IP TV, NET TV - mit hoz a jövõ?

Indította by_ron, 2011. március 11., 20:34:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szelei

Én a fogadó doboztól legalább 3 db. 16-os csövet vinnék csatlakozónként három 65-ös soroló-dobozba. Így telefon, TV, számítógép le tudva. E mellett még az újabb fejlesztés számára is marad szabad csõ. ;)

Novill

Szelei: Ebbõl a hozzászólásból szerintem azt lehet következtetni ki, hogy a szereléseket feltehetõen nagyon profi módon végzed a munkád. Sok sikert hozzá!
Sajnos találkozni lehet a gyakorlatban olyan szerelésekkel is ahol nemhogy külön csövet építenek be a gyengeáramú hálózatnak, hanem behúzzák az erõsáramú vezetékek közé. És amikor kifogásolja az ember a szakszerûtlen munkavégzést, a válasz az hogy nem fizetnék ki a szakszerû munkát.

nova

Idézetet írta: NovillSajnos találkozni lehet a gyakorlatban olyan szerelésekkel is ahol nemhogy külön csövet építenek be a gyengeáramú hálózatnak, hanem behúzzák az erõsáramú vezetékek közé. És amikor kifogásolja az ember a szakszerûtlen munkavégzést, a válasz az hogy nem fizetnék ki a szakszerû munkát.

Ráadásul a hosszan egymás mellett futó vezetékek szépen megszórják egymást, szép kis feszültséget indukálva a másikra. Ami szintén szép dolgokat tud okozni a gyengeáramú berendezéseknél. Bár ez inkább sokszor ipari környezetben a jellemzõ.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Lehet valaki szegény de a 16-os csõ ára nem annyira drága mint újabb falbontással való bõvítés. Márpedig mai fejlõdés szinte kiszámíthatatlan mit kérnek a holnap szolgáltatói, netán fénykábel a készülékig. Ha van szabad csõ ennek sincs akadálya. :)

by_ron

Sziasztok,

Most még és jó ideig a koax uralni fogja ezt a területet, függetlenül attól, hogy analóg vagy már digitális jelet továbbítanak rajta. Itt a zavarvédettséget kell szem elõtt tartani és 3xárnyékolású kábelt alkalmazni, lehetõleg erõsáramtól külön csövezve.
Az optika lassan terjed ez vitathatatlan, amit jellemzõen azért csak az elsõ csatlakozási pontig húznak jelenleg (router, settopbox)  és onnan ethernet vagy koax kábellekkel megy tovább az ember. Emiatt ettõl a "központtól" a csövezést a "régi struktúra" szerint érdemes megoldani a végpontokig.
Az optikának nagy elõnye, hogy zavarra érzéketlen, könnyû, vékony és a hiedelmekkel ellentétben már viszonlyag strapabíró kábelek, de azért én még adnék 5évet mire a TV-be is ezt kötjük közvetlenül.

Tehát legyen bármilyen a technika, ha van rá mód, mindíg legyen külön csõ, kicsit a jövõre túlméretezve, ahogy kolléga is írja ;)

Idézetet írta: Szelei Dátum 2011. december 12., 17:36:41 DÉLUTÁN
Én a fogadó doboztól legalább 3 db. 16-os csövet vinnék csatlakozónként három 65-ös soroló-dobozba. Így telefon, TV, számítógép le tudva. E mellett még az újabb fejlesztés számára is marad szabad csõ. ;)

Struktúrált kábelezésnél, ugyanazt a kábelt és végpontot használjuk számítógéphez és telefonhoz (netán IPTV-hez) és csak a központ bekötésétõl függ az adott szobába mit hova adunk ki végül. Emiatt ezeket mi nem is szoktuk szétbontani külön csõbe. Mivel a TV csatlakozó is legtöbbször sorolva van és erõsen árnyékolt koax kábel, így az is mehet a gyengébe ha úgy alakul, de még így is a két csõ erõsen ajánlott. Persze ahogy haladunk a központ felé muszáj tovább bõvíteni a csõszámot, hogy a többi szoba gyengeáramú kábelének is maradjon elég hely! (esetleges riasztó kábelekrõl nem is beszélve)

András

Szelei

Nem említettem milyen célra kell a + csõ. De házi riasztó kamera rendszere, esetleges kis telefonközpont elõre vagy visszatérõ vezetéke, és ha szolgáltatót vált annak vezetékei számára. Már az én lakásomban is három szolgáltató eltérõ rendszere lett meghagyva és esetleges visszaállás esetén csak az ajtóm elõtt kel (vagy a saját szekrényükben) vissza kötni. Itt még a saját parabola antennát nem is említettem. De lehet tûzjelzõ rendszer is, amit telefonnal egyesítünk a riasztáshoz. De ez a jövõben ki tudja hova fejlõdik?! ;)

krisz1986

ADSL az van nálunk nova. Én megmondom öszintén a csövezést ugy csinálnám,hogy a vezetékek külön futnak külön csöben. Az erõs és gyenge áramot külön vinném és mindketönek külön kapcsoló szekrényt készítenék. És azt azért tegyük hozzá,hogy üres csöveket és vezetékeket huznék be a falba mert az utolagos instalácionál nem kell a falat szétverni.

Szelei

Idézetet írta: privátkopó Dátum 2011. december 13., 20:37:43 DÉLUTÁN
ADSL az van nálunk nova. Én megmondom öszintén a csövezést ugy csinálnám,hogy a vezetékek külön futnak külön csöben. Az erõs és gyenge áramot külön vinném és mindketönek külön kapcsoló szekrényt készítenék. És azt azért tegyük hozzá,hogy üres csöveket és vezetékeket huznék be a falba mert az utolagos instalácionál nem kell a falat szétverni.

Teljesen egyértelmû az erõs és gyenge áramrész szétválasztása a külön kapcsolószekrény talán kicsit túlzás, ez lehet akár egy süllyesztett nagyobb kötõdoboz a gyengeáramú rész részére.

Elõre behúzni vezetéket csak annak szabad aminek ismeri a szerelési feltételeit és kb. 1 éven belül alkalmazásra is kerül. Ezt arra fõ mondanám mivel lehet, hogy akár speciális üvegszál kábelt igényel mind a számítógép, TV, telefon, de lehet hogy a riasztók is ide fejlõdnek. Én ekkorát nem invesztálnák bele, legfeljebb egy vékony damilt hagynák az üres csõbe, hogy ne keljen kínlódni külön a behúzó szalaggal. Ezzel egyben ki is próbáltam a csõ szerelhetõségét is. :D

nova

Azért szerintem attól még nagyon sokáig nem kell tartani, hogy üvegszálas optikai kábelen kommunikálnak a számítógépeink. Budapesten is úgy oldják meg a nagy panel épületeknél, hogy az optika az épületbe megy be és onnan szét van osztva. Nagyon nagy sebességet tudnak az optikák, otthonra már egy 100 Mb sávszélesség van gigabites lan nagyon lépés lenne.

Tehát szerintem ha lan kábellel össze van minden kábelezve nem kell tartani attól ,hogy nem lenne idõt álló. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

Ethernet kábelnek szerintem nagy elõnye, hogy univerzális és ha csillagban van húzva, a központban "bármit" meg lehet oldani a megfelelõ kötésekkel és eszközökkel. Ethernet kábelen mehet akár riasztó, telefon, digitális kaputelefon, kamera...stb., tehát nagyon nem tud vele mellé lõni az ember, ha jól választja meg a típusát (Cat5e-Cat7) és az árnyékolását.

Egyetlen dolognál lehet kevés, az pedig a CATV (kábelTV) közvetlenül etherneten történõ sugárzása esetén. Ha jól tudom ott a csatornák teteje ~1000Mhz-nél van már, tehát ma ezt csak az 1200Mhz CAT7 kábel tudná teljesíteni. De ez a jövõ alkalmazása, erre most készülni kábelezés szintjén elég lehetetlen feleadatnak tûnik...