Ethernet kábelt, de melyiket?

Indította by_ron, 2011. március 11., 20:52:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

by_ron

A számítógépes hálózati kábelek, adatátviteli kategória (Cat5-7), típus (beltéri, kültéri, légkábel) és árnyékolás (UTP, FTP, STP...stb.) szerint csoportosíthatók. Ezek kiválasztása a megvalósítandó rendszer és a telepítési körülmények alapján történik.

Van egy jellemzõ ami viszont megosztja az építõket, közülük is elsõsorban a villanyszerelõket és az otthoni felhasználókat: tömör réz, vagy futtatott aluminium kábelt vegyek?

Szakemberként egyértelmûen a tömör réz kábel használatát javaslom, de kiváncsi vagyok, kinek mi a véleménye, tapasztalata?

zsozsó

Gondolom tömör réz, mert azt szokták a kések közé krimpelni.

Idézadatátviteli kategória (Cat5-7), típus (beltéri, kültéri, légkábel) és árnyékolás (UTP, FTP, STP...stb.)

ezekre a kifejezésekre egy rövid magyarázatot kaphatnék? az ftp az nem átviteli kommunikációs szabvány?

by_ron

A futtatott aluminium kábel is tömör erû (egy rézszál - egy ér, ezt a típust hívják falkábelnek), de minõségben meg sem közelíti a teljes réz kábelt! Sajnos nehéz a különbséget észrevenni (hacsak meg nem kaparja az ember), de az ára miatt többen elõnyben részesítik. Olcsó húsnak...

Kérdésedre:

A kábel szabványok a kábel minõségét és a maximális frenkvenicáját adják meg.
Cat5 - maximálisan 100Mbps átvitelére (ilyen kábel már nincs a piacon)
Cat5E - akár gigabit átvitelére is, 100MHz max. sávszélesség (legjobban elterjedt)
Cat6 - max. gigabit sebességig, 250Mhz max. sávszélesség (gigabites hálózatokhoz ajánlott)
Cat6A - 10giga átvitelére, 500Mhz max. sávszélesség (adatközpontokba, szolgáltatóknál)
Cat7 - 10giga átvitelére, 600Mhz max. sávszélesség (adatközpontokba, szolgáltatóknál)
Cat7A - 10giga átvitelére, 1000Mhz max. sávszélesség (adatközpontokba, szolgáltatóknál)
Az összes kábel természetesen lefelé kompatibilis!

Árnyékolás szerint:
UTP - árnyékolatlan kábel
FTP - fólia árnyékolású kábel
SFTP/STP - kettõs árnyékolás (fólia körbe + érpáranként)

Felhasználási hely szerint:
Beltéri - nem UV álló
Kültéri - UV álló, akár földbe is ásható
Kültéri légkábel - UV álló, feszítõszállal

Vas_Laci

Én a cisco-s tanulmányaim alatt csak cat-5-ös kábelekkel találkoztam és nagyjából otthonitól az ISP méretű hálózatig használhatóak. :) Viszont a T1 és az E1 hálózatokban megjelenő optikai kábelek ezeket a cat típusokat kiszorítják az ISP hálózatokból, tehát ezek maradnak a cégek és az otthoni használatra. :)  Arról viszont, hogy a cat-5-ös tömör réz vagy nem azt nem tudom. :)

nova

Idézetet írta: Vas_Laci Dátum 2013. augusztus 13., 15:55:06 DÉLUTÁN
Arról viszont, hogy a cat-5-ös tömör réz vagy nem azt nem tudom. :)

A kiviteltől függ, hogy milyen a felhasználási terület.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!