Villanymotorok alapismeretek

Indította petike199600, 2012. november 27., 15:14:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

czapi

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2013. február 04., 20:26:53 DÉLUTÁN
Tudna valaki segíteni egy 2 fordulatú 3 fázisos villanymotor  bekötési és vezérlési
(mágnes kapcsolóval) rajzával segíteni.

Köszönöm.

Milyen motorról van szó, dahlander?
Adattábla?

flatskerrobert

faxelektro!
    Itt biztos találsz kapcsolási rajzot.


dahlander

FR.

Szirty

Üdv faxelektro!

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2013. február 04., 20:26:53 DÉLUTÁN
Tudna valaki segíteni egy 2 fordulatú 3 fázisos villanymotor  bekötési és vezérlési
(mágnes kapcsolóval) rajzával segíteni.


faxelektro

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Csak az a probléma adodott hogy a fenti kérdést a tulaj beszédére

tettem fel mielőtt mág láttam volna a motrot. A motornak nincs adattáblája

csak 6 tekercsvég jön ki a motorból. Hogy tudnám megállapítani hogy 2 fordulatú motor-e ? Úgy gondolom 5kW-os a motor egy vasesztergára szeretné felszereltetni.


czapi

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2013. február 05., 14:25:14 DÉLUTÁN
Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Csak az a probléma adodott hogy a fenti kérdést a tulaj beszédére

tettem fel mielőtt mág láttam volna a motrot. A motornak nincs adattáblája

csak 6 tekercsvég jön ki a motorból. Hogy tudnám megállapítani hogy 2 fordulatú motor-e ? Úgy gondolom 5kW-os a motor egy vasesztergára szeretné felszereltetni.

Üdv!

A motor kivezetéseiről távolítsd el az átkötéseket.
Ellenállásmérővel keresd meg a tekercsek kivezetéseit, ha három különálló tekercset találsz, akkor sima Y/D motor, mellékelt képen fenti ábra.
Ha minden kivezetés ellenőrzésénél mutat valamit a műszer akkor az alsó ábrák valamelyike lesz.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2013. február 05., 14:25:14 DÉLUTÁN
ekercsvég jön ki a motorból. Hogy tudnám megállapítani hogy 2 fordulatú motor-e ? Úgy gondolom 5kW-os a motor egy vasesztergára szeretné felszereltetni.

Annyit megjegyeznék, hogy ha a motor valóban két fordulatú és az esztergán ezt szeretné kihasználni, akkor figyelembe kell venni, hogy az ilyen motorok alacsony fordulaton lényegesen kisebb teljesítményűek!

petike199600

Sziasztok!
Találtam itthon a  régi cuccok között egy ventilátort. Fel szeretném tenni a panelomra. Az lenne a kérdésem hogy meg lehetne-e valahogy változtatni a forgásirányát.Egyenlőre csak balra forog és fújja a levegőt.
2 kivezetése van.Szétszedni nem lehet.
Várom az ötleteket.
Köszönöm!

Szirty

Helló petike199600 link!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 10., 11:06:44 DÉLELŐTT
2 kivezetése van.Szétszedni nem lehet.

Ezt nem lehet szétszedni? Hogyhogy?
Megfordítod és az álló rész közepéről leszeded a címkét. Vagy van alatta egy kupak (ha van azt is lepattintod) vagy nincs. Ott láthatod a tengely végét, amit egy "omega gyűrű" biztosít. Azt megfelelő szerszámmal leveszed és ki lehet húzni a forgó részt előre.

Vagy a címke alatt találsz 3 csavart, azt kicsavarva a bele kiesik előre, tengely végén szintén találsz biztosító gyűrűt, stb. Ez a két eset a legvalószínűbb.

A bekötő csatlakozás mögötti fekete műanyag borító alatt (már ha ez 230V AC venti, mert azt nem írtad meg) valószínűleg találsz egy kb 1uF-os kondit, ahova a motorból 3 vezeték jön ki. Itt megvalósíthatod az irányváltást.
Bár megjegyzem fordítva forgatva a lapátok kiképzéséből adódóan bizonyos aerodinamikai tulajdonságok miatt fordítva fog ugyan fújni, de lényegesen zajosabb lesz és sokkal kisebb lesz a hatásfoka.

petike199600

Le szedtem a címkét de nem csavarral van összeszerelve.
Itt van kép.

Szelei

Tisztelt Petike!

Ezt a típusú ventilátort a levegő áramlás irányának megfelelő módon szoktuk szerelni és nem a forgásirányt cseréljük.

Itt nem is lehetséges a csere, mivel az állórészbe helyeznek egy sárgaréz hurkot ami meghatározza a forgásirányát induláskor!

Pl. a mikrohullámú sütőnél a tálca forgató motornál mechanikusan van meg oldva, hogy mindig az utolsó indításnak ellentétesen induljon az egyenletes elhasználódásra tekintettel.
;D