Hajdú bojler helyes összerakása szétszerelés után.

Indította saaandor, 2012. november 08., 14:42:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

saaandor

Hajdu 180 literes villanybojleremet kivízköveztem, volt benne rendesen, 10 hufot evett havonta és este már nem volt meleg víz. Letisztítottam a fűtőszálat a vízkövességtől, a vezetékeket a helyükre dugtam és meg sem moccan a bojler. Ezután az ésszerűség határán belül átdugdostam a vezetékeket, akkor sem történt semmi, ezt persze az üzemidőben éjszaka végeztem. Én csak egy dologra tudok gondolni, hogy biztonsági kapcsoló-tehát nem a hőmérsékletszabályozó-valahogy elromlott és nem engedi át az áramot. Ha nem romlott el, akkor a jelzőlámpának égnie kellene, de nem ég egyik beállításban sem. Sőt ha a fűtőszál szakadt meg, akkor is világítania kellene, azt tervezem, hogy a bejövő kábeltől elkezdem mérni, meddig van áram, mit tanácsoltok?

Novill

A következőket kell megvizsgálni:
- A fűtőszálat ellenőrizd le ohm mérővel, hogy nem -e szakadt.
- A hőkorlatozót meg kell vizsgálni, hogy átad-e mind a két sarkon.
- A hőfok szabályzót meg kell vizsgálni átad-e, jelző lámpa jó-e.
- Ezek után össze kell dugni a vezetékeket. A bejövő rész csatlakozik a kétsarkú hókorlátozóba, a hőkorlátozó egyik fele megy a fűtőszálhoz és a jelző lámpához.
- A hőkorlátozó másik fele a hőfokszabályzón keresztül a fűtőszálra és a jelző lámpára csatlakozik.
- Meg kell nézni, hogy az elosztónál a kétsarkú kapcsoló és kismegszakító be van-e kapcsolva. Ellenőrizni kell van-e feszültség.  Az elosztónál ha éjszakairól meg és nincs feszültség, akkor az éjszakai leválasztás után feszültséget lehet adni a próba idejére a nappaliról.
Ha viszont legújabb hajdú bojler, akkor egyszerű az egész, mert csak a feszültséget kell rá adni. Meg kell nézni, hogy nem-e szét kapcsolt a védelme, melyet egyszerűen vissza kell nyomni.

Villanyreszelő

Villanybojlereket be kell kötni az EPH rendszerbe,vagy elég csak a védővezető bekötése?

JUVILL


A védővezetőt mindenképpen csatlakoztatod rá.
A bojler csőhálózatát - ez általában fém - viszont be kell kötni az EPH-ba.

saaandor

Most kezdem el a mérést, mert össze kellett rakni a műszert, meg a nappali áramra kötni világítós konnektorral a bojlert. Engem az bosszant, hogy szétszedés előtt minden működött, csak ugye a bojler alig adott meleg vizet. Majd megírom, hogy jártam.

saaandor

Túl vagyok a méréseken, hát ez nagyon jó, a bojlernek semi baja nem volt, de az óráról jövő vezetéknél lehet  valami szakadás, ami azért bosszantó, mert mielőtt szétszedtem a rendszert, még működött minden. A nappali árammal végeztem  a próbát, bele is melegedett rendesen a vezeték. Tudom, látatlanban nagyon nehéz tanácsot adni, de szerintetek mit lehet tenni ebben a helyzetben? Szakembert hívjak újradrótozni vagy még én is valahogy megcsinálhatom? 

nova

Ezek szerint a háznak régebbi villamos hálózata van? Kérdés, hogy esetleg megtaláltad-e a hiba helyét a vezérelt hálózaton (éjszakai). Ha a villanyóránál van a hiba akkor mindenképpen szükséged lesz egy regisztrált villanyszerelőre. Láthatatlanban én azt mondanám bízz meg inkább egy villanyszerelőt az említett javítással.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

saaandor

Jól érezted, a bojler nem indult el, tehát kihívtam egy profi szerelőt. Megmérte az óra és a bojler közti összeköttetést és megtalálta, hogy a rézvezeték alumíniummal volt összebarkácsolva és itt volt valami égés vagy kémiai reakció, ami nem engedte az áramot. Tehát most jól megy a bojler. Már csak az a a kérdésem, hogy miért akkor következett be a hiba, amikor a bojlert szétszedtem?
Vízkövezés egy év múlva, kösz a tanácsokat.

nova

Sohasem szerencsés az alumínium és a réz vezetékek összekötése közvetlenül.
A hibajavítás sokszor ilyen, vannak dolgok melyekre sohasem találjuk meg a választ.  :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Érdekes hibajelenség tanulsággal.
Egy hajdu bojler egyenes alappal. Áramvédő kapcsoló nem volt beépitve. Hibajelenség a hőkorlátozó szét kapcsol. Első gondolat rég volt vízkötelenitve. Vízkötelenités után is a hőkorlátozó szét kapcsol, a hőkorlátozó jó, vízkő nincs a bojlerban. A vízkötelenitéskor egyszerű multiméterrel ellenállásmérés a fütőbetétnél a szokásos érték jó és a föld és a fütőbetét között nem mutat értéket. Tehát jó. Ujabb víz leengedés után tüzetes vizsgálat után kiderült, hogy a fütőszálon hajszál repedés volt. Melegités után a fütöszál alsó részén átvezetés történt a föld felé. ennek hatására megolvadt egy kicsit a szilikon tömités és a fütőbetét felfogató részénél a fém anyag el is vékonyodott. A kiszedett alaplap esetén ujabb multiméteres mérésnél már kimutatható volt ellenállás érték a fütőbetét és a föld között.
Ez az eset szivatás után tanulsággal szolgált. Ha lett volna beépitve ÁVK ez hamarabb kiderült volna.