , nem írom le a megoldásokat. Ami lehetőséget ad arra,hogy mások is el mondják a véleményüket szakmailag. Ezzel lehetőséget biztosítva a fiatal tanulni vágyó kollégáknak.

A részleges vizsgálat leírása: egy fázisú becsatlakozás 32 A. A mérő alatt található 100x100-as dobozba csatlakozik 5,5mm átmérőjű vas ( nem tűzi horganyzott), a dobozban réz egycsavaros  ( a szorító körbe forgatható)szorítóval van rákötve Mkh 6-os zöld/sárga vezeték. Ez a vezeték a mérő szekrény méretlen részén van keresztül vezetve.  A mérő mögötti belső falon található az első fogyasztói elosztó tábla.Az elosztó táblában 3 db fi relé van beépítve 30 mA-sak. EPH hálózat nincs kialakítva. A tető síkjától kb. 2m-re kiáll a gázkazánhoz tartozó fémkémény. Külső villámvédelem és túlfeszültség védelem  nincs kialakítva.  Többször történt túlfeszültség miatt kár az utóbbiakban. A mért értékek: bejövő PE vezető földelési ellenállás értéke 50 ohm felett volt,  a nulla vezető és fázis vezető közötti hurokellenállás érték 0,35 ohm. Az elosztó szekrény PE sínje és a fázis vezető közötti hurok ellenállás értéke 80 ohm, az elosztó melletti gázcsőnél 45 ohm hurokellenállás érték volt mérhető. A védő vezetőfolytonossága szúrópróba szerű vizsgálatnál folytonos volt. A próbalámpa PE és a fázis vezető között világított rendesen  :). A villamos hálózat 2005-ben készült újonnan.

Továbbra is várjuk az akcióhoz csatlakozó kollégákat és szakmai véleményeket.

Megpróbálnom megsaccolni a hiba okát.
Túlfeszültség okát a nulla vezetőnél keresném.
Hiába van nullázva a rendszer,ha a földelés alul méretezett,és a korrózió,csatlakozási hiba miatt magas az ellenállása.
Az EPH rendszer javítana rajta biztosan ha lenne.

Novill

 Elméletileg a villámvédelem,túlfeszültség védelem , Eph kialakítás,vezetékes ( régi elnevezés) érintésvédelem  külön- külön fogalmaknak számítanak.  De ezek a fogalmak a gyakorlatban egy  közös egységet képeznek a védelem kialakításában.  A rendszer nem volt nullázott. A dugaszoló aljzat védőérintkezőjénél a volt a beégés a túlfeszültség miatt. A potenciál kiegyenlítésre is gondolnunk kell  :).

tothgyula

Tisztelt Olvasók és Kollégák!
A 11/2013.(III.21.)NGM rendelet, A gáz csatlakozóvezetékekre, a felhasználói berendezésekre vonatkozó műszaki biztonsági előírásokról szeretném itt leírni a fontosabb leközölt kötelező előírásokat. A rendelet 106 oldal, de érdemes alaposan átolvasni.Ráadásul ez ingyen olvasható és letölthető, nem úgy mint a (NEM KÖTELEZŐ) szabványok. A rendelet 3132 pontja előírja az érintésvédelem, éstűzvédelmi követelményekre vonatkozó megoldásokat.továbbá a fürdőkádat vagy zuhanyt tartalmazó helyiségben elhelyezett gázfogyasztó készülék villamos védettségét. a 3212 pont a védőtávolságokkal(erősáramú kábel, víz stb.) foglalkozik. A 32617pont foglalkozik a házi nyomásszabályozókkal. A rendelet 421 pontja foglalkozik a gázfogyasztó készülékek villamos csatlakozásával. ÚJ LÉTESÍTÉS ESETÉN GÁZFOGYASZTÓ KÉSZÜLÉK KÁD FÖLÉ NEM TELEPÍTHETŐ! A 4243 pont ír a villamos hálózati csatlakozással rendelkező készülékekről.RCD 30mA-es szükséges!  A 427 pont az erősáramú villamos hálózatra csatlakoztatást írja le! A 428 pont ír a robbanás elleni védelemről! Az 5111 pont ír a kivitelező felelősségéről. Az 513 pont ír a villámvédelemről. érintésvédelemről. Az 5531 pont előírja, hogy a gázfogyasztó készülék csak akkor helyezhető üzembe, ha az előírt feltételek teljesülnek. Remélem felkeltettem érdeklődésüket és a biztonság érdekében, no meg a szakmai presztízs miatt is betartjuk az előírásokat. Tisztelettel Toth Gyula

nova

Egy újabb jelentkezővel bővült a lista, Pápa városából csatlakozott egy újabb kolléga a kezdeményezéshez.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Öröm látni, hogy lassan kezd növekedni a jelentkező kollégák száma.
Remélem,hogy a fogyasztok is majd kezdenek jelentkezni  egyre többen. Ez csak idő kérdése. Javaslom a kollégáknak a saját területükön népszerűsítsék ezt a felhívást.
A cél,hogy minél kevesebb legyen a villamos baleset. Ezt segítené elő az egyszerűsített  felülvizsgálat. Szomorú a helyzet amikor bekövetkezik egy halálos kimenetelű villamos baleset. Sajnos a körzetemben az elmúlt héten is bekövetkezett egy családi házban egy halálos kimenetelű baleset. Most van folyamatban a rendőrségi hatósági kirendelésem.  Ezek szakmailag egyszerű feladatoknak minősülnek a gyakorlatban.   A jogszabályok és a vonatkozó szabványok műszaki előírásokat fogalmaznak meg. Ezek között vannak a gyakorlatban vitatható előírások is. Úgy gondolom, hogy az egyszerűsített felülvizsgálatnál szigorúan ki kell térnünk a védőföldelés szakszerűségére, meg kell mérni a földelési ellenállás értékét figyelembe véve az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány ide vonatkozó pontjait. A vezetékes érintésvédelmi  ( régi elnevezés) módnál a szakszerű nullázás kialakítása nagyon fontos. Ugyanígy az áramkörökkel elmenő védő vezetők folytonossága. Az egyen potenciálra hozást is vizsgálni kell. Úgy gondolom  a lakásoknál a mérőből kijövő mért vezetékre ha közvetlenül csatlakozunk az áramvédő kapcsolóba (itt lehet több ÁVK-t is alkalmazni a jó logikának megfelelően) , akkor szinte majdnem( kb 98%) kizárható a halálos kimenetelű baleset. Ez ugyan szigorúbb követelményt jelentene a szabványokhoz képest, de egy ember élet védelme érdekében érdemes lenne felvállalni. Ezeket elsősorban a fórumra látogató nem szakembereknek írtam le,mivel a szakemberek ezekkel már tisztában vannak.
A lakás első elosztó táblájánál a vizsgálatkor már első látásra látszanak a problémák többnyire. A nem szakmabeliek  meg vannak győződve sok esetben, hogy tudnak villanyt szerelni.  Pedig a villanyszerelés nem csak abból áll ha betudnak kötni egy lámpát,kapcsolót és dugaszoló aljzatot, úgy hogy működik is. .

NagyPS

Nekem most volt az első ügyfelem. A tanulság a következő volt:
- generálkivitelező, persze tervek nélkül
- nincs sehol eph villanybojler
- nincs FI relé
- nincs feliratozva melyik biztosító mihez tartozik
- nem lesz nagy konyha de oda is 1,5mm2 réz vezeték megy
- biztosítónál vezetékkel van közösítve nem ehhez való sínnel.
- fűtés villamos nem javasoltak hőtárolós kályhát = nem javasoltak vezérelt áramot ami a bojlernek is jó lett volna.

Novill

Itt a villanyszerelő kivitelező egy kicsit le van maradva  :). Ennél már csak az a meglepőbb amikor egy villamos biztonságtechnikai felülvizsgáló lakásánál nincs beépítve fi relé  ;). Mert már ilyen esettel is találkoztam.

Novill

Mi villanyszerelők mennyire figyelünk vajon oda saját lakásunk villamos hálózatára oda?
Nálam a nappali és éjszakai áramkörök el vannak látva fi relével. Kb. 3 éve néztem az elosztó táblánál és néhány helyen műszeresen , akkor jó volt. Most egy villamos berendezést vizsgáltam műszeresen  hatósági megbízásra és pincéből hoztam fel a villany hosszabbítón. Meglepődtem amikor rá jöttem 2 konnektornál  rájöttem, hogy a PE és fázis vezető között 190 V-t mértem. A hibát megkerestem és egy márkás (w...) kötőelemnél volt lazulás.
Tehát nem elég tudnunk, hogy minden renden van, biztos jó.  Mert bizony az ellenőrzés olykor még nálunk is elfér.

De sokan vannak akik, úgy gondolják működik minden, akkor minden rendben van. Az érintésvédelem az amit nem látunk közvetlenül, hogy működik vagy nem. Csak akkor van a baj amikor működnie kellene, de mikor rájövünk,hogy nem működik az már lehet, hogy későn van.