Laptoppal a fürdőkádban

Indította Novill, 2013. március 12., 20:24:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Nekem az a véleményem, hogy ezek a témák hasznosak. Lehet belőle tanulni.
Ha visszanézitek a hozzászólásokat, még az elején leírtam véleményem, hogy hiába a 19V-os törpefeszültség. A szekunder oldalon olyan áramerősség lép fel, ami az emberi szervezetre veszélyes. Az emberi gondatlanság egy másik fejezet. Lehet vitatkozni azon, hogy ha lett volna KLÉSZ szerinti szerelős ellenőrzés, akkor van-e baleset. Védővezető szakadás előfordulhat a szerelői ellenőrzés után is.
Bennem felmerül más kérdés is. A laptop primer oldali tápja milyen dugaszoló aljazatról üzemelt? Feltehetően ez azonnali ellenőrzésre került. Az EPH műszaki állapota a lakásban. Még ha ezek mind rendben vannak, és nincs ÁVK kiépítve, akkor is felléphet a kioldószerv működéséig olyan áramerősség - akár törpefeszültségnél is - hogy az az emberi szervezetre halálos lehet, még akkor is, ha az adott esetben van érintésvédelmi kapcsolat a betáplálás védővezetőjén keresztül.
De ne feledkezzünk meg a jelen esetben a vizes környezetről sem, ami a villamosságot tekintve eleve áramütés veszélyét hordozza magában.

Villanyreszelő

Talán ha a szerelő lefényképezi a dugaszolót,mérés közben,vagy szerelői ellenőrzés közben,akkor most nagyon meg tudná magát védeni.
Én szoktam fényképezgetni,amint láttátok raktam fel képeket szerelésekről,sőt mérést is szoktam fényképezni.
Vajon értett e a dolgához a szerelő?
Sajnos az eddigi tapasztalataim alapján az embereket nem lehet megfélemlíteni,egyszerűen nem vesznek tudomást az elektromos áram emberi szervezetre veszélyes hatásairól,egyszerűen nem foglalkoznak vele,nem számít semmi,minél olcsóbb legyen,aztán jól van.

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 16., 15:09:22 DÉLUTÁN

Ha visszanézitek a hozzászólásokat, még az elején leírtam véleményem, hogy hiába a 19V-os törpefeszültség. A szekunder oldalon olyan áramerősség lép fel, ami az emberi szervezetre veszélyes.

Az esetnek semmi köze nincsen a törpefeszültséghez és ahhoz, hogy törpefeszültségen milyen áramok léphetnek fel.

JUVILL

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. március 16., 15:35:25 DÉLUTÁN
Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 16., 15:09:22 DÉLUTÁN

Ha visszanézitek a hozzászólásokat, még az elején leírtam véleményem, hogy hiába a 19V-os törpefeszültség. A szekunder oldalon olyan áramerősség lép fel, ami az emberi szervezetre veszélyes.

Az esetnek semmi köze nincsen a törpefeszültséghez és ahhoz, hogy törpefeszültségen milyen áramok léphetnek fel.

Üdv. Szirty!

Nekem viszont nem ez a véleményem.
A laptop tápegységét megtápláló 2s+f csatlakozó szerintem nem igen volt a kádban.
A leírtakból azt veszem ki, hogy a szekunder oldali 19V-os betáplálás, és a szekunder oldali árama okozta a balesetet.

Novill

Szirty!
Oké nem nem parkolunk oda ,és nem lopják el az autót! :) De ettől függetlenül szerepel a második ok is, amin lehet vitatkozni. Tény, , hogy ebben az esetben még ha emberi mulasztás is történt, úgy hogy megfelelő minősítésű a tápegység.  Viszont el lehet ezen gondolkozni! Lehet, hogy nem árt változtatni ebben az esetben a műszaki fejlesztés során.
JUVILL!
Természetesen a dugaszoló aljzat került először ellenőrzésre, mert ide volt csatlakoztatva a tápegység. Ez földelt ( 2s+f) és PE vezető nélküli volt, mint az elsődleges ok. Az adott esetben jelenhet veszélyt az egyenáram is, de ott feltehetően nagyobb aramérősségnek kell keresztül folynia.  Az egyenáram élettani hatása más mint a váltakozó áramnak. Amiben egyetérthetünk gondolom , hogy DC 19 V egyenáram és a 230V váltakozó áram élettani ( testen átfolyó veszélyes áram ) hatása tekintetében a váltakozó áram a veszélyesebb e tekintetében.
Villanyreszelő!
Ez egy régi lakás a felelős meghatározása nehéz, mivel a szerelés nagyon régi, a tulajdonost lehet felelősségre vonni, mert nem tudja bizonyítani a KLÉSZ szerinti gyakorisággal az év. szerelői ellenőrzést. Ezen kívül lakásokban sokszor nem szakemberek is végeznek villanyszerelői feladatok. Ilyenkor a rendőrség, ügyészség, ügyvédek és bíró részt vesznek a munkában, nem egyszerű feladat. De tény, nekünk villamos szakembereknek nagyon körül tekintően kell végezni a munkánkat.

Üzenet összefûzve: 2013. március 16., 17:18:33 DÉLUTÁN

JUVIL!
Igen a szekunder oldalon történt a baleset, mert hiba folytán 230V alá került a negatív pólus. Ha már szakmai fórum akkor értelmezzük a MSZ 2364-410 szabvány ide vonatkozó pontját, melyet beidézek, érdekes :)
A témánál maradva itt a törpe feszültség vonatkozásában beszélhetünk SELV, PELV és FELV áramkörökről. A kapcsolást nézve, amit egyik kolléga töltött fel a PELV földelt törpefeszültségről beszélhetünk itt jelen esetben, ha jól értelmezem.

"Az MSZ 2364-410 szabvány 411.1.1. pontból idézve a PELV- áramkörök esetén (az áramkör és a test földelhető) a 411.1.5 szakasz előírásai teljesülnek.

411.1.5.2. abban az esetben, ha a szerkezet csak száraz helyiségben használatos és az emberi test vagy állati test várhatóan nem érintkezik aktív részekkel nagy felületen, váltakozó áram esetén 25 V effektív értéket és hullámmentes egyenáram esetén a 60 V-t.
Minden más esetben váltakozó áram esetén a 6V effektív értéket és hullámmentes egyenáram esetén a 15 V-t

Itt még a védettségről is szó van."
Az hogy termék megfelel a vonatkozó szabványnak, nem törvényszerű, hogy biztonságtechnikai szempontból elfogadható, vagyis vitatható!
Hogy is van ez!


Szirty

Helló Novill!

Értelmetlen amit írsz. A baleset oka nem a tápegység volt.
Érthetetlen miért foglalkozol vele ennyit.
Falra hányt borsó minden érv? :-)


Üzenet összefûzve: 2013. március 16., 17:49:08 DÉLUTÁN

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 16., 15:43:54 DÉLUTÁN
Nekem viszont nem ez a véleményem.
A laptop tápegységét megtápláló 2s+f csatlakozó szerintem nem igen volt a kádban.
A leírtakból azt veszem ki, hogy a szekunder oldali 19V-os betáplálás, és a szekunder oldali árama okozta a balesetet.

A leírtakból az derül ki, hogy a feszültség alá került védőföld feszültsége átjutott a szekunder oldalra. Tekintve hogy (mint itt az kiderült) a szekunder negatív olykor összeköttetésben van a primer PE pontjával, ez nem meglepő.
Ebből következően a szekunder oldali törpefeszültségnek semmi köze a balesethez, hiszen a baleset akkor is ugyanígy bekövetkezik, ha a szekunder oldalon nincs meg a 19V-os feszültség (hanem 0V van ott).
Ez nyilvánvaló, hiszen a halálesetet okozó áram nem a tápegységből származott, hanem a hibás PE hálózatból!

JUVILL


Üdv. Szirty!

Úgy látom, hogy nem egy hajóban evezünk szakmai szempontból.
Az érintésvédelmi osztályokból, a védővezetős érintésvédelemből, és a laptop III-as érintésvédelmi szekunder oldali betáplálásából nem hiszem, hogy szemináriumot kellene tartani, de évtizedes tapasztalatom alapján szívesen vállalkozom rá. :)
Az valóban kiderült, hogy a primer oldali betáplálásnál nem volt kiépített védővezető, de a 2s+f csatlakozó kábel úgy tudom nem került vízbe, az egy más kérdés, hogy a nem megfelelő IP védettség is közrejátszott az áramütéses balesethez.
Ennek ellenére is az a véleményem, hogy az áramütéses baleset az esetben is megtörténhet, ha a védővezetős érintésvédelem hatásos, mivel a védelmi szervek lekapcsolásig felléphet a berendezések testén a megengedettnél nagyobb érintési feszültség.
Ebben az esetben ez még fokozottan jelentkezik, a víz, a vizes környezeti hatás miatt.
A véleményem mellett kitartok, mivel nem a törpefeszültségről lehet áramütést kapni, hanem a 4,7 A-os áramtól, mivel az emberi szervezetre már 100 mA is életveszélyes.
A laptop táp szekunder oldala 19V-os hálózatot ad. Ez valóban III-as ÉV osztálynak felel meg, melynek a felső megengedett értéke 50V. De ezt a 19V-os szekunder oldali tápot sem a vízbe tervezték, akkor sem ha lett volna fémes PE kapcsolat, és akkor sem ha nem.
Azon megint lehetne vitatkozni, hogy amennyiben egy tápegység szekunder oldaláról törpefeszültség ágazik le, a tápegység eleve kettős szigetelt, akkor azt miért kell 2s+f csatlakozóval megtáplálni a primér oldalon.
Az biztos, hogy nem azért, hogy akkor vízbe lehet vinni. ;)
De egy 50V-os hálózat esetén is az áramerősség a teljesítmény függvénye.
Megbocsáss, de ezzel részemről lezárom ezt a vitát.



flatskerrobert

    Ha jól értem akkor egy régi szerelésű házról van szó, ahol a kétsarkú dugaszolóaljzatot lecserélték 2+f. dugaszolóaljzatra. Az  most lényegtelen, hogy süllyesztett vagy falon kívüli az aljzat. És ebbe dugaszolóaljzatba dugták be a tápegységet, ami valamilyen oknál fogva a dugaszolóaljzat PE pontja, feszültség alá került.
Régebben úgy a 70-es években sajnos gyakori volt, hogy a kétvezetékes dugaszolóaljzatot lecserélték 2+f. dugaszolóaljzatra és a nullát átkötötték a PE pontra "ezermesterek". Már a 60-as években a fürdőszobákban védővezetős dugaszolóaljzatokat kellett kiépíteni. Lehet, hogy melegpadlós szoba volt régen és csak később alakították át fürdőszobává? Vagy valaki valamit csinált az elosztónál és ennek az áramkörnek a vezetékét felcserélte és lehet, hogy éveken át a dugaszolóaljzat PE pontja feszültség alatt volt!!! Sajnos ilyenekre is volt példa.
Lehet vitatni a tápegységet, hogy mért ilyen mért olyan, de jelen esetben szerintem nem ez volt az alapvető hiba, ha nem az installációs hálózat kialakítása. Ezek a tápegységek biztos, hogy (safety) III ÉV osztályúak.
Ettől függetlenül a "millió-egy" fajta laptop tápegységek behatóbb hatósági vizsgálatát is célszerű lenne, elvégeztetni az importőrnek nem csak a "karácsonyfa izzókat"!
Eszméletlen mennyiségű szemét hulladék villamosipari termék kerül be az országba. Vajon honnan?
   Egyébként a téma jól felkeverte a vizet, nagyon helyes, de, hogy valaki ezért meghalt, az tragikus!
FR.

nyaki

Mint említettük van olyan aminek van védővezetője, de az általában a túlfeszvédelemben és a zavarszűrésben vesz részt. A kérdéses laptop tápja gondolom az a típus lehetett, amelyiknek a már említett néhány nF-os szűrőkondijai a primer oldali N-PE és L-PE pontja közé volt kötve. Úgy vélem, hogy véletlenül pont a negatív sarok felőli közös PE-L kondija került a fázis vezetőre, ezért a kondenzátoron átfolyó minimális áram okozta a halálát a megboldogultnak. Ennek kiderítése műszaki feltárás feladata.
Itt véleményem szerint a 19V-os rész önmagában nem képes áthajtani annyi áramot még a vizes testen sem, ami halálhoz vezethet. A halálos áramütés csakis a PE vezetéken keresztül történhetett a fenti kialakítások miatt.
Ha nem lett volna összekötve a táp negatívja a PE ponttal, akkor kizártnak tartom, hogy bármi is történt volna a megboldogulttal, tehát a táp tette a dolgát, amire készítették vagy helyesen, vagy helytelenül, az egy másik kérdés, de az biztos, hogy a védővezető nélküli dugalj volt egyértelműen a hibás, vagyis az a fickó, aki kiépítette, illetve, aki a fürdőkádban használta a védelem nélküli készüléket.
Lassan el fogunk jutni odáig, mint a nagy USA-ban, hogy még egy kalapácsra is ráírják, hogy pl. "...a kalapáccsal ne üss az ujjadra, mert sérülést okozhat!". Ilyen egyszerűen megfogalmazva, a biztonsági címkék garmadája található meg egy rohadt kalapácson is, mert annyi a konzumidióta és az ebből adódó precedens per, hogy Dunát..., akarom mondani, Missisipit lehetne vele rekeszteni.
Én mondom, nagy az Isten állatkertje!

Novill

 flatskerrobert!
Még egyszer pontosítom röviden az esetet! Süllyesztett 2s+f dugaszoló aljzat szerelése során a fém rögzítő köröm és műanyag doboz közé szorult a fázis vezető. A fázis vezető szigetelése megsérült és ezáltal a védőérintkezőre fázis került. Megjegyzem nem minden típusú szerelvénynél történik ez a kialakítás miatt. A villamos hálózatnak nem volt közvetlen PE csatlakozása, ezért nem működött a zárlat védelem. A hiba elsődleges oka a védőföldelés hiánya volt. Eddig ezt szabványokkal meg lehet pontosan magyarázni, hogy nem miért nem megfelelő. De mivel a baleset a szekunder oldal érintése során keletkezet, a szabványnak megfelelően kialakított tápegységen keresztül következett be. Vagyis folytonos volt a veszélyes áram útja a primer és szekunder oldalon keresztül. Ezért idéztem be a szabvány idézetet erre, a megfelelőség bizonyítására. Igen a III.-as ÉV osztály ismert fogalom a törpefeszültség vonatkozásában. De itt vannak az érvényes MSZ 2364/ MSZ HD 60364 szabvány sorozatok, ami szerint megfelelő  ( feltehetően a termék szabványnak is) biztonságú a tápegység. Itt földelt törpefeszültségű rendszerről beszélünk. Ez egy példa volt. Lehet csűrni csavarni a témát rágódni rajta, de a lényeg az, hogy tápegység rendszer kábelén keresztül történt az áramütés.