Minden AC/DC átalakító serceg a házban, mitől lehet?

Indította Calmarius, 2012. december 10., 22:15:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Calmarius

Most pár napig az ünnepek alatt csend volt, de éppen most kezdődött ez a dolog újból.

A centim szerintem a /dev/null-ba ment.

Úgyhogy most jönne a B terv, lehet kapni valamilyen kütyüt, amivel ki lehet szűrni a hálózatról ezt a zajt valahogy?

nova

Idézetet írta: Calmarius Dátum 2013. január 01., 17:33:23 DÉLUTÁN
Úgyhogy most jönne a B terv, lehet kapni valamilyen kütyüt, amivel ki lehet szűrni a hálózatról ezt a zajt valahogy?

Hát igen csak igazából azt nem lehet tudni, hogy milyen jellegű a hiba forrása. Ezért nehéz is szűrni ezt, tehát ez alapján nem nagyon tudok részemről "úgynevezett kütyüt" javasolni. Hacsak nem egy külön áramellátó rendszert mely figyeli a kimenetet és ezáltal biztosítja a megfelelő minőségű feszültséget. Ezen megoldás viszont nagyon drága lenne.  ;)

Továbbra is azt javaslom, hogy a főbérlővel kellene valahogyan egyeztetni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

Idézetet írta: nova Dátum 2013. január 01., 19:03:09 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Calmarius Dátum 2013. január 01., 17:33:23 DÉLUTÁN
Úgyhogy most jönne a B terv, lehet kapni valamilyen kütyüt, amivel ki lehet szűrni a hálózatról ezt a zajt valahogy?

Hát igen csak igazából azt nem lehet tudni, hogy milyen jellegű a hiba forrása. Ezért nehéz is szűrni ezt, tehát ez alapján nem nagyon tudok részemről "úgynevezett kütyüt" javasolni. Hacsak nem egy külön áramellátó rendszert mely figyeli a kimenetet és ezáltal biztosítja a megfelelő minőségű feszültséget. Ezen megoldás viszont nagyon drága lenne.  ;)

Továbbra is azt javaslom, hogy a főbérlővel kellene valahogyan egyeztetni.
Egy jó oszcilloszkóppal meg kellene nézni milyen zaj is van a hálózati feszültségen, mekkora frekvenciával. Erre már lehetne hangolt zajszűrőt (fojtótekercset) beépíteni, amennyiben a vezetéken jön be a zaj és nem pedig sugárzással. Ennél már csak az volna a jobbmegoldás, hogy megtalálni a zaj forrását és likvidálni.

Calmarius

Korábban leírtam, hogy egy AM rádióval megmértem, hogy a földszinti villanyóra felől jön a zaj. De ha ott valóban szikrázik valami, annak már ennyi idő alatt, jól érezhető amperszagot kellett volna okozna, és kétlem, hogy nem tűnt volna fel a lakóknak is ennyi idő alatt, hogy esetleg vibrál a lámpa vagy nem melegít a tűzhely a vagy a boiler rendesen, vagy nem?

Pár napja irkálom egy cetlire, hogy mikor hallható a zaj. Többször is megfigyeltem, hogy éjszakára olyan 22:30 körül kikapcsolják ezt a zajforrást, és visszakapcsolják úgy reggel 7 óra után. Például ünnepekkor 30, 31.-én egyáltalán nem volt zaj. Aztán 1.-jén ismét elkezdte. Tehát ez valami olyan dolog, ami akkor és folyamatosan megy, ha az illető otthon van, és nem alszik.

Vajon miféle készülék okozhat ilyen elektromos zajt folyamatosan? Hosszas kutatás után a gyanúm egyébként ez: http://en.wikipedia.org/wiki/Dimmer#Thyristor_dimmer

Majd ezen a héten jön a főbérlő a jussért, és majd említem neki.

Már csak az a kérdés, hogy tönkrevághatja-e ez a számítógépem tápját.

Szirty

Helló Calmarius!

Idézetet írta: Calmarius Dátum 2013. január 07., 10:05:26 DÉLELŐTT
Vajon miféle készülék okozhat ilyen elektromos zajt folyamatosan? Hosszas kutatás után a gyanúm egyébként ez: http://en.wikipedia.org/wiki/Dimmer#Thyristor_dimmer

Csak fél szemmel figyeltem ezt a témát, ezért elnézést ha feltalálom most a melegvizet.
Az elég nyilvánvaló, hogy a problémádat "hálózat szennyezés" okozza, vagyis nagyon sok intenzív felharmonikus, amit valamelyik fogyasztó okoz a közelben.
Igen egy tirisztoros/triakos teljesítményszabályzó (dimmer) komoly zajforrás. De ilyen mértékő problémát nem a nagyszobában lévő dimmer okoz, hanem valami nagyobb teljesítményű fogyasztó, aminek ilyen dimmere van. Egyéb elektronikus teljesítmény eszköz is okozhatja.

LC szűrővel lehet ellene védekezni, de az lenne az ideális ha ez inkább a problémás fogyasztónál volna.

Calmarius

Mellesleg ezeknek a tirisztoros dimmereknek mennyire egyenletes a hálózatra adott zaja?

Mert az esetemben ez a zaj hangereje és hangszíne vadul ingadozik.

Illetve a másik kérdésem még az, hogy ezek a tápegységek hogy bírják ezt? Kell-e számítanom arra, hogy hamarosan egytől egyig mind tönkremennek, ha nem találok hamarosan megoldást a dologra?

Calmarius

Főbérlő felé tolmácsoltam a problémát. Egyelőre nincs fejlemény, a hónap végén lesz majd éves közgyűlés, az majd kapóra jön, hogy kiderítsük, hogy esetleg a mi házunk-e a zaj forrása.

Múlt hét végén bejártam a környéket a rádióval, hogy hátha máshonnét jön a zaj, de úgy tűnik a házunk környékén van a forrás, talán valamelyik szomszéd. Pontosan nem tudtam behatárolni.

Valamint úgy tűnik, hogy ez a rádiózaj minden egyes vezetékből jön, amely éppen áram alatt van, és megy is róla valamilyen készülék.

Például AM 1600kHz-en egész jól vehető ez a ropogó zaj, hogyha a vezeték közelébe teszem:



Mellesleg van más probléma is a hálózaton, pl. középhullámú sáv alján 500-900kHz között nagyon erős zúgás van, a hosszúhullámú sáv is tele van az 50Hz különféle változataival és hangszíneivel.

Szirty

Helló Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2012. december 19., 17:59:04 DÉLUTÁN
Nézd csak meg ezt a linket,szerintem ez földhurok lesz.

Ezt teljesen más történet!
Szerintem ott (link) a szórakoztató elektronika audio rendszereiből áramló lágy, "megnyugtató" 50Hz-es búgás ("brumm") okoz trafóház hangulatot...
Ezt a GND (feszültség viszonyítási alap) pontok közötti potenciálkülönbség okozza, ami a hasznos jelre szuperponálódik rá,

Molnár Viktor

PE vagy PEN vezetőn kellene áramot mérned, a sok kapcsolóüzemű táp elég rendes felharmonikust termelhet  ::)