Ablaknyitás önműködő vezérlése

Indította balzsi, 2013. január 05., 22:54:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Petike ezt a feladatot meg lehet oldani másként is, ezért egyedi megoldást várok tőled. A Balzsiét látjuk folyamatosan alakítgatja és jól halad. Nem kívánok egyelőre bele szólni a megoldásokba. Nagyon jó segítséget adnak itt a kollégák, melyeket fel lehet használni.  Mindezt úgy hogy, nem oldják meg a feladatot. Annyit én is elárulok az általam használt megoldásban Q3 típusú 1 db  termosztáttal oldottam a hőmérést, melynél 25 C fokra van állítva. Ekkor nyitja ki az ablakot. Igaz a két termosztátos megoldás nagyobb lehetőséget biztosít.  A lényeg, hogy a növények ne melegedjenek túl, ha eléri a 25C fokot a két ablakot kinyitja az automatika. Remélem lesz elég kereszt huzat. Mert ha nem lehet, hogy kitalálja a tulaj légkondi vagy ventilátor beépítését. Ami már így utólag eléggé nett ceszes feladat. Az ilyen és ehhez hasonló feladatok alakítják a villanyszerelő logikai gondolkodását. Sok sikert hozzá van időd rá bőven.

balzsi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 07., 17:27:25 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Balzsi! :D Tőled szeretnék kérdezni valamit:Van ugye neked ez az üzemmód kapcsolód a rajzodon ezt elloptam remélem nem baj mert nekemis tetszik.Ez volt az egyik kérdésem.A másik ugyan erre vonatkozik tehát a kapcsolóra.Ha az üzemód kapcsolót átteszed automatára akkor fog ugye áramot kapni a B1 termosztátnak a nyitó érintkezője ez ugye zárt állapotú na most ha a B1 termosztát meghúz(lehet hülyén fogalmazok nemtudom mivsn egy ilyen termosztátban.)akkor a nyitó érintkezője kinyílik.Most jön a kérdésem:
Az a késleltető időrelé ami a B1 termosztátnak a nyitó érintkezője után van hogy kezd el számolni ha meghúzott a B1 termosztát és az érintkezője kinyitott?
Hogy állítod be?
Magyarázd el légyszives nekem miért oda tetted azt az időrelét.
Köszönöm szépen!

Üdv Petike!

Itt szerintem szabad lopni, legalábbis tőlem nyugodtan.  ;)
A B1 termosztát, mint az alatta lévő szöveg is mutatja (MIN), az alsó kapcsolási értékre van beállítva(amikor már be kell csukódni az ablakoknak). Alapesetben ez zárt állapotban van, csak akkor nyit ki, mikor a hőmérséklet a zárási érték fölé emelkedik. Ebben az esetben nem akarja becsukni az ablakot. Mikor a hőmérséklet a csukódási értékre csökken, akkor visszaáll alaphelyzetben, vagyis zár. Ekkor hozza működésbe az időrelét. remélem érthető voltam. Most már én is gyúrok, mert sok a feladat.  :)

petike199600

Igen érthető volt Köszönöm Balzsi.
Novill: Abban szeretnék segítséget kérni tőled hogy hogyan oldjam meg ezt az üzemmód váltást hogy ne legyen olyan mint balzsié.
Egy kicsi útmutatás elég lenne.
Köszönöm szépen!

Novill

Petike egy-egy rész elem lehet , hogy egyezik a másikkal. De mint megoldás eltérhet összességében. Ez benne a szép. A működés tekintetében viszont ugyan az lesz feltehetően.  Biztosan meg fogod oldani van idő rá. Itt sokszor végig fogod követni az áram útját és rá fogsz jönni. Nekem annak idején még az átkosban azt a feladatot adták, hogy egy kert locsolását automatikusan oldjam meg az éjszakai órákban. Kaptam hozzá ganzos idő reléket, kapcsoló órát, mágnes kapcsolót, mágnes szelepet, stb. Nem voltak olyan korszerű eszközök, mint ma. Öt mágnes szelepet kellett működtetni egymás után, szivattyút indítani és leállítani. De sikerült jól megoldani, ha jól tudom talán még ma is működik. Több útmutatás nincs  :).

balzsi

Kedves Urak!

Mivel itt valóban sok segítőkész ember van, ezért választani kell, hogy kinek az ötletei alapján folytatom a tervezést. Én most Marton feladványán folytattam, de itt valami nekem nagyon nem világos. Két kivezetés a villanymotoron, belül helyezkedik el a "végálláskapcsoló". Csak mi van akkor, ha az egyik irányban célba ér az ablak, ekkor old az egyik kapcsoló. Ezzel semmi baj. Csal mikor a másik irányban kellene működtetni az ablakot, akkor még az a kapcsoló nyitva lesz, így nem kap csak egy pólust. :-X

Szelei

Balcsi.

Ez esetben mind a két végállás át van kötve egy diódával ami engedi az ellenkező irányú polaritást át vezeti.

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. január 07., 19:28:26 DÉLUTÁN
Kedves Urak!

Két kivezetés a villanymotoron, belül helyezkedik el a "végálláskapcsoló". Csak mi van akkor, ha az egyik irányban célba ér az ablak, ekkor old az egyik kapcsoló. Ezzel semmi baj. Csal mikor a másik irányban kellene működtetni az ablakot, akkor még az a kapcsoló nyitva lesz, így nem kap csak egy pólust. :-X
Mi is a pólus számodra? Polaritás, áramirány vagy kapocspont száma? A két kivezetés a komplett motor (végállással, diódával) kivezetése. Ha egyik végállás sincs benyomódva, az olyan mintha nem is volna csak a motor. Tehát bármelyik irányba mehet a motor. Ha megnyomja az egyik végállást, az bont, akkor a vele párhuzamosan kötött dióda "feléled", beleszól a müködésbe, meghatározza, hogy melyik polaritás (áramirány) folyhat a motoron keresztül. Azt az áramirányt biztosítja a dióda iránya, hogy a motor a végállásról lejöhessen. Tehát tovább nem foroghat de visszafelé viszont igen.

balzsi

Pár nappal korábban még álmomban sem gondoltam volna, hogy ha egyszer rajzot fogok csinálni (ráadásul ilyen primitív rajzot), ennyi fejtörést fog okozni. Mint írtam, Marton elméletével folytattam. Két kivezetés, diódával megoldani a relék ejtését. A gyárilag beépített diódákat is berajzoltam (lehet hogy felesleges volt). A diódás ejtést én nem tudtam másképp megoldani, csak időrelékkel. Azért raktam pluszba kettő időrelét, mivel a nyitási vezérléshez csak annyi időre kell táp feszültség, még a diódán keresztül vissza nem jut az áram a reléhez. A zárásnál viszont késleltetve van az indítás, így annak (K2) kicsit több időt kell adni, mint a K1-nek. A trafót így oldottam meg. Vajon hány hiba lesz benne? :( Az időrelék biztos kiválthatók valahogy, csak hogyan?

petike199600

Sziasztok!
Most felteszek egy kapcsolást amit csináltam.
Várom a hibaészrevételeket.
Köszönöm!

flatskerrobert

Petike!


Csak halkan megkérdezem a motornak hogyan lesz forgásirány váltása?
Vagy rugóerő tárolós a hajtás? Tudom, hogy nem!!!
Nézd át még egyszer.
FR.