Villamos terv készítése

Indította petike199600, 2013. január 04., 19:38:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marcika

Gyakorlat szerinti megközelítése a témának
2 hete a villanyszerelő barátaimmal össze ültünk meg beszélni a múltévi eseményeket egy pár sör mellet.  Szoba került ez a téma is. Az egyik kolléga évekig volt kint németben. Kinti szokást átvéve mindig úgy szerel, hogy egy szoba egy áramkör. A világítást, és a duhajat egy kismegszakítóra köti.
A másik villanyszerelő  barátom meg külön húz ki tápkábelt a dugóaljnak, és a villásításnak. Amennyiben nincs kiviteli terv azt szoktam tapasztalni, hogy a szerelő saját bejáratott szokása szerint alkotja meg a művet.
Amikor én tervet készítek jelenleg a külön áramkör kialakítást szoktam alkalmazni. A következő praktikus okok miatt.
Elvi megközelítés
A villamos csatlakozókhoz elővon írva az RCD használata 230V 16A-re. A világításra nem kötelező az RCD használta.Abban az esetben ha lekapcsol az RCD, akkor marad az épületben villásítás. Nem kel a sötétben botorkálni és felkapcsolni az RCD.
A fürdőszoba villamos berendezéseire előírás az RCD, de már nem elő írás a leválasztás. A MMH nem kérte , hogy külön RCD legyen a dugóaljnak, és a világításnak. Arra a következtetésre jutottam ez által, hogy ha vizes párás helységekben lehet egybekötni a világítást, akkor az épület többi részén sem kel külön választani. Az más kérdés, hogy nem mindig célszerű. Azért van pár áramkör amit biztos hogy külön kel rakni tűzjelző, riasztó.
Kivitelezési szempontból.
A panziót a kivitelezést átgondolva el lehet fogadni műszaki szempontból. A 1,5 vezeték lehet biztosítva 10A-re.
Itt azért kérdés mikori a kivitelezés, hogy kel e a dugóaljra RCD. A 6A fürdőszoba 10 mA RCD elfogadható. A 10 mA helyet 30 mA is elég a szabvány ajánlása szerint. Valószínűleg a biztonságra mentek. Én célszerűbbnek tartom a külön áramkörre szerelni a világítást és a dugóaljt. Ne menjen el a világítás ha leold a kismegszakító.
Azt hogy hol írja elő a szabvány a külön áramkört a világításnak,és a dugóaljnak utána fogok nézni.






Novill

Igen a 1,5-es Cu vezető védelme a régi ( MSZ 16000-1) szabvány és gyakorlat szerint más volt, mint a mostani MSZ HD 60364 szabvány sorozat szerint. Most egyértelműen a 20 A alatti felügyelet nélküli aljzatokra elő van írva az ÁVK, idegen kifejezéssel RCD. Ami általában bevett gyakorlat a villanyszerelők között még az európai szabványok előttről, még ma is, hogy lakásokat egy vagy több ÁVK-val védjük. Ez ugyan eltér a szabványtól. De úgy gondolom nagyobb biztonságot jelent a teljes lakás védelme, ha mindent védünk. A tervezői és villanyszerelői be vett szokások jellemzően alakítják ki a teljes szerelési szokásokat. De csak azokat a magyarázatokat lehet elfogadni amit pontosan szabványra és szabvány pontokra  hivatkozik, és ezt meg is lehet védeni. A külön áramkörre kötések mellett ugyan lehet érveket hozni, itt mindenkinek a maga érve felsorolása mellett. Nagyon sok ilyet érvet hallgattam már meg. ilyen volt az itt említett külön áramkörre kötés, ÁVK alkalmazása, de volt amikor meg magyarázásra kerül, hogy 0,75-ös Cu vezeték megfelel a világítási áramkörre. Hozzá tartozik az egészhez, hogy a tervező és villanyszerelő saját maga a szakmai szabadsága mellett olykor el tér az előírásoktól, ha ez a biztonság javára történik nincs is probléma. Ennek olykor a beruházó szab határt, ami a költségek csökkentése miatt előfordul, hogy nem üti meg a szabványok által elvárt szintet. És itt van a mi nagy felelősségünk, hogy mit vállalunk fel.

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. február 19., 17:13:00 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Valaki tudna egy példát küldeni egy műszaki leírásról?
Nagyon király lenne!
Előre is Köszönöm!
Üdv Petike!

Mellékeltem egy minta dokumentumot, ez a mi saját formátumunk, a többieké ettől jelentősen eltérhet.

petike199600

Czapi! Nagyon szépen köszönöm!!
Király vagy!!! :D

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. február 19., 21:31:53 DÉLUTÁN
Erre én is kíváncsi vagyok melyik szabvány melyik pontja írja elő, hogy külön - külön áramkörön kell lenni a világításnak és dugaszoló aljzatnak?

Nem tudom erre a választ, de szerintem is, ahogy azt Gyurmaúr(fi-relé) is említette ésszerűségi oka egyértelműen van:
Este bedugja a delikvens a zárlatos borotváját, aztán nem elég, hogy meg@xsza az áram, félig borostásan a tök sötétben botorkálva a macska alomba való belelépés kellemetlenül váratlan érzése miatt keresztül vágódik a felállított ruhaszárítón és lefejeli a WC csészét...

Tehát a védelem működése elhárít egy lehetséges problémát, de okoz néhány másikat. A jó védelem mindkettőt kerüli :-)

Novill

Igen  a szubjektív és objektív magyarázatok mindig előfordultak. Érvek és észévek is különböznek. A biztonság és a takarékosság is jellemző a szereléseknél a különbözőség során. Nagyon sokszor találkozom a legkülönbözőbb magyarázatokkal, az hogy ebből ki mit fogad meg az mindig az egyéntől függ. Az adott esetben ha el kell dönteni , hogy mi a helyes megoldás nem egyszerű eldönteni.  Ha viszont szakértő kerül bevonásra első körben mindig a vonatkozó szabványokra és rendeletekre való hivatkozással kerül eldöntésre a szakmai megfelelőség vizsgálata. De vissza térve a témához
Változatlanul a szabvány pontokra való hivatkozásokat tartom előre mutatónak. Ettől függetlenül lehet érvelni ez vagy az mellett. A magam részéről minden mérőhely kialakulásnál beépítem az ÁVK-t a teljes lakás védelmére. Vagyis a kiinduló érintésvédelem minden esetben biztosítja teljes körűen a védelmet. Bele értve a földelési ellenállási értéket is. Ha viszont a lakást is én szerelem, akkor két ÁVK-t szerelek minimum. Itt szelektálva az ésszerűséget, tehát a külső fogyasztók és a vizes helyeket külön teszem, mert ott gyakoribb lehet a szivárgó áram keletkezése.  A zárlat keletkezése meghibásodás esetén vagy hibás fogyasztónál bármikor előfordulhat. Ha pedig a szelektív védelem nincs kialakítva, akkor meg így is úgy is sötétbe borulhat a lakás. Külön áramkörök kérdésében a terhelések alapján rakom külön. Így a lakásoknál külön áramköröket jelent egyenként mosógép, mosogatógép, sütő, riasztó, bojler, szauna, tűzhely, stb. Az egyéb részeknél a világítás és a dugaszoló aljzat áramköri kialakulása függ a megrendelői költségvetéstől is. Ha nagyobb a keret MCU 2,5-es Cu vezetékkel B16A védelemmel. Ha kisebb a keret akkor 1,5-es Cu vezetékkel B10-13A védelemmel oldom meg. Tekintve, hogy ezen az áramkörökön már nincs nagy terhelés itt már a világítás és dugaszoló aljzatokon is közös áramkörön vannak. Természetesen ha terv van akkor a terv szerint kerül kivitelezésre. Én személy szerint az érintésvédelmet fontosabbnak ítélem meg, mint a túlfeszültség védelmet. Természetesen a túlfeszültség védelem is fontos, sőt van ahol elő is van írva. De ez nem olcsó lakás esetében egy komplett védelem. Sajnos ritkaság számban van az anyag költség miatt.

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. február 21., 09:57:51 DÉLELŐTT
Igen  a szubjektív és objektív magyarázatok mindig előfordultak.

Mivel másmilyen nincs is! Hiszen egymás ellentétei lévén ez a kettő az összeset lefedi :-)

Az élet tele van kompromisszumokkal. Ha megvizsgáljuk az eredményt (amit a kompromisszumok szültek) és megpróbáljuk "eljátszani" ugyanazt magunkban, gyakran más eredményre jutunk (én máshogy csináltam volna tip. esete) hiszen eltérő feltételek vagy körülmények között hozzuk az eredményt...

petike199600

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni hogy lakások tervénél kell e teljesítmény terv vagy valami ilyesmi féleség.Tehát ami tartalmazza a berendezéseket és azok teljesítményét.Vagy milyen részben kell azt leírni hogy hogyan választottuk ki hogy milyen kismegszakító kell és milyen vezeték?Hogy néz ki egy ilyen?
Köszönöm szépen!

NagyPS

Helység neve, lista mi lesz benne milyen áramkörhöz tartozik teljesítménye
áramkörönkénti teljesítmény ha nem használják együtt egyidejűséggel korrigálva ebből számolva keresztmetszet ellenőrizve fesz esésre és plusz várható zárlati áram kalkuláció ebből lehet választani milyen A érték és milyen zárlati megszakító képesség. A forma szabadon választott.

petike199600

Köszönöm szépen!
Zárlati áramot még nem tanultunk számítani az iskolában.Leírnád hogy kell?
A feszültségesést tanultuk nagyjából. Ellenőrizd már le kérlek hogy jól tudom-e.
Először kell a vezetőn eső feszültség. Uv=E*Ut/2
Utána kell a vezető ellenállása. R=Uv/I
Utána ebből lehet kiszámítani a keresztmetszetet ami ha jól emlékszem így van: Ró*2l/R
Így tanultuk.
Köszönöm a válaszodat!