Kiálló csapos védőérintkező

Indította pgz, 2013. február 28., 18:46:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

Kérlek segítsetek, mit lehet mondani olyan külföldi gép 1 fázisú dugaszolóaljazatról, amelynél nincs oldalvédőérintkező, hanem kiálló csap van védőérintkezőnek bekötve, Okoz ez problémát azon kívül hogy csak olyan dugaszoló villa csatlakoztatható, amelyik ilyen módon van kiképezve?

A megoldás több szempontból jobb mint az oldalvédőérintkezős, mert pl. a fázis-nulla meghatározott, nincs vele annyi gond, nem törik-nem hajlik vissza, de a magyar szabványoknak megfelel-e.??

JUVILL


Magyar Szabványban ilyen nem volt, és kétlem, hogy lesz.
A csatlakozó aljzat az MSZ EN 60309-1, a csatlakozó dugó az MSZ EN 60309-2 számú szabványnak felel meg.
Mivel "európaiak vagyunk" el kell fogadni. A Tracon például (de már gyártó is) rendelkezik ilyen termékekkel. A védővezető csatlakozásból az érintésvédelem tekintetében sok mindent nem lehet levonni, ha jó a kontaktus, a berendezések fémtestéhez a folytonosságot biztosítja.
Hogy az MSZ EN 60364 számú szabvány mit ír ehhez, azt nem tudom.
Az viszont biztos, hogy nem éppen általános a használata.
Mi akadálya lehet a dugvilla, vagy beöntött kábel esetén az egész cseréjének?

Novill

Az előttem hozzá szólóval egyet értve, de néhány gondolatot fűznék hozzá még.
Egyre jobban elkerülhetetlenné kezd válni, hogy eltérő aljzatok és dugaszoló villák jelennek meg még az unión belül is. Amit a szabványokon túl mérlegelni kell azok a következők:
Minden körülmények között biztosítani kell a védővezetők folytonosságát és stabil érintkezését.
Az aljzatokba csatlakozó villáknak az előzőekben leírt feltételeknek meg kell felelnie.
Továbbá más eltérő aljzatok és villák esetében a kölcsönös csatlakozások biztosíthatóak legyenek az előző feltételek mellett.
Ha ezen feltételeknek megfelel, akkor biztonsági szempontból elfogadható, ellenkező esetben nem.
De valószínű egyszerűbb dugaszoló villa csere, vagy ilyen problémák kiküszöbölésére léteznek fordító csatlakozók is.

Fecó

Utóljára Csehországban szerelvényeztünk egy lakást, ahová ilyen dugaszoló aljzatokat szereltünk fel, ott ezt használják (úgy emlegetik "francia szabványos") Igazából az újabb készülékek csatlakozó villái alkalmasak a Mi aljzatainkhoz is, és a villa alján van egy hüvely, ami a dugaszoló aljzatból kiálló földelőcsapot is tudja fogadni. Itt a fő kérdés, hogy aljzatot fel lehet-e szerelni a lakásba más típust szerintem...

Simon Endre

Szervusztok szakikák !
A pozitív csapos érintésvédelmi csatlakozó valamikor magyarországon is elfogadott és használt volt, üzletben is árusították berendezést is árultak így felszerelve. Ez a korszak az egykori KGST időket idéz , amikor a "táborbeliek" igy küldték hozzánk a főleg ipari villamos eszközeiket. Hollandiából is jött mosógép NEM kettős szigeteléssel ahogy akkor kellett volna lennie, hanem kivezetett fémtesttel, ami abban az időben nálunk tiltva volt. Javukra szolgált, hogy a dugaszolókban az oldalérintkező is ott volt, tehát a magyar aljzatokba beillett igaz abba is aminek nem volt (akkor még) érintésvédelmi csatlakozója. Megjegyzendő, hogy a magyar kereskedelem árusított akkor pozitív csapos, miálltalunk "polák"-nak meg "cseszkó"-nak nevezett dugókat, amelyekben még egy kis tömszelence is volt  és  olyan dugaszoló aljzatokat is amelyek pozitív csaposak voltak, de sűlyesztett kivitelben nem volt kapható. Rémlik hogy a rajzokon az asztali készülékek, amelyek igy voltak felszerelve határozottan fázis nulla sarkítottan voltak dokumentálva. Szép emlék, hogy annak idején a készülékek  belső fém szerelőlapja és az árnyékoló potenciálmentesen földelt fém burkolat nagyon gondosan el volt szigetelve egymástól, és az érintésvédelem csak a belsőre csatlakozott.
Üdv mindenkinek.

flatskerrobert

Egy rövid megjegyzés:


   Ezeknél az installációs csatlakozó szerelvényeknél az egyik legfontosabb szempont, hogy a csatlakozás pillanatában mindig a PE vezető legyen az első ami folytonossá válik  a berendezés védővezetőjével  és csak ezután csatlakozik a fázis és a nulla. Az teljesen mindegy, hogy milyen gyártmányú a szerelvény.
Szerintem, ha Magyarországon egy megrendelő Francia tip. csatlakozót akar felszereltetni, akkor ezt tegye meg semmi nem tiltja. Az, hogy nálunk a korábban a schuko rendszer terjedt el az egy dolog.
A mai háztartási gépek csatlakozó dugója szinte mindegyik alkalmas a csapos dugalj csatlakozására, arról nem beszélve, hogy a fázis, nulla is helyesen csatlakozik.
FR.

tothgyula

A kiállócsapos duglj cseréje lehetséges-e? Garanciális-e még a gép, vagy nem? Ha nem, akkor én dugalj cserével oldanám meg a feladatot, és megnézném az előtte lévő ÁVK kioldó áramát.Szerintem 30mA-es lehet. Üdv. a kollégáknak.

Novill

Ma én is találkoztam az országos ingyenes egyszerűsített biztonságtechnikai felülvizsgálat során a kiálló csapos védőérintkezős dugaszoló aljzattal. A lakásban vegyesen voltak felszerelve  a lengyel és magyar gyártmányú szerelvények. Számomra érdekes és tanulságos eset volt.

Gyurmaúr(fi-relé)

Novill, a Franciáknál (is) olyan van és szerintem sokkal biztosabb PE csatlakozást biztosít, mint ez a "VDE" szabvány, melyet mi is használunk, ugyanis én nem 1, de nem is 1 tucat olyan földelt dugaljat láttam már, ahol vagy az egyik vagy mind kettő védőérintkező le volt törve és akkor biza lehet ám menni a Jóistenhez is panaszra, ha egy esetleges sérült fázisvezető miatt hozzáér az L a berendezés fémházához... :'( Ja és ott elvileg lehet úgy bedugni a dugvillát, hogy -amennyiben jól van bekötve a dugalj- az L valóban a barna/fekete, míg az N valóban a kék eren jusson el a célba.  ;)

Novill

Számomra nem a biztonság volt a meglepő, mert azzal végül is egyet értek. Hanem az, hogy egy lakásban a két rendszert együtt használták. Nem valószínű, hogy minden készüléket tudnak használni a lakásban, mivel eltérő a dug villa is.