IP TV, NET TV - mit hoz a jövõ?

Indította by_ron, 2011. március 11., 20:34:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

by_ron

A TV kábelezésénél jelenleg nagyrészt koax alapokon gondolkodunk, ami még egy ideig alkalmazható is lesz, de tekintsünk kicsit távolabbra! Az analóg TV szolgáltatásnak egy éven belül vége lesz.
A szolgáltatók szerencsére a digitális TV-t a meglévõ koax rendszerre ültették, biztosítva a "folyamatos" szolgáltatást, minimális változással (set top box).
Ezzel párhuzamosan viszont már elérhetõk az IP TV szolgáltatások is, ami már kizárólag ethernet hálózati kábelen kommunikál, feleslegessé téve a koax kábelek kiépítését.

Ha most legyintünk, hogy nem kell nekünk IP TV, nem ad semmi újat, mikorra ér az ide, vegyünk észre egy másik jelenséget is...minden új TV-n megtalálható az RJ45 csatlakozó!
A nagyon közeli jövõben egyre több és remélhetõleg tényleg hasznos funkció lesz elérhetõ a TV-n keresztüli internet elérés segítségével (online TV nézés, web böngészés, filmek/képek közvetlenül a NAS tárólóról, nyaraló kameraképének nézése, videotelefonálás..stb).

Ez a jövõ, ezért új építésnél, felújításnál mindenképpen számoljunk vele és a lehetséges TV kiállásokhoz, vigyük el az ethernet aljzatot is, megspórolva a késõbbi bosszúságot.

nova

Ez szép és jó, de sajnos az IPTV szolgáltatáshoz sávszélesség is kell, mely nem igazán van jelen egy két panellakást kivéve. Ahol optikai kábeleken keresztül oldják meg az internet kapcsolatot. Szerintem a jelenleg legelterjedtebb ADSL szolgáltatás erre alkalmatlan.

Amúgy az RJ45 mellett szól az is, hogy állítólag a jelenleg használt HDMI csatlakozók is le lesznek cserélve RJ45-re hiszen ez a legelterjedtebb az internet világában.

IdézAz analóg TV szolgáltatásnak egy éven belül vége lesz.
Már régebben néztem utána ennek a témának, de ez elvileg nem azt jelenti, hogy mindenkinek set top boxot kell venni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

IdézMár régebben néztem utána ennek a témának, de ez elvileg nem azt jelenti, hogy mindenkinek set top boxot kell venni.
De igen, ott használható a meglévõ koax rendszer.

IdézSzerintem a jelenleg legelterjedtebb ADSL szolgáltatás erre alkalmatlan
Részben. Szerintem 2 éve nem sokan gondolták, hogy lesz 60Mbit-es "ADSL" náluk ;)

nova

Idézetet írta: by_ron Dátum 2011. március 11., 21:00:01 DÉLUTÁN
IdézSzerintem a jelenleg legelterjedtebb ADSL szolgáltatás erre alkalmatlan
Részben. Szerintem 2 éve nem sokan gondolták, hogy lesz 60Mbit-es "ADSL" náluk ;)

Ez csak a központhoz közel lakóknál érhetõ el, nem? Tehát nem fed le nagy területet, mert aki 2-3 km-nél nagyon távolságra lakik annál nem elérhetõ ez és ugye a vezeték hossz számít a távolságnál, nem a légvonalban mért távolság.  :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

Hát ez messzire vezetne, de ugye ilyen sávszélességeknél, már nem a régi ADSL technikákról beszélünk (ezért is tettem idézõ jelek közé).

A legújabb és a legnagyobb potenciált rejtõ technológia az optika, közvetlenül a felhasználóig, ahol a távolság és a zajok (amire érzéketlen) nem redukálja a sebességet...

Fecó

Nem elhanyagolható dolog, de független a kábel TV szolgáltatástól, az u.n. hálózati médialejátszók. Ezek a parányi készülékek, hálózatra csatlakozva szinte mindenféle multimédiás tartalmakat le tudnak játszani a hálózat számítógépeirõl közvetlen, és akár egy hozzácsatolt merevlemezrõl. Ezeket HDMI kábellel lehet csatlakoztatni a TV készülékekhez, és akár 5.1 hangot is, illetve Full HD tartalmat is tudnak! Közvetlenül elérik az internetet, videomegosztó és más oldalakat tallózhatunk velük, mindössze pár tízezer forintos összegekeért. Játékkonzolok miatt szintén érdemes gondolkodni egy hálózati kábellel a TV körül, bár van már WI-FI-n is kommunikálni képes. Mostanában minden koax mellé elõkészítjük ;)

nova

Igen jók ezek a média lejátszók, de fõleg a FULL HD-s televíziókhoz jó, mert ki tudod használni a nagy felbontást a televízión. Viszont ha már youtube oldalon is található HD felbontású videókat akkor oda is kellhet már a sávszélesség és az nagy sávszélesség adta lehetõségekrõl akkor még nem is beszéltünk.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Én a minõséget tartom szem elõtt. Bár az én szolgáltatom telefonvonalba erõszakolja a kábel tv. És ha kicsi szelõcske fúj rossz a minõség. De a koaxnál jobb minõségû és nem kell annyit szabdalni és csavargatni. Csak krimpelni.

nova

Telefon vonalon kábel tv? Nem IP tv-re gondolsz ami az adsl vonalon jön?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

Üdv by_ron. mint "jövõbe látó" és mindenki!

Itt olvasgatva kissé elbizonytalanodtam, hogy a lakás felújításnál eléggé elõrelátó voltam-e.  Az elõszobában létesítettem egy fogadó dobozt. Ide jön be a kábel-TV, a telefon, és a kaputelefon. Ez eddig is így volt egy gubancban és innen folytatódott falon kívül. Ezt megszüntetve, az új falba süllyesztett dobozból megy tovább a lakás "frekventált" pontjai felé több 16mm gégecsõ részben falban részben az aljat betonban.
Természetesen a meglévõ technológiákban gondolkodva. A kivitelezés során ügyeltem arra, hogy lehetõleg nagy ívû irányeltéréseket hozzak létre.

Kérdés! A szóba jöhetõ jövõbeni vezetékek közül mindegyik alkalmas lesz-e akár a közös "csõbehúzásra" is?