Villanymotorok alapismeretek

Indította petike199600, 2012. november 27., 15:14:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Amennyiben van egy 230/400 D/Y villanymotor (semmi átalakítás nincs rajta, gyári kivitel), ami 3 fázis alkalmazása esetén csillagban kell bekötni, létezik-e olyan, hogy 3 fázissal deltában üzemel, nem füstöl le?

Marton

Igen, létezhet. De ez esetben a mi névleges hálózati feszültségünknél egy egyfázisú 230V betáplálású  frekvenciaváltó van elötte, arról van táplálva. Abban az esetben ez a helyes feszültségszint beállítás. Közvetlen 3*400V hálózaton deltában gyorsan leégne.

balzsi

Közvetlen 3*400 V-os táplásra gondoltam, ugyanis ilyen állítással találkoztam, ami számomra is valótlanak tűnt. Köszönöm a megerősítést.

Üzenet összefûzve: 2013. január 04., 19:47:53 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 03., 20:58:46 DÉLUTÁN
Igen, létezhet. De ez esetben a mi névleges hálózati feszültségünknél egy egyfázisú 230V betáplálású  frekvenciaváltó van elötte, arról van táplálva. Abban az esetben ez a helyes feszültségszint beállítás. Közvetlen 3*400V hálózaton deltában gyorsan leégne.

Ezzel kapcsolatban újabb kérdés fogalmazódott meg bennem. Azt tudom, hogy a frekvenciaváltó a váltóáramot egyenárammá alakítja át, majd ebből hoz létre váltóáramot. Egy fázisos táplálás esetén is létrehoz 3 fázist (3*230 V). Itt a vonali feszültség a 230 V, a fázisfeszültség kb. 130 V? Esetleg teljesen másról van szó ebben az esetben?

Szirty

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. január 03., 21:11:20 DÉLUTÁN
Ezzel kapcsolatban újabb kérdés fogalmazódott meg bennem. Azt tudom, hogy a frekvenciaváltó a váltóáramot egyenárammá alakítja át, majd ebből hoz létre váltóáramot. Egy fázisos táplálás esetén is létrehoz 3 fázist (3*230 V). Itt a vonali feszültség a 230 V, a fázisfeszültség kb. 130 V?

Kb ennyi adódik, de a frekvenciaváltók nem terhelhetők a nulla fele. Earth Fault hibát okoz.
Ez már nem azonos a földelt csillagpontú rendszerrel.

freki.váltó

Üdv. mindenkinek. Egy kérdésem lenne.380/220v  3kw motorhoz hány mikrofarados kondenzátor kell ha 220v- ba szeretném bekötni?Mekkora teljesítményt tud így leadni?

czapi

Idézetet írta: freki.váltó Dátum 2013. január 14., 16:01:29 DÉLUTÁN
Üdv. mindenkinek. Egy kérdésem lenne.380/220v  3kw motorhoz hány mikrofarados kondenzátor kell ha 220v- ba szeretném bekötni?Mekkora teljesítményt tud így leadni?

60-80µF/kW
Az eredeti teljesítmény 2/3.

freki.váltó

Köszönöm szépen a választ.Azért kérdeztem ezt meg mert szombaton eladtam ezt a motort és tegnap visszahozta a vevő.Azt mondta,hogy elvitte az itteni tekercselőhöz aki alkatrészek árusításával is foglalkozik, mert venni akart hozzá kondenzátort.Ez az illető felvilágosította őt,hogy a motor nem fog működni, terheletlenül még csak,csak elindul de a terhelést nem fogja bírni.Nem értem egy állítólagos" szakember",hogy mondhat ilyet?Gyárilag rajta van az adattábláján a380/220v.Gondolom nem csak dísznek írták rá
Bosszús vagyok mert emiatt kútba esett egy üzlet, igaz nem olyan nagy összeg 11 000FT,de nekem ez az összeg is most jól jött volna.

nyaki

Nem lehet, hogy azért mondta amit mondott, mert Te közölted vele a felhasználás jellegét? Az így kialakított motorok indítónyomatéka csupán 1/3-a az eredetinek és ez gyakorta behatárolja a felhasználási helyét.

Szirty

Idézetet írta: freki.váltó Dátum 2013. január 15., 09:08:40 DÉLELŐTT
Ez az illető felvilágosította őt,hogy a motor nem fog működni, terheletlenül még csak,csak elindul de a terhelést nem fogja bírni.Nem értem egy állítólagos" szakember",hogy mondhat ilyet?Gyárilag rajta van az adattábláján a380/220v.Gondolom nem csak dísznek írták rá

A motoron lévő felirat 3 fázisú üzemre vonatkozik és NEM egy fázisú kondenzátoros üzemre!!!
Tény, hogy 3 fázisú, 380/220 (400/230) motor kondenzátorral bizonyos esetben használható, de messze nem optimális.

freki.váltó

Az illető aki megakarta venni az hasítógépre akarta szerelni a motort.Ha 230v-ba kötve tudja a 2kw-ot akkor miért nem jó?Persze,hogy nem optimális de nagyon sok ismerősöm van aki így oldja meg a 380v hiányát.A szomszédomnál évek óta így üzemel a kompresszor a körfűrészgép és nincs semmi probléma vele.a másik ismerősömnél így üzemel a szalagfűrész minden gond nélkül.A szükség nagy úr.Ha nincs pénz bevezetni a 380v-ot és dolgozni kell,mert valamiből meg kell élni akkor keresni kell olyan megoldást ami működik, függetlenül attól,hogy az optimális vagy sem.