Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Kérdések - válaszok => A témát indította: Tamás Dátum 2017. május 26., 14:59:56 DÉLUTÁN

Cím: Cosfi figyelő
Írta: Tamás Dátum 2017. május 26., 14:59:56 DÉLUTÁN
Szivattyúmotornál cosfi figyelőt teszünk be!

Kérdésem:

1. alsó határértéknél, hány százalékkal kevesebbet adhatunk meg,

2.valamint ha esetleg szorulni kezdene valami miatt a motor, meddig mehet fel a cosfi értéke ami még nem káros?

Köszi
T.
Cím: Re:Cosfi figyelő
Írta: Simon Endre Dátum 2017. május 26., 16:15:51 DÉLUTÁN
Mekkora az a motor 500 kW-os vagy esetleg nagyobb? Amennyiben túl magas a fázistényező akkor azt is jelenti, hogy átment "hőelektromos" üzembe ez egyértelmüen túlterhelés (vagy forgórészhiba) ezt a védelemnek kell kezelni, vagy nyomóoldali fojtással csökkenteni a terhelést. Alacsony értékénél üresjárás áll fenn mert nem tud transzportot csinálni, ezért kisebb párhuzamos gépet kell üzembe helyezni, amennyibe nincs rá mód fázisjavítást kell alkalmazni, de nem napi 24 órán keresztül max. napi 4-5 óránál több ne legyen. A hosszutávú tervek,(tennivalók) tekintetében statisztikai felmérést kell csinálni. Néhány kilovattos motor esetén ettől el lehet tekinteni, mert nem lessz értékelhető megtakarítás.
Cím: Re:Cosfi figyelő
Írta: Tamás Dátum 2017. május 27., 20:20:05 DÉLUTÁN
Mint írtam,egy szennyvíz szivattyúról van szó, és azért szeretnénk egy cosfi figyelőt beépíteni, ha eltömődik véletlenül valami letiltsa!!
Mivel lent van az aknában csak annyit tudok, hogy a motor hőkioldója 8-9A-re van állítva.

A múltkor "félig" eltömődött , és több napig folyamatosan ment, a hőkioldója pedig nem oldott ki!

Ezért szeretnénk megpróbálni ezt a relét!

Teljesítménytényezőt figyelő relé | ELKO EP (http://www.elkoep.hu/termekek/relek/cosf-figyelo-rele/teljesitmenytenyezot-figyelo-rele-cos-1-2286/)
Cím: Re:Cosfi figyelő
Írta: Simon Endre Dátum 2017. május 27., 22:10:48 DÉLUTÁN
Mivel a feladat nem teljesítménytényező javítás, hanem "szárazonfutás" elleni védelem a relét tesztállapotban kell beállítani. Az áramlást torlasztással, (szeleppel, tolózárral, elzárócsappal, ideiglenes blendével, stb.) lecsökkenteni és akkor kell beállítani a lekapcsolási vagy a jelzési értéket. Mivel nem kritikus a szivattyú szempontjából a csökkentett áramlás a türelmi időt akár percekre lehet állítani. Az igazi jeladó egy nyelves áramlásfigyelő lenne de megbízhatósága a szennyvíz miatt bizonytalanabb. Megjegyzem magasabb fordulatszámú motoroknál egyszerűen csak az áramfelvétel van "ablakozva" a Klaus-Union gépeknél ez nem csak a szárazonfutást, hanem a beszorulást és túlterhelést is jelzi, szivattyúihoz a gyártó saját védelmi rendszerét szállítja.